Bağlı Mıyız? Bağımlı Mıyız?

Dünya da ilk 578 de Japonya da kurulan şirketle doğan kurumsallık 1584 yılında Çemberlitaş Hamamıyla ülkemizde de yaşam belirtilerini göstermeye başladı. 30 yılı aşkın çalışanları olduğu bilinen hamamcıların aynı işte uzun yıllar çalışması hayret ettirirken kimilerimiz ne var gayet normal, kimilerimiz de girişimcilik ruhu o zaman daha azmış diyebilir ya da adam işine bağlıymış düşüncesi akıllarımızdan geçebilir. Evet aslında tüm mesele bu hamam çalışanları işlerine bağlı mıydı yoksa bağımlı mıydı?

Günümüzde de genellikle 4-5 yıllık lisans eğitimi süreci sonunda muhteşem kariyer planlarıyla başladığımız iş yaşantımızda başlarda gözümüze batan bizi rahatsız eden şeyler zamanla ortadan kalkar ya da siz kaldırırsınız. Rahatsız olduğunuz şeyler ortadan kalkıyorsa sorun yok. Ancak kaldıran taraf yani sorunları görmezden gelip isteklerinizi minimize eden taraf sizseniz tehlike çanları çalmaya başladı demektir. Gözümüz aydın artık işinize, kurumunuza büyük bir tutkuyla BAĞIMLISINIZ!!!!

Bağlı ve bağımlı kelimelerinin anlamlarını cümlenin gelişinden anladık. Ama sözlük anlamlarını da şuraya bir yere iliştirelim ki akademik hayatta lazım olur.

Bağımlılık, kişinin bir nesne ya da durum karşısında kontrol edilemez ve önlemez istek duyma durumudur. Fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel bağımlılık fizyolojik istek; ruhsal bağımlılık ise alışkanlıktır. Bağlı, bir kuruluşun yetkisi altında bulunan; bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, tutkun.

Yapılan araştırmalara göre bağımlılığın üzerinde cinsiyet ve çalışma süresi etkisizken; mesleki deneyim ve yaş ile pozitif bir ilişki öğrenim durumuyla negatif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda çalışanların bağlı olmadığı göstergesi olarak;

  • Sık sık işten ayrılma
  • Geç gelme
  • Performansta düşme
  • İş stresinde artma…

Bağlılık ve bağımlılık arasındaki en önemli farklılık bağımlı kişi kendini mecbur hissederken bağlı kişi kendi iradesiyle gerçekleştirir eylemi.

Sonuç olarak ister iş hayatına yeni adım atmış olun ister yıllardır çalışan deneyimli eleman olun; ister kadın ister erkek olun çalışmalarınızı görev yerine getirmek için yapıyorsanız kurumun işlerini aksatmıyor ve arta kalan zamanda kendiniz içinde bir şeyler yapabiliyorsan işi eve getirmiyorsanız tebrikler kurumunuza BAĞLI bir elemansınız. Ancak tam tersi yılın 365 saatini kurum için yaşıyor her ortamda iş konuşuyor en önde hep iş yaşamınız varsa ve en kötüsü bu işten ayrılmayı hayal bile edemiyor bu işte kalmak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırsanız geçmiş olsun siz bir BAĞIMLI çalışansınız.

PAYLAŞ
Emine Eroglu 1996 Balıkesir'de doğdum. İlokul ve liseyi balıkesirde okudum. 2014 yılında İstanbul Üniveristesi işletme fakültesi işletme bölümüne başladım. Puzzle yapmak, film izlemek, örgü örmek gibi hobilerimle boş zamanlarımı değerlendiriyorum. Lisans eğitimimden sonra vergi sistemi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here