AVRUPA BİRLİĞİ BUNU DA GÖRDÜ

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Avrupa Birliği’nin kredi notunu AA+’dan AA’ya düşürdü. Görünümü ise negatiften stabile çevirdi.

 

S&P, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde karar almasından sonra birliğin mali ve ekonomik durumunun pek de parlak görünmediğine işaret etti.

 

2008 krizinden sonra bir çok yorumcu Avrupa Birliği için çok karanlık günlerin yaklaşıyor olabileceğini dillendirmişlerdi. Özellikle Yunanistan’da yaşanan borç krizinin aslında neredeyse Yunanistan’ın batmış olmasının bunun ilk göstergesi olduğu da gündeme gelmişti. Yunanistan’ı İspanya ve Portekiz’in izleyeceği hatta İtalya’nın bile bu kervana katılabileceği söylenmişti. Halihazırda adı geçen ülkelerle ilgili tansiyon düşmüş olsa da AB’nin en güçlü parçalarının başında gelen İngiltere’nin AB’yi terk etmesinin nasıl sonuçlar doğuracağı ise henüz net değil. Öyle ki piyasalarda sanki İngiltere’nin çıkışının bir şekilde gündemden çıkacağına dair bir beklenti alttan alta oluşmaya başladı. Bunu piyasalar kendini teskin etmeye çalışıyor olarak da okumak mümkün tabi…

 

Yeri gelmişken İngiltere ile ilgili birkaç bilgiyi de haberimize ekleyelim:

 

Nüfus                   : 63 milyon (2011 sayımı)

GSYH                    : 2,9 trilyon dolar (Dünya sıralaması:5)

Kişi Başı GSYH    : 45.000 dolar