Başarıya Giden Yol

Hangimiz başarılı olmayı istemez ki? Hepimiz başarılı olalım istiyoruz. Bunun için emek veriyor, günlerce belki de yıllarca çalışıyoruz. Bu zorlu yolda her türlü engelin üstesinden gelebilmek için adeta zamanla savaşıyoruz. Peki biz başarılı olduğumuza nasıl karar veriyoruz? Hedeflerimize ulaşmamız başarılı olduğumuzu görmemiz için yeterli midir?

İnsan yaşamı boyunca hep bir şeylerle mücadele halinde olmuştur. Belki de hayatı renklendiren bu mücadeledir. Çoğu zaman kendimize  hedefler koyar bu hedeflere ulaşmak için çaba sarf ederiz. Kimi zaman hedeflerimize ulaşır  kimi zaman da ulaşamayız. Birileri hedeflerine ulaşamadığı için pes eder, birileri ise ulaşmak için bir kez daha şansını dener. Görüldüğü gibi hayat herkese eşit yaklaşmaz. Fakat yaşam ne kadar kötü olursa olsun her zaman yapabileceğimiz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğimiz bir şeyler olduğuna inanmamız gerekir. Ayrıca yaşamın olduğu yerde umut da vardır. Önemli olan bunun farkında olabilmektir. Farkındaysanız  başarıya giden yolda herkesten bir sıfır öndesiniz demektir.

Başarı Nedir?

Başarı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek öznel bir kavramdır aslında. Hepimizin bu hayattaki hedefi, amacı, istekleri farklıdır. Genellikle hedeflerimize ulaştığımızda kendimizi başarılı olarak görsek de bu yeterli değildir. Göz ardı ettiğimiz ufak ayrıntılarda da bir şeylerin üstesinden geliriz. Aslında bu konuda önemli olan bizim için başarının ne anlama geldiğidir. Sonrasında zaten başarı kaçınılmazdır. Elbette bu yolda yorulabilir, durabilir hatta düşebiliriz. Bu dönemler hayatın kırılma noktalarıdır. Önemli olan bu dönemlerde ayakta kalmayı becerebilmektir aksi takdirde yenilgiyi kabullenip başarısızlığa mahkum oluruz.

Başarılı İnsan ve Başarısız İnsan

Başarılı ve başarısız insanların hayata bakışı, bardağın dolu veya boş tarafına bakmak gibidir. Biri dolu tarafına bakıp olaylar kötü olsa bile onlardan iyi sonuçlar çıkarmaya çalışır. Biri boş tarafına bakıp yerinde sayar. Başarılı insan kimdir? Başarılı insan, bardağa dolu tarafından bakandır. Başarılı insan, her şeye rağmen yoluna devam etmeyi bilendir. Olumsuzluklardan şikayetçi olmanın kendisine zaman kaybından başka bir şey olmayacağının bilincindedir. Başarının kendisini bulacağına inanmayıp, başarıyı kendisinin gerçekleştireceğine inanandır. Başarılı insan için boş vakit yoktur, boş insan vardır. Kaderimde yazılan budur deyip kaderine razı olan değil, kaderini kendi yazandır. Bardağın boş tarafına bakan,  önüne çıkan ilk engelde pes eden, bir sonraki adımını atmak için erteleyen insan ise başarısız insandır. Öyle ki her hatasında suçu başkasına atıp, sorumluluk almaktan kaçınandır. Değişimden korkan, her şeyi olumsuz görendir. Herhangi bir icraatı bulunmadığı halde eleştirisini hiçbir konuda eksik etmeyendir. Fikirleri olmadığından insanlar hakkında konuşan, vaktin değerini bilmeyendir…

Başarısızlıktan Doğan Başarı Öyküsü

Başarılı insanların hiçbiri hedeflerine hata yapmadan ulaşmamıştır. Başarılı olacağına inandığı yolda düşse de  düştüğü için oturup ağlamamış ayağa kalkmaya çalışmıştır, ağlasa da yürümeye devam etmiştir. Okul hayatında, iş hayatında defalarca reddedilse de Jack Ma böyle yapmış, hayatı boyunca pes etmemiştir. Şanssızlıklar peşini bırakmasa da o yılmadan onlara karşı durmayı bilmiştir. Tüm reddedilmelerine rağmen bu durumu normal karşılamış ve adım atmaktan çekinmemiştir. Başarısızlıklarına boyun eğmeyen Jack Ma, dünyanın en büyük e ticaret sitelerinden Alibaba’nın kurucusu olup başarıyı yakalamıştır. Jack Ma’nın bu başarısı tesadüf değildir. Başarıya adım adım her şeye rağmen ilerlemiştir. Şüphesizdir ki; Jack Ma başarılı insana verilebilecek en güzel örneklerden biridir.

Sonuç olarak; başarıya giden yollar hiçbir zaman günlük güneşlik değildir. Bu yolda defalarca taşa takılabilir, yağmurda ıslanabilirsiniz. Takıldığınız taşı önünüzden kaldırabiliyorsanız, yağmura şemsiye açabiliyorsanız siz başarılı insan olmuşsunuz demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here