Pazarlamanın Yeni Kaynağı

Tarihçilerin Kutbu olarak anılan Prof. Dr. Halil İnalcık’ı hepimiz biliriz. Belki, Halil İnalcık’ın değerli eserlerinden biri olan “Tarihe Düşülen Notlar” kitabını da okumuşsunuzdur. Şimdi böyle bir başlıkta Halil İnancık ne alaka diyebilirsiniz. Ancak bu alakayı ifade etmeden önce izninizle Prof.Dr. Halil İnancık’ın bu kitabından bir alıntı paylaşmak isterim. Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık kitabında akademi kavramını  “Akademi ilmin toplayıcı, yaratıcı ve yükseltici ocağıdır. Toplayıcı ve yaratıcı diyorum çünkü akademinin başlıca fonksiyonları bunlardır.” şeklinde açıklıyor.

Şimdi gelin “Pazarlamanın Yeni Kaynağı” başlığında bir yazıda neden Halil İnalcık’a bir atıfta bulundum buna bir bakalım.

Ülkemizde akademik anlamda nitelikli eserlere ulaşmak, akademik literatüre kaliteli çalışmalar kazandırmak, yapılan çalışmaları teoride bırakmadan güncel anlamda pratik yaşama çözüm ve öneri sunmak yani kısaca Halil İnancık’ın tanımladığı “Akademi “ kavramının karşılığını veren çalışmalar bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bu yazımda hem akademik literatüre ve teoriye hem de pratik hayata katkı sağlayacak bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Elbette henüz bir dördüncü sınıf öğrencisi olarak kitap üzerine derinlemesine bir değerlendirme yapmak haddime değil. 

Ancak  bu yazı; kendisinden ders alma fırsatı bulduğum, birçok kez kendisine farklı konularda başvurduğum ve her yanına gittiğimde bana kıymetli vaktini ayıran değerli hocam İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şekerkaya’nın editörlüğünde akademik hayata kazandırılan “Contemporary Issues in Strategic Marketing” kitabından sizlerin de faydalanması için haber niteliği taşımaktadır.

Bu önemli kitabın, kaynağın genel olarak hangi başlıklara yer verdiğine, kitaba katkı sunan kıymetli
akademisyenlere ve kitabın akademik anlamdaki önemine kısaca değinmek istiyorum.

Takdimini Prof. Dr. Ahmet Şekerkaya’nın yazdığı bu çalışmada dokuz farklı başlık farklı akademisyenler tarafından ele alınarak stratejik pazarlamada güncel meselelere, trendlere, pazarlama alanında yeni yaklaşımlara ve değişimlere değinilmiştir. Sosyal medyadan hizmet pazarlamasına, nöro pazarlamadan yeşil pazarlamaya, marka yönetiminden müşteri yönetimine, pazarlamadaki etik meselelerden hem ülkemizin hem de dünyanın trendi girişimciliğe kadar birçok farklı konu ele alınarak güncel gelişmelere yönelik stratejik pazarlama yaklaşımı sunuluyor kitapta.  Yazarların konuları ele alış biçimleri ve yaklaşımları sayesinde çalışma sadece akademik literatürü zenginkeltirmekle kalmıyor piyasaya yönelik değerlendirmeler ve önermeleri deb içeriyor. Bundan dolayı bu çalışma iş dünyasınca da ilgiyle karşılanmıştır.

Çalışmadaki Başlıklar:

.SPONSORSHIP MARKETING

.BRAND MANAGEMENT STRATEGIES AND CHALLENGES

. CUSTOMER MANAGEMENT: FROM PAST TO THE FUTURE

.ENTREPRENEURIAL MARKETING

 .SOCIAL MEDIA

. NEUROSCIENCE MARKETING

 .ETHICAL CONSUMPTION

 .THE COLOR OF THE
FUTURE IN MARKETING IS GREEN

 .SERVICES MARKETING STRATEGIES

Katkı Sağlayan Akademisyenler:

Prof. Dr. Şekerkaya’nın editörlüğünde oluşturulan bu kıymetli çalışmaya birbirinden değerli birçok akademisyen katkıda bulundu. Özellikle araştırmacılar arasında yalnızca ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından akademisyenler de bulunmakta.

Çalışmaya; İÜ İşletme Fakültesi Pazarlama Anabilim Dalından; Doç. Dr. Zehra Bozbay, Doç. Dr. Bahar Yaşin, Dr. Öğretim Üyesi Nil Engizek, Dr. Öğretim Üyesi Selen Öztürk ve Arş. Gör. Feyza Nur Özkan katkıda bulunmuştur. ABD’den Prof. Dr. Talha Harcar, Prof. Dr. Fahri Unsal, Prof. Dr. John E. SPILLAN, Avustralya’dan Doç. Dr. Nicolas Hamelin, Kırgızistan’dan Prof. Dr. Murat Avı ve Doç. Dr. Azamat Maksudunow katkıda bulunmuştur. 

“Istanbul  University
Press”  aracılığıyla uluslararası
akademik literatüre ve iş dünyasına kazandırılan bu eser hem
araştırmacılara hem iş dünyasındaki yöneticilere hem de meraklı öğrencilere
çok büyük bir katkı sağlamakta.

Siz de bu kıymetli kaynağı incelemek ve ondan faydalanmak isterseniz linki buraya bırakıyorum.

https://iupress.istanbul.edu.tr/tr/kitap/contemporary-issues-in-strategic-marketing

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunuyum. Perakende ve üretim sektörlerinde farklı şirketlerde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda global bir danışmanlık şirketinde İnsan Kaynakları Danışmanı olarak çalışmaya devam ediyorum. Aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesinde İnsan Kaynakları Yönetimi Tezli Yüksek Lisans programına devam ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here