Yerli Otomobil, TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir?

Yerli otomobilin kaptan köşkünde oturan Mehmet Gürcan Karakaş bir Akdenizli. 1965 yılında Antalya ilimizin Akseki ilçesinde doğdu. Akseki Malazgirt zaferinden sonra Türk varlığının hemen kendini gösterdiği yerleşim yerlerinden biridir Anadolu’da. 1988’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Karakaş, aynı yıl Aselsan’da çalışmaya başladı.

Kariyerinin henüz başındayken 1990 yılında Bosch Türkiye’ye geçen Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Feuerbach, Almanya’da dizel püskürtme sistemleri alanında ürün geliştirme mühendisi olarak görev aldı. 1995 yılında ise Bosch bünyesindeki kariyerine Bursa’da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü olarak devam etti. Tekrar Bosch’un ana vatanına döndüğünde bu sefer Bühlertal kentinde enerji ve karoseri sistemleriyle ilgili olarak Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı 1996-1997 tarihlerinde.

Mehmet Gürcan Karakaş, 2004 yılında Türkiye’ye Bosch Türkiye Genel Müdürü olarak döndü. 2007 yılında bir kez daha Bosch’un anavatanına dönen Mehmet Gürcan Karakaş, çok önemli bir koltuğa oturdu ve otomotiv yenileme pazarından (aftermarket) sorumlu kıdemli başkan yardımcısı oldu. 2011’de bu koltuktan yine çok önemli bir koltuğa geçti Karakaş. Schillerhöhe’de Bosch’un kurumsal pazarlama ve satışının başına geçti. İki yıl bu görevi yürüten Mehmet Gürcan Karakaş, Bosch’un en kritik bölümlerinden birinin, elektrikli sürücüler bölümünün başına geldi 2013 Temmuz’da. Bu görevde 5 yılı henüz bitirmişti ki Karakaş ona en çok heyecan veren görevi kapısını çalmıştı. Bu sefer öyle bir göreve gelmişti ki, bir anda onu bütün Türkiye tanıdı. Evet Eylül 2018’de Türkiye’nin 60 yıllık yerli otomobil rüyasının bayrağını taşımak üzere TOGG’un yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun CEO’su oldu Mehmet Gürcan Karakaş.

Başarılı bir iş hayatı geçiren Karakaş, ülkesine döndüğünde sadece bir şirketin CEO’su olmadı, bir hayalin de bayrağını taşımaya başlamış oldu.

Verdiği röportajda araç bilgisi ve fiyatını anlatmak için de şu cümleleri kullanmış;

Aracın ön tarafına bakıldığında kararlı fakat saldırgan olmayan bir otomobil olduğunu görüyoruz. Aracın ön paneline baktığımızda lale figürünü görebiliyoruz. Aracın farları kararlı ve keskin hatlara sahip. 
Aracın  markası henüz belli değil. Şimdilik geçici olarak TOGG logosunu kullandık. Marka 2020 sonlarına doğru belirlenecek. İlk olarak 2022 sonlarında SUV aracımız satışa sunulacak. Ardından sedan ve diğer modelleri de belirli aralıklara piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Piyasaya girdiğimizde Avrupa’da klasik otomobil üreticisi olmayan, ilk elektrikli SUV araç üreticisi olacağız.

Aracın fiyatıyla ilgili şu an bir rakam vermek mümkün değil. Fakat piyasa ile rekabetçi bir fiyatı olacağını söyleyebiliriz. Bu da en azından şimdilik fikir verecektir. Prestijli ve yalın bir tasarıma sahip. Çin’den orada neler oluyor mesajları aldım.

Aracın içinde kullanıcıyı saran ve güven veren bir tasarım görüyoruz. Dışarıdan yalın ve sade olan otomobilin içinde kullanıcıya yüksek teknoloji sunuyoruz. Aracın içinde güvende hissediyorsunuz. Güvenlik açısından üst düzey bir otomobil. Euro NCAP testlerinde 5 yıldız alacağız.

Dünyanın en iyi tasarımcılarından biri olan Murat Günak, sadece tasarım konusunda değil, her alanda bize önemli katkılarda bulundu. Tasarımda en önemli şey üretilebilir olmasıdır. Aracın fikri mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait. Aradığımız arkadaşları, nitelikli insanları bulduk. Bizim için CV ikinci derecede önemli. Ekip seçiminde kişilik ve bakış açısı çok önemli.

Biz bunları Pininfarina ile beraber İtalya’da ürettik. Yeni kurulan bir şirketiz. Böyle bir imkanımız yok. Bundan sonra ihtiyacımız olmayacaktır. Fabrika üretimi ile prototip üretimi hakkında fark var. 2 tonun biraz altında bir ağırlığa sahip. İçindeki fonksiyonlar prototip aşamasında. Belki 150 tane daha araç üreteceğiz. Yaz-kış testleri, çarpışma testleri birçok test olacaktır. Tasarım dili bütünsellik olayı. Çizgilerin karakterlerin uyuşması önemli. Biz tasarımımızı hedef kitle doğrultusunda kendi arkadaşlarımızla belirledik.

Biz sadece bir otomobil üretmiyoruz, bu artık yürüyen bir bilgisayar.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here