Yüksek Lisans İçin En Doğru Zaman Ne Zaman?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden 2021 yılında mezun oldum. Üniversite hayatıma başladığım ilk günden mezun olana kadar hep akademik kariyer hedefim vardı. Aslına bakarsanız bu hedefe ulaşmak için hatırı sayılı mesafede almıştım.

Belki şartlar belki beklentiler belki sektörle dirsek teması çok fazla olan bir okulda okumak belki de belki de diye uzayabilecek birçok nedenden dolayı özel sektörde kariyerime başlamıştım.

Ancak okumak ve yazmak, araştırmak ve ilgi duyduğum alanları irdelemek benim için bir tutku olduğundan dolayı, sektöre adım atsam bile hiç vakit kaybetmeden Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Tezli Yüksek Lisans Programına başvurmuştum. Ve programdan kabul aldıktan sonra hemen lisansüstü eğitimime başladım. Halihazırda da devam ediyorum.

Galiba böyle bir hikayem olduğu için birçok kişi ve özellikle de üniversite son sınıftaki öğrenciler çok sık “Ne zaman yüksek lisans yapmalıyız” “Doğru zaman ne zaman” gibi sorular soruyorlar bana. Bu konuda çok sık sorular gelince belki daha çok kişi merak ediyordur diye deneyimlerimden yola çıkarak bu konuya dair paylaşımda bulunmak istedim.

Öncelikle küçük iki soruyla çıkmamız gerekir yola. Sorularımız basit. Neden yüksek lisans yapmak istiyorsunuz? Kariyerinizde nereye gitmek istiyorsunuz?  Bu iki soruya verilen cevaplara göre “Doğru zaman ne zaman?” sorusunun cevabı da değişkenlik gösterecek.

İlk olarak akademik kariyer hedefleyenler için bu konuya değinelim.

Akademik bir kariyer hedefliyorsanız hiç vakit kaybetmemenizi tavsiye ederim. Lisans eğitimi bittikten sonra istediğiniz bir üniversite ve bölüme hemen başvuru yapabilirsiniz.  Çünkü, üniversiteye, derslere, aktif eğitim hayatına dair antrenmanlısınız. Sanki lisans eğitiminiz devam ediyor gibi düşünerek bir üst basamağa adım atabilirsiniz.

Bu size iki konuda avantaj sağlayacaktır. Öncelikle akademide bir kariyer hedeflediğinizde hep okur kalmayı hep araştırmayı kısaca bilgi edinme ve üretme kervanında bir yolcu olmayı göze almanız gerekmektedir. Lisans eğitiminizi tamamladıktan hemen sonra başvurmak sizin bu yola erken çıkmanıza dolayısıyla daha hızlı ilerlemenizde avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda antrenmanlı olduğunuz için adaptasyon sorunu yaşamayacaksınız. Böylelikle daha çevik kalarak lisansüstü eğitiminizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Eğer akademik bir kariyer düşünmüyorsanız, özel sektörde ilerlemek veya kendi işinizi yapmak istiyorsanız ne zaman yüksek lisans yapmalısınız?

Özel sektörde çalışacaklar ve kendi işini yapacaklar için yüksek lisansı da ikiye ayırmakta fayda var. Tezli Yüksek Lisans, Tezsiz Yüksek Lisans.

Hem özel sektörde çalışıp hem de tezli yüksek lisans yapmak istiyorsanız çalıştığınız kurumun size izin verdiği zaman en doğru zamandır. Bundan dolayı tezli yüksek lisans hatta doktora yapmak istiyorsanız çalıştığınız kurumun bu konuda çalışanlarına esnek çalışma saatleri veya belirli süreli izin imkânı sağlamasına dikkat etmelisiniz.  Ancak lisans eğitiminden sonra iki yıl tezli yüksek lisans programını tamamladıktan sonra da özel sektörde çalışmaya devam edebilirsiniz tabi.

Eğer akademik bir kariyer hedefiniz veya danışmanlık gibi bir hedefiniz yoksa ve okumaktan yazmaktan çok keyif almıyorsanız tezli yüksek lisans yapmanızın sizin için çok da uygun olmayacağını söylemek gerekir.

Şimdi geldik, özel sektörde çalışıp veya kendi işini yapanların tezsiz yüksek lisans yapmak için doğru zamanlarının ne zaman olduğuna.

Bu konuda genel görüş, hemen yapılması tarafında. Ben bu yaygın görüşün dışında  biraz beklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Neden?

Çünkü; üniversite hayatından bir anda iş hayatına giriyor olmak ve maalesef tamamen teorik bir dünyadan pratik bir dünyaya girecek olmak çok ciddi bir adaptasyon süreciyle sizi karşı karşıya bırakıyor.

Aynı zamanda yapacağınız iş ile ilgili olarak öğrenmeniz gereken bir dizi program ve süreç olacaktır. Bununla beraber başladığınız alanda tatmin olmama ihtimaliniz ve bir başka alana geçme ihtimaliniz de söz konusu oluyor. Bundan dolayı ben kariyerinizin ilk iki yılı boyunca tezsiz yüksek lisans yapmanızın doğru olduğunu düşünmüyorum.

Doğru zamanın, ortalama 2 – 3 yıl içinde alanınıza karar verdiğiniz ve o alan ile ilgili temel dinamikleri öğrendiğiniz ve deneyimledikten sonra hem size farklı bir perspektif kazandırması hem de sizi işinizde bir üst basamağa hazırlaması için tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru yapabilirsiniz. Böylelikle faydasını çok daha fazla göreceğinize emin olabilirsiniz.

Not: Askerlik tecil süresini uzatmak isteyenlere diyecek bir sözüm yok ☺

Çok kısa ve genel olarak bu çok soru sorulan konuyla ilgili düşüncelerimi paylaştım. Ancak sizden gelen yorumlar ve sorularla bu konuyu daha da genişletmek istiyorum. Belki bir sonraki yazılarda “Hangi alanlarda yüksek lisans yapılmalı?” “Hangi üniversitelere başvurulmalı?” “Tezli yüksek lisanstan kabul almak için neler yapılmalı?” “İşletme mezunu olan birinin MBA yapması ne kadar doğru?” gibi başlıklara da değinebiliriz.

 

 

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi alanında yüksek lisansımı tamamladım. Perakende ve üretim sektörlerinde farklı şirketlerde İnsan Kaynakları Profesyoneli olarak çalıştım. Daha sonra global bir danışmanlık şirketinde İnsan Kaynakları Danışmanı olarak İnsan Kaynaklarının tüm süreçlerinde farklı sektördeki şirketlere danışmanlık verdim. Şuanda bir perakende şirketinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak kariyerime devam ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here