Dünü Unutma Bugünü İyi Anlarsın

Tütün Kurumu 1925 yılında devletleştirilmiş, T.C. İnhisarlar İdaresi yani yeni adıyla TEKEL kuruluşunun 20. yılı anısına ürettiği sigara paketlerinin üzerine “Dünü Unutma Bugünü İyi Anlarsın” yazdırmıştır. Bu söz, o zamanlar Cumhuriyet’in ve Lozan’ın bu milleti nasıl bir zulümden kurtardığını hatırlatmak için kullanıldı. Ben bu sözü günümüz şartlarında, hızına yetişemediğimiz teknolojik gelişmeler için bir ışık olarak görüyorum. Bugün hepimiz pandemiyle birlikte daha da gelişen ve ayak uydurmak zorunda kaldığımız teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Geldiğimiz bu noktada dünün önemi ise göz ardı edilemez. Kısaca teknolojinin bu denli hayatımızın merkezi haline gelmesi hiçbir zaman sürpriz değildi.

   Günlük yaşantımızdaki alışkanlıklarımızı, toplumların yapısını kökten değiştiren teknoloji 2000’li yılların başında dot-com balonu patlak verdiğinde gücünü bulacaktı. İş modelinin internet olduğu dot-com şirketleri ismini, alan adı uzantısı olan .com’dan alıyor. Bu şirketlere örnek olarak Google.com, Amazon.com’u verebiliriz. 90’ların sonlarında ABD’de bu şirketlere yapılan yatırımlar teknoloji hisse senetlerini arttırdı. Teknoloji sektörünün ağırlıklı içinde olduğu Nasdaq endeksi bu ani artışla beraber, 2000 yıllarının başında çöküşe uğradı. Çöküşle beraber dot-com balonu patladığında yatırımcıların çoğu iflas etti.  Dot-com şirketleri, birkaç ay içinde değersiz hale geldi. 2001 yılı sonunda ise halka açık olan dot-com şirketlerinin çoğu yok oldu ve beraberinde trilyon dolarlık yatırım sermayesini de yok etti. Ancak Amazon gibi şirketler hızla değerlerini geri kazandılar. Böylece bu balonun patlaması sonrası teknoloji birçok yönden gelişti. Özetle 90’lı yıllarda internet insanlar için yepyeni bir mecraydı ve yatırım için mükemmel bir alandı. Çöküşten başarıyla çıkan çoğu internet tabanlı dot-com şirketi hızlıca büyümeye başladı ve günümüzde hala büyümelerini devam ettiriyorlar. Bu şirketler aynı zamanda bu kadar güç ve zenginlikle internete ticari bir işlev katarak yeni bir teknoloji çağı başlattılar. Bugün dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet erişimine sahip olduğunu biliyoruz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-5.png

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayımladığı 2020 2. Çeyrek Dünya İnternet kullanım istatistiklerine baktığımızda genel kullanıcı sayısı toplamda 4,57 milyar kişi -ki bu da dünya nüfusunun %59’unu ifade ediyor- olduğunu görüyoruz. Ayrıca 4,57 milyar kişi günde ortalama olarak 7 saate yakın İnternette zaman geçiriyor.

 

 Günümüz dünyasında internete erişim ve kullanıcı sayısı da gün geçtikçe artış gösteriyor. Artık internet bizim için birçok şeyi ifade ediyor. Teknolojinin kişiselleşmesi ve taşınabilir hale gelmesiyle bugün her yerde her zaman internete erişim sağlayabiliyoruz. Tüm işimizi, ihtiyaçlarımızı internetle halledebildiğimizi yeni dönemde pandemiyle de beraber iyice anlamış olduk. Eğitim, işe alımlar, çalışma hayatı, eğlence hepsi sanal ortama kolaylıkla taşındı. Hatta bazı alışkanlıklarımızı geleneksel haline nazaran online halini daha kolaylaştırıcı bulup daha çok sevdik. Bir de sevdiğimiz şeylerin başında gelen internet fenomenleri; yani sosyal medya mecraları var. Medya kullanımı dünyada bugün büyük bir çılgınlık haline geldi. Sosyal medyanın gücünü hiçbir devlet ve yönetim göz ardı edemez. Bugün sosyal medyada farklı dile, ırka, dine sahip birbirlerinden kilometrelerce uzakta yaşayan milyonlarca insan tek bir tuşla bir araya gelip bir fikri savunabilir ve buna karşı yaptırım uygulatabilirler. Politika, iklim krizleri, diktatörlük, cinsiyet eşitsizliği, şiddet, kanunsuzluk, tecavüz gibi birçok konunun bugün Twitter’da gündem olup milyonlarca insana ulaşması sadece birkaç dakika sürüyor. İnsanların birlik olup ses çıkarması, hükümetleri ve yargı sistemini normalinden daha hızlı harekete geçiriyor ve adım atmaya mecbur bırakıyor. Bu denli güce sahip sosyal medya ağı bir yandan yararlıyken bir o kadar da göz korkutucu hale geldi. Yanlış bir bilginin sanal ortamda dolaşıp öfkeli bir kitle yaratması dakikalar almazken kötü sonuçlar doğurabiliyor. Yani internet bizim için bu kadar her şeyken yararı kadar zararını da görebiliyoruz. Neyse ki internet yalnızca sosyal medyadan oluşan bir ağ değil. Daha iyi veya daha kötü bağlantılara da sahip bir ağ. Bu kadar insan sosyal medya kullanımı dışında bu internette ne yapıyor sorusunun tek bir cevabı yok, aklınıza gelebilecek her şeyi internet üzerinden yapabilirsiniz. Ama yine de merak edenler için en çok ziyaret edilen web sitelerinin listesini yazıma ekledim.

  İnternetin bu denli sonsuz işlevli bir ağ olması korkutucuyken bir de işin ekonomik kazanç boyutu var. Bu ağ üzerinden trilyonlarca para kazanan insanlar, servetine servet katanlar, genç yaşta dudak uçuklatan servete sahip olanlar. Nasıl kazandılar? Neden insanlar internete bu kadar bağlandı? Neden bugün para göndermekten, eve un almaya kadar her şeyi internetten yapıyoruz? Bugün yaşadığınız bir sorunda bankanızı aradığınızda dahi sizi müşteri temsilcilerine bağlamadan önce internet sitelerine veya mobil uygulamalarına bakmanızı istiyorlar. Küresel dijitalleşme bu denli bir hızla yükselirken artık para kazanmak da internet üzerinden olmaya başladı. İnsanlar hayatlarının en mahremine kadar inerek paylaşım yapıyor ve milyonlar kazanıyor. Bugün e-ticaret siteleri dakikada milyonlarca tık alıyor bu tıklardan para kazanıyorlar. Dijitalleşmeye ve sanal ortama ayak uyduramayanlar ise tarihin tozlu sayfalarına karışmak zorunda kalıyorlar.

Evet yeni dijital dünyaya hoş geldiniz, linkedln hesabınız veya instagram sayfanız bakılmaya değerse siz de güzel paralar kazanabilirsiniz  yeter ki internetsiz kalmayın.

Dün bir dot-com balonun patlamasıyla bugün her şeyimiz haline gelen internetin ihtiyaçlardan ve daha iyi yaşam kalitesine daha kolay ulaşmak için bu denli büyük bir güce ulaştığını düşünüyorum. İnsanoğlu yaşadığı her çağda sonuca kolay ulaşmayı ve sonuçtan emin olmayı istedi. Bir bilgiye ulaşmak, evden çıkıp yüksek tavanlı bir kütüphaneden saatlerce konuyla ilgili kitaplari toplayıp ilgili kısımlardan çıkarım yapmak kadar yorucu ve vakit alıcı bir şey olmamalıydı. Sonuçta insanoğlu ölümsüz bir varlık değil ve bu dünyaya yapacağı daha çok kötülük, kazanacağı daha çok para olduğu için daha fazla zamana ihtiyacı var. Bugün insan için her şey elinin altında bir tık kadar uzağında olmalı. Bu kadar kötü bir çıkarımın yanında, iyi taraflar da var örneğin;  mesafesizlik. Ülkeler kendi çıkarları için çizdiği sınırlarla insanları birbirinden farklılaştırmaya, kutuplaştırmaya çalışırken internet onlara mesafeleri yok sayarak aslında her türlü farklılıklarına rağmen ne kadar iyi anlaştıklarını, ne kadar ortak noktalarını olduğunu ve bu dünyanın hepimizin olduğu gerçeğiyle yüz yüze getirdi. Yani bugün bir yöneticinin menfaatleri uğruna toplumları ufacık bir hareketiyle düşman etmesi düne göre daha zor bir hale geldi. İnsanlar internetle insan olduklarını her gün biraz daha hatırlıyorken unutanlarsa her gün biraz daha acımasızlaşıyorlar. Ama yine de umudumuz iletişimin her sorunun çözümü olmasıysa internet bir yerde her sorunumuzun çözümü haline gelmiş bulunmakta. Dünden bugüne işimizi kolaylaştıran ve hayatımın vazgeçilmezi haline gelen internete oldukça minnettar bir o kadar da kinliyiz. Dünü unutmadan yarınlarda daha iyi amaçlar için kullanılması dileğiyle, çok sevgili internete selamlar..

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here