Malta’da Dil Öğrenmek İçin 6 Neden

Uluslararası eğitim destinasyonları söz konusu olduğunda, Malta pek çok kişinin listesinde ilk sırada yer almasa da bu küçük ve güzel Akdeniz ülkesinde eğitim almanın birçok avantajı var. Macera duygusu taşıyan, uluslararası öğrenciler için gerçek bir gizli mücevher olan Malta, mükemmel eğitim ve yaşam standardının yanı sıra oyun, blok zinciri ve yapay zeka gibi geleceğin endüstrilerinde heyecan verici birçok kariyer fırsatını sunuyor. Dahası Malta, üniversite – yüksek eğitim mezunlarına değer veren bir ülke. Malta’da kalan veya taşınan yetenekli mezunların, yeni bir iş kurmasına yardımcı olmak için vergi indirimlerinden, hızlı vizelerden ve ücretsiz destekten yararlanabilir. İşte Malta’da okumak için altı neden.

Uluslararası eğitim teşviki

Eğitim Malta, Malta’da eğitimin uluslararasılaşmasını teşvik eden ve yabancı üniversiteleri adada varlık göstermeye davet eden, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2016’da başlatılan bu program, Malta’yı küresel eğitim pazarına entegre etme yolunda büyük adımlar attı. Artık AB’nin Avrupa’da Eğitim projesinin ve Küresel Eğitim Ağının bir parçası.

Eğitim Malta’dan temsilciler düzenli olarak Rusya, ABD, İsviçre, İtalya ve Çin’deki konferanslara ve uluslararası eğitim fuarlarına katılıyor. Ekim 2019’da, Şangay Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi Başkanı liderliğinde bir heyet, bir uydu kampüs açma planlarını görüşmek üzere Malta’yı ziyaret etti. Görüşmeler devam ediyor, önümüzdeki yıl yeni bir kampüs açılabilir. Bu arada, Guangdong Teknoloji Üniversitesi ve Malta Bilim ve Teknoloji Koleji (MCAST), Mühendislik alanında yepyeni bir BSc projesi için ortaklık kurdu. Kurs, Malta’daki MCAST kampüsünde yapılacak ve tüm öğrencilere açık olacak.

Finansal faydalar

2018’de Malta hükümeti, işgücüne giren lisansüstü öğrenciler için vergi indirimi yapılacağını duyurdu. Yüksek lisans derecesine sahip herkes bir yıl vergi ödemekten muaf tutulurken, doktora mezunlarına iki yıllık vergi indirimi muaf tutuluyor. Bu yeni kurallar, gelir vergisinde yalnızca % 50 indirim almalarına rağmen, yarı zamanlı okuyan mezunlar için de geçerlidir.

Bu plan vergi geliri kaybı olarak, Malta hükümetine yılda yaklaşık 7 milyon avroya (8,3 milyon dolar) mal olacak. Fakat bu, geleceğe yapılan bir yatırım ve vergi indirimleri, dünyanın her yerinden en iyi ve en parlak öğrencileri çekmek ve Malta’nın artmakta olan yüksek eğitimli profesyonel işgücü talebini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Maliye Bakanı Edward Scicluna, “Şu anda araştırma ve geliştirme alanında çalışan 1.600 kişi var, fakat bu sayının 4.500 kişi olmasını istiyoruz” diyor. “Önümüzdeki dört yıl içinde, profesyonel ve yönetim istihdamına olan talep 40.000 kişi artacak.”

İngilizcenizi geliştirmek için harika bir yer

Malta, küresel iş ekonomisinin lingua franca’sını öğrenmek için harika bir yerdir. Her yıl yaklaşık 75.000 uluslararası öğrenci İngilizce dil kurslarına kaydolmaktadır. Öğrencilerin büyük bir kısmı İtalya’dan gelirken, Malta aynı zamanda önemli sayıda Fransız ve Alman öğrencisini de cezbetmektedir. Güney Amerika, Orta Doğu ve Güney Kore dahil olmak üzere bazı öğrenciler uzak destinasyonlardan geliyor.

Uluslararası öğrencilerin çoğu, yaz tatilini İngilizcelerini geliştirme fırsatı ile birleştirerek Temmuz ayında geliyor. Genel İngilizce en popüler kurs programıdır. Kelime, dilbilgisi ve telaffuz üzerine ek çalışmalarla birlikte dört temel dil becerisine (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) odaklanır. Kurslar haftada 15-30 saat arasında olup, önemli miktarda bire bir ders içerir. Diğer kurs seçenekleri arasında yoğun İngilizce, iş İngilizcesi, iş veya akademik İngilizce ve yetişkin öğrencilere yönelik 50’den fazla program bulunmaktadır.

Cazip iş fırsatları

2004 yılında Malta, spor bahisleri, çevrimiçi poker ve diğer çevrimiçi oyun biçimlerini içeren multi-milyar dolarlık bir endüstri olan iGaming için yemi düzenlemeler getirdi. Bu yeni düzenlemelerle vize başvuru takipleri hızlandırıldı, yüksek vasıflı işçiler için iş oranlarını düşürdü ve vergileri düşürdü. Bu yeni kurallar Malta’yı igaming şirketleri için çekici bir yer haline getirdi ve bu küçük Akdeniz adası şu anda İngiltere’nin PlayFrank ve Paddy Power / Betfair gibi sektördeki en büyük isimlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Finans uzmanları, Igaming’in 2027’ye kadar yaklaşık 127 milyar dolar değerinde olacağına inanıyor. Bu, yetenekli mezunlar için çok sayıda iyi ücretli iş fırsatı anlamına geliyor. iGaming şirketleri her zaman kodlayıcılar, tasarımcılar, iş geliştirme yöneticileri, analistler, hesap yöneticileri, tüccarlar ve veri bilimcileri için tetiktedir. Bu rollerin çoğu, özellikle daha üst düzey pozisyonlara geçerken cömert ücret paketleri sunar. Örneğin, giriş düzeyindeki veri analistleri yılda yaklaşık 39.000 dolar kazanırken, bir işletme verileri ve istihbarat müdürü 90.000 dolara kadar maaş alabiliyor.

Start-Up Destek Programı

“Güneş, deniz, kum, sörf ve start-uplar”- Start-Up Malta’nın sloganı budur. Kar amacı gütmeyen Start-Up Malta, girişimcileri yatırımcılarla buluşturur, finansal ve teknik rehberlik sağlar ve fikirlerin ürünlere veya ölçeklenebilir hizmetlere dönüştürülmesine yardımcı olur. Yeni konseptler geliştirmekte harika olan, ancak bazı daha pratik iş becerilerinden yoksun olan genç yenilikçiler için harika bir hizmet. Üstelik tamamen ücretsizdir. Benzer kuruluşların aksine, Start-Up Malta satış noktası ücreti ve anlaşma ücreti talep etmez.

Son birkaç yılda Start-Up Malta, yüzlerce heyecan verici yeni girişimin başlatılmasına yardımcı oldu. Bunlar arasında geleneksel finans ve kredi modellerini bozmak isteyen yeni bir banka türü olan Founders Bank; EZ365, dijital para birimleri ve varlıkların ticareti için yeni bir platform; ve bir kripto para borsası olan Quidaz. Quidaz, gelişmekte olan ülkelerden milyonlarca insanı bu devrim niteliğindeki teknolojiyle birleştirerek Afrika pazarına kripto açıyor.

Sonra EBO var. Start-Up Malta aracılığıyla sağlanan tohum yatırımı sayesinde 2017 yılında kurulan EBO, yapay zeka odaklı bir ‘müşteri hizmetleri’ sağlayıcısıdır. Müşteri hizmetlerini küresel ölçekte otomatikleştiriyor, müşteriler için daha yüksek düzeyde hizmet sağlıyor ve işletmeler için büyümeyi destekliyor. EBO’nun yapay zeka temsilcilerini kullanan birçok şirket, müşteri memnuniyeti seviyelerinde% 200 artış, gereksiz çağrı sayısında% 30 azalma ve çapraz satış hizmetlerinde 1,5 kat artış gördü. EBO’nun kurucusu George Gatt’tır. Bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) hukuku alanında doktora yapmadan önce Malta Üniversitesi’nden sosyoloji derecesi ile mezun oldu. Yani, büyük bir fikriniz varsa, Malta bunu gerçekleştirecek yer olabilir!

Yaşam Standardınızı Yükseltme Fırsatı

Malta, sıcak bir iş ortamına sahip istikrarlı bir avro bölgesi ekonomisidir. Bir kariyere başlamak veya kendi girişiminizi başlatmak için ideal bir yer. Ancak, aynı zamanda yaşamak için de harika (ve çok güvenli) bir yer. Öncelikle hava durumu var; Malta’da, ortalama yaz sıcaklığı 78,8 ° F ( 26° C) ve yılda yaklaşık 300 gün güneşlidir. Aynı zamanda Avrupa’nın en güzel plajlarından ve tatil beldelerinden bazılarına sahiptir, bu nedenle dinlendirici bir mola vermek için çok uzağa seyahat etmek zorunda kalmayacaksınız. Alternatif olarak, öğrenciler Valletta Kalesi veya antik Mdina “Sessiz Şehri” gibi pek çok ilginç turistik yeri kolayca ziyaret edebilirler (araba olmadığı ve sadece 300 kişilik şehir geceleri harika bir şekilde sessiz ve karanlık düştüğü için bu şekilde adlandırılmıştır). Ya da Ġgantija Tapınakları’na bir gezi yapabilirsiniz. Bir Dünya UNESCO Mirası olan Ġgantija Tapınakları, dünyanın en eski, bağımsız anıtlarıdır. Giza Piramitlerinden yaklaşık 1000 yıl önce inşa edilmişlerdi.

Antik tarih size göre değilse, hafta sonlarınızı Malta sahil manzarası olan barlarda, kafelerde ve restoranlarda geçirin. Akdeniz komşularının çoğu gibi, Malta ulusal mutfağı, lezzetli deniz ürünleri ve sıcak misafirperverliği ile ünlüdür. Ayrıca, turist tuzaklarından uzak durduğunuz sürece, öğrenci bütçesiyle dışarıda yemek yiyebileceğiniz pek çok yer bulacaksınız.

Malta, mükemmel bir eğitim alabileceğiniz, yüksek yaşam standardının keyfini çıkarabileceğiniz ve dünyanın her yerinden birçok ilginç insanla tanışabileceğiniz bir ülkedir; ve bu sadece maceranızın başlangıcı. Mezun olduktan sonra, bir kariyere başlamak ve hatta kendi işinizi kurmak için ihtiyacınız olan tüm desteğe sahipsiniz.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here