‘Akademisyenler Okullarda’ Projesi İmzalandı

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Aydın Üniversitesi arasında “Akademisyenler Okullarda” adlı öğretmenler, öğrenciler ve velileri kapsayan çok kapsamlı bir eğitim projesine imza atıldı.
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) ile İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ)’nün imzaladığı protokol, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki tüm okulları kapsıyor.

Projeye göre İAÜ akademisyenleri öğrencilere ders destek hizmetleri sunma, ortaöğretim kurumlarının 11. ve 12. sınıflarında okuyan öğrencilere üniversite kampüs ve kütüphanelerinden yararlanma, arzu ettikleri öğretim üyeleri ile irtibata geçebilmeleri, kariyer merkezlerinin hizmetlerinden yararlanabilmeleri, yaz tatillerinde, İlkokul öğrencilerine yönelik eğitimlerin verilmesi, fiziki mekanlar ve tesislerden yararlanma imkanı sunma, velileri bilinçlendirme ve okuma-yazma kursları, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışan personeli, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile okul ve kurumlarında görev yapan yönetici, öğretmen ve idari personelin teknoloji kullanımı becerilerini geliştirmeye yönelik teknik destek verilmesi eğitim-öğretimin niteliğini geliştirmeye dönük, uygun olan dal ve alanlarda zümre danışmanı olarak görev yapan öğretim üyesi veya öğretim görevlilerinin, belirlenen okullarda derslere katılmaları, karşılıklı olarak öğretmenlerin de üniversitedeki derslere dinleyici olarak katılmaları sağlanacak.

Protokol imza töreninde konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürüttükleri çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Öncellikle Muammer Yıldız’a eğitime, gelecek nesile verdiği destek ve çalışmalarından dolayı gençler adına teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum. Gençlerin eğitimi, eğitimcilerin eğitimi, kariyer günleri gibi kendisiyle birçok projeye imza attık. Bugün de, bir başka işbirliğine imza atacağız. Eğitim camiamız, üniversitemiz, eğitim fakültemizdeki hocalarının da katkılarıyla ciddi bir çalışma yürüttük. Eğitimcilerin eğitiminde 450 hocamızın eğitimini sağladık. Yöneticilerin eğitimini de gerçekleştirdik. Bu çalışmamızın da başarılı olacağından hiç şüphem yok. Sayın valimiz de, sağ olsun eğitimle ilgili her yere koşarak bizlere destek olmuştur, yanımızda olmuştur. Kendisine şükranlarımı sunuyorum,” dedi.

İmza töreninde konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, kamu kaynakları ve insan gücüyle gerçekleştirilen çalışmalara üniversitelerin akademik destek vermelerinin eğitimin geliştirilmesinde büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Dr. Yıldız, “Akademisyenler Okulda” isimli projeyle anaokulundan liselere kadar akademik bilgi ve birikimin paylaşılmasını, üniversiteler ve velilere yönelik olmak üzere üç temaya hizmet etmeyi amaçladıklarını belirtti.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü, projeyle okulların ihtiyaç duyduğu laboratuvar, spor merkezi, kültür merkezi, bilim ve teknoloji odaları gibi fiziki mekanlar kullanımına açılacağını söyledi. Muammer Yıldız, akademisyenler için de Milli Eğitim kurumlarında ihtiyaç duyacağı bilimsel çalışma alanlarının da oluşturulacağını aktardı.

Dr. Yıldız konuşmasında şunları dedi:

“İstanbul Aydın Üniversitesi ile birlikte 6-7 yıldan beri yürüttüğümüz işbirliği çalışmalarının bir yenisi olan ‘Akademisyenler Okullarda’ projemizin protokolünü gerçekleştiriyoruz. Bu üniversitemizde daha önce de oryantasyon programı projemiz vardı. Kalkınma ajansıyla birlikte yürüttüğümüz projeler vardı. Bizim insan kaynaklarına yönelik yürüttüğümüz hizmet içi eğitim programlarımız vardı. Bugün ise bütün bunların bir arada olması ve bundan sonraki süreçte de artarak devam etmesi için bu protokolü imzalıyoruz.”

“İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kamu kaynaklarıyla ve kendi insan gücümüzle yaptığımız çalışmalardan üniversitelerin akademik desteği ve hocalarımızın da desteklemeleriyle daha büyük sonuçlarla daha iyi eğitim çıktıları elde ettiğimizi biliyoruz” diyen Dr. Muammer Yıldız, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bunun en iyi örneğini de yine İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Eğitimde İyi Örnekler” projemizle zaten yıllardır gösterdik. Bütün eğitim camiamız buna tanıklık etti. Dolayısıyla başta İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın olmak üzere bütün üniversite personeline bize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Eğitimde İşbirliği’ projesi kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız arasındaki protokolün imza törenine, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu ve İAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Ertepınar da katıldı.