Ufak Tefek İş Dünyası Sırları

Zamanı doğru kullanmak günümüzdeki bütün sektörler için oldukça önem arz ediyor. Çünkü zamanı doğru kullanabilmek verimliliği arttırırken aynı zamanda iş gücünü hafifletip çalışanlara daha da yarar sağlayacaktır. Eskiden mesai yapmak, mesaiye kalmak bir prestij gibi gözükürken günümüzde bu duruma pek hoş bakılmıyor. İşleri zamanında yetiştirmek ve dürüstlük özellikle günümüz kuşağı arasında oldukça önem arz ediyor.


Çalışan bağlılığı kurumun her kesimine hitap ediyor. Günümüzde kurum kültürü özellikle iş arayanlar için daha ön plana çıkmış durumda. Çünkü kurum kültürü size o kurumun ilkelerini ve çalışma prensiplerini değil aynı zamanda geçmişini, var olduğu sektördeki işleyişini dolayısıyla çalışan bağlılığını da arttıracaktır. Bu sebeple iş ve statü öncesi işveren kurum kültürünü çalışanlarına doğru ve etik değerlerle yansıtmalıdır. Şirketler buna son birkaç yıldır gerçekten çok önem veriyor. Bazı markalar şirkette yapılan etkinlikleri çalışanların sosyal medya hesaplarından zorunlu olarak paylaşmalarını istiyor. Çünkü dijitalleşen dünyamızda en önemli ve en kolay pr çalışması sosyal medya ile kolay yoldan hallediliyor.

 


Oyunlaştırma sektör içinde oldukça popüler ancak tüyoları neler? Üzerine sayısız eğitim düzenlenen oyunlaştırma doğru yapıldığında etkileri uzun vadede hissediliyor. Sadece şirketler için değil aynı zamanda bireyler için de oyunlaştırma çok önemli. Pratik olma, kolay kavrama, doğru öğrenme teknikleri ve önemlisi severek öğrenme gibi doğru sandığımız yanlışları öğrenmemizi ve geliştirmemize yardımcı oluyor. Konunun uzmanı ve aynı zamanda oyunlaştırma için başvurulacak kaynak Ercan Altuğ Yılmaz da bu konuda oldukça önemi işler başarıyor. Hatta konuyla ilgili kitabını tavsiye ederim.


İş dünyası sessiz olanı eskisinden daha fazla eliyor. Efektif hareket etmeyeni, geri dönüş alınamayanı kısacası duvar gibi olanı sektör eliyor. Kuşakların gelişimi de zaten bunu destekliyor. Ancak artık eskisi gibi iş dünyasına ilk girişte CV’ de daha çok deneyime bakıyor. Eskiden yapılmış stajlar sektörde çok popülerdi bu halen mevcut ancak stajın önüne son dönemde deneyim geçti. Adaylar kendilerini ne kadar geliştirmiş, üniversite hayatında neler yapmış ve kendini nasıl gelişirmiş. Hal böyle ki son yıllarda deneyim sektörde her yeri etkiledi.


Hizmet sektörü son dönemlere damgasını vurdu. İnsanları memnun etmek sektör fark etmeksizin çok zor ve çok meşakkatli ancak memnun olan müşteri markanın sürekli müşterisi haline geldiğinde kazanım daha fazla olacaktır. Ancak buna rağmen özelikle hizmet sektöründe kullanılması gereken doğru ve etkin iletişim aynı zamanda efektif düşünme sizleri her zaman bir sıfır öne çıkaracaktır.
Bunlara karşılık Jack Ma’nın etkili sözleri, Seth Godin’in tüyoları ile sektörde hareket etmek değil bunları eyleme dönüştürmek gerekir aksi halde sizlere hiçbir fayda sağlamayacaktır.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Pazarlama alanıyla ilgilenen ve bu alanda kariyer odaklı çalışan, yazdığı yazılarla kendisi gibi ilgili insanları bilgilendirmeyi hedefleyen işletmeli adayı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here