Almanya’da Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Eğitim hayatının en önemli dönemi üniversite hayatıdır. Okul hayatından sonra çalışma hayatına geçilirken üniversiteden alınan eğitimin doğrudan etkili olması, öğrencilerin tercih yaparken daha doğru karar almalarını gerektirmektedir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri Almanya, yapısı, mimarisi, kültürü, etkinlikleri, festivalleri, ekonomik yönleri, yaşam kalitesi ve eğitime verilen önem öğrencilerin bu ülkeyi daha fazla tercih etmelerini büyük oranda etkilemektedir. Günümüzde Almanyada üniversite okuyan çok sayıda Türk ve farklı uyruklardan öğrencinin bulunmasındaki en büyük nedenlerden biri de budur. Mühendislik, mimarlık, bilgisayar bilimleri ve matematik alanlarında daha fazla tercih edilen Almanya, birçok yönüyle öğrencilerin beklentilerini karşılayabilen özelliklere sahiptir. Ülkenin dört bir yanına yayılan üniversitelerde verilen kaliteli eğitim, öğrencilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılamaya yetmekte ve üniversite hayatı boyunca ve sonrasında sunduğu avantajları ile kendinden en çok söz ettiren ülkelerin başında gelmektedir. Berlin, Münih, Hamburg, Stuttgart gibi kentleri başta olmak üzere toplamda 16 eyaletten 11’inde ücretsiz üniversite eğitiminin sunulması ücretli olan yerlerde ise makul fiyatlarla eğitim alınabilmesi gibi önemli etkenler, öğrencilerin bu ülkeyi daha fazla tercih etmelerini etkilemektedir. Yani her yönüyle kaliteli ve eğitimde başarılı sonuçlar elde etmek isteyenlerin kesinlikle tercihleri arasına Almanya’yı almaları gerektiğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Almanya’da üniversite seçimi

Almanya’nın her kentinde mutlaka 1 üniversite vardır ve öğrencilerin istedikleri gibi bir eğitim almalarına olanak tanınmaktadır. Ancak öğrencilerin dikkat etmeleri gereken özel mi yoksa devlet üniversitelerinde mi okumak istediklerine kesin karar vermeleridir. Almanya’da devlete bağlı olan üniversitelerde harç masrafı bulunmamaktadır ama bunun yanında özel eğitim veren kurumlarda yıllık ortalama 500 Euro kadar harç masrafları bulunmaktadır. Üniversite tercihinde bulunurken bu detayı göz önünde bulundurduğunuzda daha sağlıklı karar vermiş olursunuz. Almanya’nın en bilinen kentlerinden biri olan Berlin’de üst düzey araştırma üniversitesi, Münih’te özellikle mühendislik alanında eğitim görmek isteyenler için ideal bir üniversite yer almaktadır. Bunlar haricinde kendi bölümünüze özel programların sunulduğu üniversitelerden birini de tercih edebilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken maddi anlamda bütçenizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Tabi ki bu konuda daha çok hangi şehri tercih edeceğinize bağlı olarak masraflarınızı hesaplamanız daha sağlıklı sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Elbette bir öğrencinin ortalama aylık kişisel masrafları 1000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir ama öğrencinin tercih edeceği kent, bunu doğrudan etkiler bu yüzden kendi ekonomik bütçenize göre bir kenti tercih etmeniz daha rahat eğitim almanıza yardımcı olacaktır. Bir de Almanya’da üniversite okuyan öğrencilere çalışma izni de verilmektedir. Çalışma saati 10-15 Euro arasında değişen işlerde hem harçlığınızı çıkartabilir hem de sosyal hayata daha yakın olarak çalışmanın da size katacağı değeri değerlendirerek okul sonrasındaki hayatınızın daha stabil geçmesini sağlayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here