Dünyada Çalışanların En Çok Memnun Olduğu 25 Şirket

Great Place to Work, dünya çapında yaklaşık 4,5 milyon çalışanla anket yaparak dünyanın en iyi 25 işverenini belirledi.

 Küresel iş gücü piyasasında benzeri görülmemiş huzursuzlukların yaşandığı bir yılda, en iyi işverenler güçlü bir şekilde durmayı başardı.

Çalışanlar, kariyerlerini ve yaşamlarını yeniden değerlendirdi. Dünyanın dört bir yanındaki işverenler ise en iyi yeteneklerini ellerinde tutmak için çabaladı. Great Place to Work®’ün Fortune ile oluşturduğu World’s Best Workplaces™ 2022 Listesi’ne giren şirketlerde çalışanlarla güvene dayalı ilişkiler kurmak çalışan kaybını azaltırken üretkenlik oranını da olumlu yönde etkiledi.

Great Place to Work® World’s Best Workplaces™ 2022 Listesi’ndeki ilk 25 şirketteki çalışanların;

• %88’i şirketlerine “fazladan emek” verdiklerini söyledi.
• %87’si işyerlerini arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edeceklerini söyledi.
• % 85’i işverenleri için uzun vadeli çalışmak istediğini söyledi.

Great Place to Work® CEO’su Michael C. Bush, “Küresel işgücüne sahip şirketler için her çalışanın tutarlı bir deneyim elde etmesi daha zor olurken aynı zamanda da etkili” dedi.

Bush ayrıca, “2022’de küresel şirketlerin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa rağmen bu organizasyonlar, çalışanlarının refahını ilk sıraya koydular. Şirketler, çalışanları için doğru eylemlerde bulunduklarında bu, hiçbir sorunun üstesinden gelinmeyecek kadar büyük olmadığını kanıtlıyor” dedi.

Great Place to Work®, dünya çapında yaklaşık 4,5 milyon çalışanla anket yaparak kazanan 25 işyerini belirledi ve yaklaşık 15 milyon çalışanın işyeri deneyimini temsil etti. Liste kriterlerini sağlamak için şirketlerin beş veya daha fazla ülkede ulusal bir Best Workplaces™ listesinde yer alması ve küresel çapta 5 binden fazla çalışanı olması gerekiyor.

Bu işverenler çalışanların refahı, esnek çalışma şartları ve tüm çalışanlar için eşitlik konusundaki çalışmaları ile öne çıktılar.

2022 listesinde yine en üst sırayı DHL Express aldı. Listede ikinci olan Hilton’u ise Cisco izledi. Geçen yılki World’s Best Workplaces™ Listesi’nde de her üç şirket yine ilk üç sırada yer almıştı. Millicom, Medtronic, Nestle ve Bristol-Meyers Squibb, World’s Best Workplaces™ 2022 Listesi’nin yeni üyeleri oldular. Ayrıca FedEx 2014’ten sonra listeye geri dönerken Accenture 2011’den bu yana ilk kez listede yer alıyor.

World’s Best Workplaces™ 2022 Liste Şirketleri:

1. DHL Express
2. Hilton
3. Cisco
4. Salesforce
5. Millicom
6. AbbVie
7. Deloitte
8. Hilti Group
9. SC Johnson
10. Stryker
11. Teleperformance
12. Medtronic
13. EY
14. VRIO: DIRECTV & SKY
15. SAP SE
16. Scotiabank
17. Accenture
18. Nestle
19. Cadence
20. Mercado Libre
21. FedEx
22. Concentrix
23. Sopra Steria
24. Adobe
25. Bristol-Meyers Squibb

Dünyanın En İyi şirketlerini diğerlerinden ayıran nedir?
Great Place to Work® World’s Best Workplaces™ 2022 Liste’sindeki çalışanların yüzde 15’i, ankete katılan diğer şirketlere kıyasla, şirketlerinin “özel ve benzersiz” avantajlar sunduğunu söyledi. İlk 25’teki şirketlerin uygulamaları arasında en popüler olan ise Cisco ve onun Mind Set adlı akıl sağlığı programıydı.

Esneklik, işkolu olarak uzaktan/hibrit çalışma sunamayan şirketler için dahi çalışan deneyiminin önemli bileşeniydi. Örneğin Hilton, çalışanların kendi saatlerini belirlemelerine ve organizasyonda yeni fırsatları takip etmelerine destek olduklarını vurguladı.

Eşitlik, 2022 listesine giren şirketlerin temel özelliklerinden biriyken DHL Express, küresel bir iş gücü için gerekli olduğuna inandıkları çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve aidiyet konularında kapsamlı yatırımlar yaptıklarını belirtti. 2022’de listedeki birçok şirketin bir diğer önemli özelliği de öz sermayeydi. Bir araştırmada DHL Express çalışanlarının yüzde 94’ünün, şirketlerinin çeşitliliği ve kapsayıcı bir ortamı desteklediğine inandıklarını söylediler.

Fortune World’s Best Workplaces™ Hakkında
Great Place To Work®, 2022 yılında dünya çapında yaklaşık 4,5 milyon çalışanla anket yaparak kazanan 25 şirketi belirledi ve anket, yaklaşık 15 milyon çalışanın işyeri deneyimini temsil ediyor. Liste kriterlerini sağlamak için şirketlerin beş veya daha fazla ülkede ulusal bir Best Workplaces™ listesi yapmış olması ve 5 binden fazla küresel çalışanı olması gerekiyor. Şirket sıralamaları, Great Place to Work® Trust Index™ Çalışan Deneyimi Anketi’ndeki 60 soruya verilen cevaplarla belirlendi.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here