Nokia’nın 2017’de Yeniden Doğuşu

Nokia’yı hatırlıyormusunuz? 1990’ların sonu ve 2000’li yılların başında telefon sektörünün dominant gücü. Apple’ın iPhone ile vede sonrasında Samsung’un Galaxy serisi ile pazara girmesi ile birlikte pazarda olan gücünü yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Apple ve Samsung daha çok kullanıcıların rahatlığı için arayüz çalışmaları yaptı ve de Apple iPhone OS (ios) ile kullanıcı karşısına çıktı. Samsung ve diğer telefon markaları kendi işletim sistemlerini yapmak yerine Google tarafından geliştirilen Android arayüzünü kullanmaya başladı. Nokia bunun pek önemli olmadığını düşünerek kendi çizgisinde devam etti vede sonrasında bildiğimiz gibi yeniliğe ayak uydurmayan şirketler gibi pazar liderliğini kaybetti.

Nokia, akıllı telefon sektörüne girebilmek için Microsoft ile iş birliği yapmayı denedi fakat Microsoft’un kendi işletim sistemini kullandığı için ve de fazla uygulama olmamasından ötürü istedikleri yere ulaşma imkanları olmadı.
2017 yılında Nokia tekrar şansını denemek istiyor ve bu sefer Android arayüzü ile karşımıza çıkacaklar. Fakat, artık üretim tesislerine sahip olmadıkları için HMD Global vede Foxconn ile iş birliği yapacaklar. HMD en son yaptığı basın açıklamasında Nokia telefonları geliştirip, pazarlayıp satacaklarını bildirdi, Foxconn ARGE çalışmaları ve üretimi yapacaklarını bildirdi.

Nokia bu yıl gerçekten tekrar pazara girmek istiyor ve bunu başarabilmek için elinden geleni yapıyor. İngiltere’de en büyük Reklam Ve Pazarlama firmalarından biri olan Mother ile iş birliği yaparak ürünlerinin tanıtımını doğru bir şekilde yapmak istiyor. Bu konuya çok önem vermelerinin sebebi, ürünleri ne kadar iyi olursa olsun eğer etkili, akılda kalan ve de potansiyel müşterilere hitap eden bir reklam ile çıkamazlar ise ürünleri ne kadar iyi olursa olsun hedeflerine ulaşma şansları düşük. Mother ile çalışmalarının sebebi ise, Mother’ın daha önce Google, Microsoft, Calvin Klein, Netflix ve Huskys gibi önemli firmalar ile birlikte çalışmış olmaları.
Nokia’nın 2017 yılı için olan hedefleri gayet büyük. Bakalım bir zamanlar hiçbir engel tanımayan, piyasanın tek dominant gücü denebilecek kadar büyük olan bu şirket tekrardan piyasaya girip hedeflerine ulaşmayı başarabilecekler mi acaba?

Şu ana kadar önemli noktalardan biri şirketler için sürdürülebilirlikti. Tarihe bakarsak tekerlek icat edildiği zaman insanlar faytonlarla ortalama saatte 16-20 km hızla gidiyorlardı. 18-19. yüz yıla gelirsek buharlı tren icat edildi vede hızda bir değişim olmadı maksimum hızı yine 20km/s idi. Fakat son 200 yılda yaptığımız gelişmelere bakarsak, değişim hızına ayak uydurmanın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. 1997 de ThrustSSC saatte 1,227 km ye ulaşarak rekor kırdı. Bunları göz önüne aldığımız zaman, yeniliğe ayak uydurmanın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Nokia bizler için yeniliğe ayak uydurmayan şirketler konusunda harika bir örnek teşkil ediyor.

PAYLAŞ
Merhabalar. İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi öğrencisiyim. Çok farklı konulara ilgim var ve bunlar hakkında bilgilerimi mümkün olduğunca sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

6 YORUMLAR

  1. Değinmek istediğim bir konuydu fırsat bulamamıştım, teşekkür ederim benim gibi üşengeç davranmayıpta bu konuyu ele aldığın için 🙂

  2. Aydınlatıcı bir yazı olmuş. Yeniliğe ayak uyduramama konusundaki en bilindik ve ders alınması gereken örneklerden bir tanesini geçmişi ve geleceğiyle bağ kurarak anlattığın için teşekkürler Ahmet Vefa. Hep birlikte neler olacağını göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here