İstanbul Oyuncak Müzesi Rehberi

Çocuklarınız, aileniz, bu müzeye bayılacaksınız! Eğer oyuncakları seviyorsanız, bu müze tam size göre. Gezmekten çok keyif alacaksınız, giderken fotoğraf makinenizi götürmeyi ve telefonunuzun şarjını fullemeyi unutmayın. Çünkü fotoğraf çekilebilecek çok fazla şey var. 🙂

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Göztepe semtinde bulunan ve şair Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005’te kurulan oyuncak müzesidir. Türkiye’deki ilk ve tek oyuncak müzesi olma özelliğini taşır. Müze, Sunay Akın’ın 20 yıl gibi uzun bir süreçte 40 ülkede 4.000’den fazla alıp koleksiyonuna kattığı oyuncaklardan oluşturulmuştur.

Müzenin içinde Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi tarzında etkinlikler,
AKGÜN AKOVA İLE “YARATICILIĞIN 1001 YOLU” , Faber- Castell ile Yaratıcılık Atölyesi / Parmak Uçlarında, Origami Sanat Atölyesi gibi programlar da yapılmaktadır. Her yaş grubuna hitap eden etkinlikler müzenin içinde bulunuyor anlayacağınız. Eğer grupla ziyaret etmek isterseniz, rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Başka şehirde misiniz? İşiniz çıktı bu müzeyi gezmek istiyordunuz ama gidemediniz mi? Hiç sorun değil. Müzeyi online olarak da gezebiliyorsunuz.

Müzenin websitesine şöyle bir yazı eklemişler; ”İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi aileleri bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliği ile 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Dede/nine, baba/anne ve torun bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır. ”

Gerçekten tam da öyle. İster tek, ister ailenizle sevdiklerinizle gidin. Her köşesini gezmekten mutluluk duyacaksınız. Dikkat etmeniz gereken bir noktayı da söylemeden etmeyeyim, müzede eserlere zarar verebileceğinden dolayı flaşsız çekim yapmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Müzenin içinde bir mağaza da mevcut. Üstü baskılı, çeşitli oyuncak desenlerine sahip bez çantalar, defterler, bardaklar, kitap ayraçları ve dahası mağazanın içinde satışa sunulmuş. Gittiğiniz yerden bir hatıra almak istiyorsanız, iyi bir tercih olacaktır. Bana fiyatları biraz pahalı geldi, ama ille de alayım diyorsanız seçenek size kalmış tabi. El yapımı oldukları için biraz pahalı olmuş olabilir.

Ayrıca müzenin içinde bir de cafe de bulunuyor. Müze cafe. Doğum günü ve kurumsal organizasyonlar gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak, kahvaltı organizasyonu da yapabilirsiniz. Çayınızı kahvenizi yudumlayıp dinlenebilirsiniz.
Kahvaltı hizmeti sadece özel istek üzerine verilmekte olup, 15 kişilik gruplar ve üzerine yönelik hazırlanmaktadır. Ve gelmeden önce rezervasyon yaptırılmalıdır yazıyor müzenin websitesinde.

Fiyatlar ise şöyle;

Yetişkinler: 85 TL

Çocuklar (12-6 yaş arası): 60 TL

6-3 yaş arası: 20 TL

3-0 yaş arası kahvaltı hizmeti ücretsiz.

Peki ya giriş ücreti ne kadar?

2020 tarihi itibari ile İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti 15 Türk Lirası’dır. 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri ve 65 yaş ve üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı ise 12 TL’dir.

Müze pazartesi günleri kapalı. Ziyaret saatleri hafta içi-hafta sonu 9.30-18.00 arası. Eğer telefonla ulaşmak isterseniz de 0(216) 359 45 50 – 51 bu telefondan ulaşabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi Adres:

Ömerpaşa Caddesi
Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17
Göztepe / İSTANBUL

Oyuncak Müzesi’ne nasıl gidilir?

Kadıköy-Göztepe’de tarihi bir köşkte bulunan bu müzeye Kadıköy’den 10B, 17, 17L, 19F ve 19M nolu otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Otobüsle müzeye gidecek olursanız, göztepe durağında inmeniz gerekiyor. Müze bu durağa kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmakta.

Bunun yanında Kartal-Kadıköy metrosunu kullanarak da müzeye ulaşmak mümkün. Metroyu kullanacak olursanız da Yenisahra durağında inmeniz gerekiyor.

Başka hangi müzeleri görmek, bilgi almak istersiniz? Yoruma yazabilirsiniz. 🙂

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here