Mutsuz İnsanların Her Gün Yaptığı 10 Hata ve Mutlu Olmanın Yolları

Hayatınızın bir bölümünde yada genelinde, eğer mutsuz iseniz, bir seçeneğiniz vardır. Suçu üstlenebilir, kendinizi bir kurban gibi hissedebilir yada kendinize yardımcı olmak için sorumluluk alabilirsiniz.

Hayatınızın bir kısmından ya da genel gidişatından mutsuz musunuz?

Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz.

Birçok kişi bunu saklamaya çalışır, fakat onlar için her zaman “şakaydı”nın arkasında bir gerçek, “umrumda değil”in arkasında bir duygu, “sorun değil”in arkasında bir acı ve “Beni yalnız bırak”ın arkasında da bir kalp ağrısı vardır.

Mutsuzluğunuza sebep ne olursa olsun, buna nasıl yanıt bulabileceğinizi seçebilirsiniz. Bunu besleyip, büyütebilir yada bunun geçmesi için kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Burada insanları mutsuzluğa mahsur tutan bazı nedenler var. Eğer kendi hayatınızda bunların farkına varırsanız, bunları devre dışı bırakmak için herşeyi yapın.

1. Hedeflerinizin İzini Kaybetmek
Ne istediğinizin izini kaybetmeyin, çünkü daha sonra kendi izinizi kaybedersiniz. Profosyonel statünüzü, ilişkilerinizi, sağlığınızı yada başka bir şeyi geliştirmek için çalışıyor olabilirsiniz; hedeflerinizi belirleyip takip etmek başarıyı ve ruh sağlığını besler.

2. Başkaları için kendi mutluluğunu feda etmek
Başkaları için kendi mutluluğunu feda etmek kulağa çok muhteşem gelebilir. Fakat bu sizin hayatınız ve bunu dolu dolu ve eğlenceli yaşamak sizin hakkınız. Hayat mutluluğunuzu paylaşmakla ilgilidir, feda etmekle değil.

3. Denememek için geçmiş başarısızlıkları kullanmak
Herkes o ya da bu şekilde başarısız olmuştur. Fakat çıkmazda kalmak için bahane uydurmak, tekrar denememek yada başka bir şansı kullanmamak sadece sizi mutsuz eder.Unutmayın başarısızlık aslında bir son değil, genellikle başlangıçtır.

4. İç eleştirmeni dinlemek
Kendini sabote eden iç sesin -bir ebeveyn yada eski bir sevgiliye benzer-, seni başkalarıyla kıyaslayarak, imkansız yüksek standartlar belirleyerek ve senin kendine olan saygını küçümseyerek seni suçlamaktan hoşlanır.Bu ses çok sinsi olabilir, bu yüzden senin düşüncelerindeki kumaşa dokunmuş ve bunun yıkıcı etkisinin farkına bile varmamış olabilirsiniz. Eğer sadece birşey yapabiliyorsan, bu sesi keserek harika bir başlangıç yapabilirsin.

5. Diğer insanların ne düşündüğü hakkında endişelenmek.
Hayat başkalarını memnun etmek değil, kendinize hayatınızın mümkün olan en iyi versiyonunu vermektir. Siz başkalarının düşünce ve davranışlarını kontrol edemezsiniz ve her zaman her ne olursa olsun sizi yargılayan birileri olacaktır. Ne düşündüğünüze odaklanmalısınız.

6. Kontrol edemeyeceğimiz konular üzerinde fazla düşünmek
Hayatımızın büyük bir kısmı-kendi geçmişimiz,diğer insanların seçimleri, beklenmedik olaylar- bizim kontrolümüzün dışındadır. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın, kendi reaksiyonlarınız ile başlayın ve geriye kalan kısmın gitmesine izin verin.

 7. Sahip olmadığınız şeylere yoğunlaşmak
Bizim kültürümüz bizi her zaman daha fazlasına özlem duymaya teşvik eder.Bunun yerine, sahip olduklarımızın kıymetini bilmeyi öğrenmeliyiz ve karşılanılan her ihtiyacımız için memnun olmalıyız.Hiç kimse kendi nimetlerini sayarken mutsuz olmamıştır.

 8. Negatif insanlarla zaman harcamak
Olumsuzluktan uzaklaşın; hayatınıza dram getiren insanları hayatınızdan çıkarın ve bunun yerine sizi yükselten ve size enerji veren insanlarla hayatınızı çevreleyin.Hayat, bizi aşağı çeken insanlarla vakit harcanamayacak kadar kısa.

 9. Mükemmelliyetçilik
Mükemmel olmaya çalışmak akıllı ve hırslı insanlar için yaygın bir tuzaktır, ama sonuç olarak başarılamaz ve değerli zamanımızı boşa harcatır. Vazgeç ve sadece kendinin en iyisi olmak için çabala.

 10. Kin gütmek
Kincilik özellikle kin güden kişiye zehirli ve zararlıdır. Affetmek ve yola devam etmek ise büyük güç ve sağlamlık getirir.

Her hayat mutsuzluk payına sahiptir ve kötü şeyler hepimizin başına gelir. Fakat; bizi mutsuzluğa sürükleyen şeyleri yapmayı durdurabilirsek, hayatımızda bizi besleyen şeylere odaklanmaya yer açabiliriz.

Halinden memnun insanlar daha iyi karar alırlar ve daha yaratıcı ve yenilikçi olma eğilimindedirler – ve bu hepimizin olmak istediği yer değil midir?

Kaynak: www.inc.com /  / Mehmet Babuşcu