Birleşik Krallık’tan 100 Milyon £’luk Biyomühendislik Merkezleri

Birleşik Krallık Araştırma ve İnavasyon (UKRI), sağlıktan çevreye kadar çeşitli sektörlerdeki küresel problemlerin üstesinden gelmek için en ileri mühendislik biyolojisi araştırmalarından yararlanmayı amaçlayan 100 milyon £’luk, Biyomühendislik Misyon Merkezleri duyurdu. Bu kapsamda açılan merkezler ise şu şekilde:

Biyomühendislik Misyon Merkezi: Plastik Kirliliğini Önleme 

Portsmouth Üniversitesi’nden Profesör Andrew Pickford liderliğindeki bu merkez, kritik çevre sorunu olan plastik kirliliğine çözüm bulmayı amaçlıyor. Birleşik Krallık döngüsel bir plastik ekonomisine geçerken sentetik plastiklerin parçalanması için sürdürülebilir yöntemler geliştirmeye odaklanacak. Aralarında Profesör Helen Hailes, Dr. Jack Jeffries, Profesör Mark Miodownik, Profesör Paola Lettieri, Dr. Andrea Paulillo, Dr. Brooks Paige ve Profesör Christine Orengo’nun da bulunduğu UCL akademisyenleri projeye uzmanlıklarıyla katkıda bulunacak. Merkez, plastik yapı sökümüne yönelik enzimlerin ve mikropların performansını artırmaya çalışacak ve plastik atıklardan yüksek değerli ürünler yaratmanın yenilikçi yollarını keşfedecek.

Biyomühendislik Misyon Merkezi: Çevresel İşleme ve Metallerin Geri Kazanımı (ELEMENTAL projesi) 

Kent Üniversitesi’nden Profesör Martin Warren liderliğindeki bu merkez, temiz enerji teknolojilerinde kritik minerallere yönelik artan talebi karşılamayı ve toprak elementleri için döngüsel bir ekonomiyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Dr. Brenda Parker, Profesör Julia Stegemann ve Profesör Joanne Santini’nin de aralarında bulunduğu UCL akademisyenleri projede işbirliği yapacak. Merkez, mühendislik biyolojisi araçlarını kullanarak maden çıkarma, kentsel madencilik, endüstriyel atık ve nükleer atık konularında işbirliği yapmak için açık bir bilgi merkezi kuracak. Ayrıca bazı bitkilerin topraktan metal ve nadir toprak elementlerini biriktirdiği bitki madenciliği de araştırılacak.

 

Biyomühendislik Misyonu Ödülü: Kloroplast için Yönlendirilmiş Evrim Aracı 

UCL Biosciences’tan Profesör Saul Purton liderliğindeki bu proje, temiz büyümeyi desteklemek için mühendislik biyolojisi araştırmalarında kloroplastların kullanımını araştıracak. Kloroplastlar bitki ve alg hücrelerinde enerji üreten fotosentez bölgeleridir. Proje, kloroplast mühendislik biyolojisi için güçlü bir yönlendirilmiş evrim aracı geliştirmeyi amaçlıyor.

UCL Araştırma, İnovasyon ve Küresel Katılımdan Sorumlu Rektör Yardımcısı Profesör Geraint Rees, küresel zorlukların üstesinden gelmede disiplinler arası işbirliğinin önemini vurguladı ve fon alan UCL araştırmacılarını tebrik etti. UKRI İcra Direktörü Dr. Kedar Pandya, mühendislik biyolojisinin gıda üretiminden tıbbi tedavilere ve çevresel sürdürülebilirliğe kadar yaşamın çeşitli yönlerinde devrim yaratma potansiyelinin altını çizdi.

 

Kaynak: UCL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here