Walt Disney CEO’su Bob Iger’den Yöneticilik Sırları

Bob Iger, 2005 yılında Disney’i CEO olarak devralmasından bu yana şirketin piyasa değeri 200 milyar doların üzerinde büyüdü. Disney’in 200.000′den fazla çalışanı var ve 12 eğlence parkı işletiyor. ESPN ve ABC gibi medya ağlarına, stüdyolara, otellere, restoranlara ve daha fazlasına sahip.

Disney’in gücünün bir işareti olarak Iger , 2019′da Time’ın dünyanın en etkili 100 kişisi içinde. Bob Iger oldukça başarılı bir iş adamı ve mottosu da şu; ”İlk olarak, her şey iyi bir ekip oluşturmakla başlar.”

“Bu kadar çok işletmeye ve bu kadar karmaşıklığa sahip bir şirketiniz varsa muhtemelen her şeyi kendiniz yapamazsınız. Tek bir kişi bunu yapamaz. Ekip olmalı. ”

Ekibini toplandıktan sonra, zirvedeki rolü için kendi sistemi olduğunu söylüyor. Yapılması gerekenleri 4 kategoride toplamış.

1. Yapılması Gerekenleri Listelemek

CEO olarak kaçınılmaz olan bazı sorumluluklarınız var, diyor Bob Iger. Bunlar arasında toplantılara katılmak ve kazanç elde edilecek yeni planlar yapmak ve dahasını sayabiliriz. Diğer CEO’lar Elon Musk ve Jeff Bezos’un aksine Iger sık ​​sık toplantı yapmaktan kaçınmıyor. Seyahat programlarının izin verdiği takdirde, haftada en az bir kez yüz yüze görüşmeye çalıştığı 10 kişilik yakın bir ekibi var .

Iger, “Bildiğim bir şey onlara çok yardımcı oluyor, onlara önceliklerimin ne olduğunu ve kendilerinden ve şirketten ne beklediğimi anlatırım” dedi. 

“Bu, onlara beklenenden daha iyi bir yol haritası ile çalışma imkanı veriyor.”

2. Büyük Kararlar Alabilmek

Bu size farklı gelmeyebilir, ancak Iger’in ana görevlerinden bir diğeri büyük kararlar almayı içerir.

“Önemli olmalarından dolayı katılmam gereken bazı şeyler var ” diyor Iger.

CEO olarak görev yaptığı süre boyunca Disney için önemli yatırımlara öncülük etti.  Şirketin bu yatırımlarına, toplam 86 milyar doların üzerinde hacmi olan Pixar, Lucasfilm, Marvel ve son olarak 21st Century Fox’u satın alınması da dahil.

Ayrıca, Disney’in ağırlıklı olarak siyah bir oyuncu olan “Kara Panter” i içeren ilk Marvel Filmi de dahil olmak üzere şirketin en büyük ve en tarihi prömiyerlerinden bazılarını yönetti .

3. Fark Yaratın

CEO’nun şirkette hem iş hem de yaratıcı pozisyonlarda 45 yıla yakın deneyimi, fark yaratabileceği yeri belirlemesine yardımcı oldu.

Bu noktaya gelmeden önce şirketlerde 20′den fazla farklı pozisyonda çalışmaya devam etti. 1995 yılında ABC’yi satın alan The Walt Disney Corporation’ın CEO’su oldu.

“Bir şeyi gerçekten dokunarak, hissederek düşünürsem daha iyi yapabilirim veya daha iyi yapan insanları zorlayabilirim, bunu yaparım.” diyor Iger.

4. Eğlenin

Iger, CEO olarak görevinin 13. yılında. Emeklilik planlarını dört ayrı kez ertelemesine ve 2021′de istifa etmeyi planladığını söylemesine rağmen, hala işini öğreniyor.  Kendisine en çok ne yapmaktan hoşlandığını soruyor, ve yaşlandıkça da öğrenmeye ve eğlenmeye devam ediyor.

“Zaman zaman benim için neyin eğlenceli olduğuna karar verebiliyorum.”

Karar veriyor, ve uygulamaya koyuluyor. Onun için önemli olan keyif almak.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here