Bakanlar Kurulunda Lider Fakülte Hangisi

Doksan üçüncü yaşını kutlayacağımız Cumhuriyetimizin 65. hükümeti 24 Mayıs’ta göreve başladı. Bakanlar kurulunun açıklanacağı saatlerde en çok odaklanılan konuların başında kimin bakan olacağı vardı. İlerleyen günlerde ise özellikle yeni bakanların özgeçmişleri medyanın odağındaydı.

Bizim haberimiz bakanlar kurulu ile ilgili çok konuşulmayan bir konuyla ilgili. Ülkemizi yöneten bakanların üniversite eğitimleri.  Önce birkaç genel bilgi verelim.

Kabinedeki 26 bakanın 16 tanesi üniversite eğitimlerini sosyal bilimler alanında gerçekleştirirken 10 tanesi sayısal alanlarda tamamlamış. Ülkemiz siyasetinde ve dolayısıyla bakanlar kurulunda genel olarak Hukuk eğitimi almış kişiler çoğunluğu oluşturur. Fakat 65. Hükümette durum bu şekilde değil. Kabinede sadece 2 bakan Hukuk mezunu. Bakanlar kurulunun çoğunluğu  iktisadi ve idari bilimler kapsamındaki bölümlerden mezun.

Peki kabinede hangi üniversite lider? Bu sorunun cevabı hemen herkesin tahmin edeceği üzere İstanbul Üniversitesi. Ülkemizin ilk ve en büyük üniversitesinin mezunları hemen her alanda olduğu gibi siyaset dünyasında  da ön plandalar.

İşte üniversitelerin kabinedeki temsili:

e7affb12-ad2b-4b52-a745-dc92987cfd33

Kabinede İşletme Fakültesi Damgası

Haberimizin asıl konusuna gelince; 65. Hükümette bakanların mezun oldukları üniversiteleri incelediğinizde dikkat çeken önemli bir nokta var. Bakanlar kurulundaki 3 bakan aynı üniversitenin aynı fakültesinden aynı bölümden mezunlar. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak. Hepsi İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun.

Bu sonuçla İşletme Fakültesi’ne biraz daha odaklandığımızda fakültenin mezunları arasında kamuoyunun yakından tanıdığı, farklı alanlarda başarılı pek çok isim olduğunu görüyoruz. İlk akla gelenler arasında TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran,  basketbol mili takımımızın antrönörü Ergin Ataman, oyuncu Berrak Tüzünataç, sunucu Fatih Portakal var. Aynı zamanda fakültenin mezunları arasında bir çok şirketin üst düzey yöneticisi ve iş insanı da yer almakta. Cüneyd Zapsu, Ethem Sancak, Celal Sönmez, Canan Çelebioğlu, Mehmet Ersoy gibi iş insanlarının yanı sıra Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici,  Kibar Holding CEO’su Tamer Saka gibi üst düzey yöneticiler de fakültenin mezunları arasında.

aacsbİstanbul Üniversitesi’nin fakülteleri arasında özel bir yeri olan   İşletme Fakültesi 1968 yılında kurulmuş. Fakülte ülkemizde ilk olma yanında Avrupa’da da birçok ilkin altına imza atmış. Mesela Avrupa’da işletme alanında ilk lisans üstü eğitim, İşletme Fakültesi bünyesinde başlamış. Fakültenin kuruluş sürecinde Harvard Üniversitesi ve Ford Vakfıyla işbirliği gerçekleştirilmiş ve 1968 yılında Beyazıt Kampüsünde ülkemizin ilk işletme eğitimi başlamış. İlk 500 şirketin üst yönetimlerini incelediğimizde en az bir mezununun varlığına şahit olduğumuz işletme Fakültesi Beyazıt’ta başladığı eğitimine Hisarüstü’ndeki kampüsünde devam etmiş. Fakat ne var ki 12 Eylül askeri darbesinden sonra Kenan Evren tarafından İşletme Fakültesi’nin kampüsü alınarak fakülte Avcılar’a gönderilmiş. Fakültenin kullandığı kampüs de Boğaziçi Üniversitesi’ne verilmiş.

Fakültenin 1988 yılında kurulan mezunlar derneği İFMED yetkilileriyle yaptığımız görüşmede; 1989 yılında okullarının boğazdan Avcılar’a geçişiyle birlikte puanlarında ciddi bir gerileme olduğunu, özellikle 90’ların başında çok yeni ve yetersiz olan Avcılar Kampüsü çoğu kişide neredeyse İstanbul dışındaymış etkisi oluşturduğunu söylüyorlar.

Fakat İşletme Fakültesi bu haksızlığa rağmen yerinde saymamış 1989 yılından sonra da ülkemizde İşletme eğitimi nerede en iyi alınır sorusuna hem ülke içinde hem de globalde cevap olmuş. Fakülte dünyada iş idaresi okullarının akreditasyonunda en önemli mercii olan Amerikan AACSB akreditasyonunu 2012 yılında almış. Bu akreditasyonu devlet üniversiteleri arasında alan ilk fakülte olmuş İşletme Fakültesi böylelikle…

lider yetiştiriyoruz

Üniversite Tercihlerinde Büyük Hata!!!

İFMED yetkilileri ile yaptığımız görüşmede göndeme gelen bir konu bize de çok enteresan geldiği için ayrı bir başlık açmak istedik.

İşletme Fakültesi’nin mezunları iş hayatında her zaman tercih edilen çalışan adayları. Fakat fakültenin puanları Avcılar’a geçişle birlikte düşüş trendini yıllar içinde devam ettirmiş. Halihazırda ülkemizde en iyi işletmecilik eğitiminin verildiği fakültenin mezunları iş hayatına çok avantajlı başlıyorlar çünkü fakültenin iş dünyasında çok olumlu bir imajı var. Fakat tercih sürecinde mevcut puanlara bakan işletme tercihi yapacak başarılı öğrenciler İ.Ü. İşletme Fakültesi’ne çok odaklanmıyorlar.

İFMED yetkilileri İşletme Fakültesi’nde şu anda 32 profesör olduğunu ve fakültede sadece işletme bölümü olduğunu belirtiyorlar. Başka hiçbir üniversitedeki işletme bölümünde bu kadar güçlü bir akademik kadro olmadığını belirtiyorlar. Aynı zamanda İşletme Fakültesi AACSB akreditasyonu ile uluslararası alanda da geçerli bir diploma veriyor.

CANSEN BAŞARANBu bilgilerin işletme tercihi yapacak öğrenciler tarafından dikkate alınması gerektiğinin altını çizerek fakültenin mezunlarından TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran la ilgili Hürriyet gazetesinde yayınlanan haberle son verelim :

“Üniversite sınavından tıp okuyabilecek kadar yüksek bir puan aldığı halde, lisede hayalini kurduğu pazarlama alanında çalışmak için İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini tercih etti. Ailesi sınavdan aldığı yüksek puana yazık ettiğini düşünüp, keşke doktor ya da hiç olmasa eczacı olsaydı dese de, Cansen Başaran Symes yıllar sonra İstanbul İşletme’yi o dönemdeki hocalardan Mehmet Oluç için özellikle tercih ettiğini anlatacaktı.”