YETENEK AVINDA YENİ TREND: GLOBAL SULAR

Yeniliği ve nihayetinde işletme büyümesini yönlendirecek en yetenekli yöneticileri bulmak, işe almak ve elde tutmak için yetenek avında gözler küresel sulara çevrildi.

İşe alım ve danışmanlık firması Page Group’un, Executive’ler seviyesinde yaptığı son araştırma, küresel ölçekte işe alımın, organizasyonu farklı liderlik tarzları ve deneyimlerle zenginleştirmek için bir fırsat olduğunu ortaya koydu.

Page Executive Direktörü Merve Keskin, bu yeni işe alım trendinin yerel kaynaklarla sınırlı vizyonu genişletmek isteyen firmaların yeni gözdesi olduğunu belirtti. ‘Güçlü, uluslararası alanda tanınmış bir markaya sahip olmak, küresel yetenekleri çekme konusunda avantaj sağlar.  Diğer yandan bu tür bir seçim sürecini gerçekleştirmenin temel avantajı, sadece deneyim ve vasıflar bakımından değil, kültürel açıdan da çeşitlilik barındıran bir profesyoneller denizine erişmektir.’

Yetenek avcılığı, artık küresel bir savaş.

Küresel platformlarda aday arama imkanlarının kolaylaşması, iş gereksinimlerini karşılayan mevcut yetenekleri ve aday seçeneklerini zenginleştiriyor. Yetenek savaşı denilen savaş, belli bölgeler ve şehirlerde ve bilgi teknolojisi alanı başta olmak üzere bazı global sektörlerde daha sert geçse de, küresel bir savaş. Executive’ler seviyesinde yapılan son araştırmalar bu savaşa girmek isteyen şirketlere büyük sorumluluklar düştüğünü gösteriyor. Birçok şirket ‘çeşitlilik’ konseptlerini değiştiriyor. Artık çeşitliliğin tanımı uluslararası deneyim, farklı sektörlerde çok kültürlü bir görünüme ve deneyime sahip olmak gibi boyutları içeriyor. Sonuç olarak bakış açılarındaki bu değişimler şirketleri global platformlarda yetenek avcılığına daha yatkın hale getiriyor.

Artık çalışanlar ‘çalışmak için harika bir yer’ arıyor !

Uluslararası ölçekte yetenekleri çekmek, güçlü ve çalışanı ile ilgili bir işveren markası olmakla doğru orantılı görünüyor. Günümüzde uluslararası yetenek seviyesindeki profesyoneller, gerçekten ‘çalışmak için harika bir yer’ olarak gördükleri ortamları, yani ücret, esneklik, çeşitlilik ve kapsayıcılık gibi çekici politikalar sunan, kurumları öncelikle tercih ediyor.