Artık Otoparkta Arabanızı Kaybetmeyeceksiniz

Cornell Üniversitesi “Sürdürülebilir Tasarım Sürdürülebilir Şehir” ekibi sayesinde Ithaca şehir merkezindeki otoparkta arabalarını park eden kişiler daha kolay bir şekilde nereye park ettiklerini hatırlayabiliyor.

Sistem Mühendisliği programı kapsamında faaliyet gösteren disiplinler arası öğrenci ekibi, garaj için sürücülere yardımcı olmak amacıyla renklerin ve hayvan görsellerinin kullanıldığı yeni bir tabela sistemi tasarladı. Öğrenciler bu projede tasarım odaklı düşünme derslerini uyguladılar, şehirdeki paydaşlarla çalıştılar ve tasarımlarını çizim tahtasından gerçeğe nasıl taşıyacakları konusunda gerçek hayat deneyimleri kazandılar.

Ekip üyeleri projeye 2019 yılında sorun hakkında bilgi toplayarak başladı; garaja giderek kullanıcılara deneyimlerini sordular ve şehir dışından gelen ziyaretçilerden, ailelerden, yakınlarda çalışan kişilerden, öğrencilerden ve daha fazlasından bilgi aldıklarından emin oldular. Kullanıcıların ödeme istasyonlarıyla mücadele ettiğini ve bazen de küfrettiğini gözlemlediler.

Ekip, insanların nereye park ettiklerini hatırlamalarına yardımcı olmak için ödeme istasyonları için net talimatlar ve katları sayılar, renkler ve hayvan simgeleriyle etiketleme sistemi oluşturdu.

Proje eş başkanı Emily Kerstetter ’24, “Hayvanları, duvar resimlerini ve insanların hangi kata park ettiklerini hatırlamalarına yardımcı olmak için yapabileceğimiz her şeyi tanıtmak istedik: ‘Turuncu zemine park ettim, içinde bir sincap vardı ve bu akılda çok çok daha kalıcı’ dedi.

Her ikisi de Cornell Engineering’de inşaat mühendisliği okuyan Kerstetter ve mevcut eşbaşkan May Yuasa ’24, grubun beş yıllık proje sırasında tasarım ve uygulama arasındaki fark hakkında çok şey öğrendiğini söyledi. İlk tasarımlar daha ayrıntılıydı ancak gecikmeler, bütçe kesintileri ve COVID’e bağlı malzeme maliyeti artışlarıyla karşı karşıya kaldılar. Ayrıca belediye otoparkı da değiştirmeyi düşünüyor, dolayısıyla yeni tabela sisteminin ömrü kısa olabilir.

Yuasa, “Sabırlı olmalısınız ve bunun gibi projeleri denemeye devam etmelisiniz” dedi.

Şehrin proje için başlangıçtaki 30.000 dolarlık bütçesi, KOVİD’den sonra kesintiye uğradı. Cornell Sistem Mühendisliği’nde proje danışmanı ve öğretim görevlisi olan Sirietta Simoncini, “İşte o zaman eğlence gerçekten başladı çünkü ‘Bakın, konsepti korumaya çalışalım’ dedim” dedi.

Downtown Ithaca Alliance, projeyi bağışçılardan toplanan 6.500 $ ile finanse etti ve bu, ekibin yeni bütçesi oldu. Orijinal tasarımlarının işlevselliğini korumak için öğrenciler daha pahalı malzemeleri boya ve basit tabelalarla değiştirdiler; öğrenciler şablonlar yapmak için İnsan Ekolojisi Binasındaki Dijital Tasarım ve İmalat Stüdyosunu kullandılar.

Martin, “Takıma ilk katıldığımda otopark fikrinine pek de heyecanlanmadığımı hatırlıyorum. Ve sonra kolaylıkla Cornell’de yaptığım en iyi şey ve en sevdiğim deneyim haline geldi.”

Haziran ayında Downtown Ithaca Alliance’ın genel müdürü olarak emekli olan Gary Ferguson, Simoncini ve ekibine bu projeyi tamamladıkları için çok teşekkür ettiğini söyledi

Şu anda bile öğrencilerin işleri bitmiyor. Simoncini ve ekibi, gelecekteki otopark tabelalarının tasarımına yardımcı olmak için mevcut sistemin ne kadar iyi çalıştığını inceleyecek.

Downtown Ithaca Alliance’ın eski yönetim kurulu üyesi Fred Schoeps, “Gelecekteki garajların nasıl görünebileceğine dair bir pencere açtılar. Cornell’in temsil ettiği akıllıların şehirle ortak olabileceği diğer yolları modelliyor.”

 

Kaynak: CORNELL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here