Prof. Micheal W. Apple ODTÜ’lü öğrencilerle buluştu

Yazdığı kitapları birçok dile çevrilen, eğitim reformlarıyla ilgili görüşleri dikkatle takip edilen dünyaca ünlü eğitimci Prof. Micheal W. Apple, ODTÜ’nün 60.yıl konuşmacıları kapsamında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi.

ODTÜ’de “Educational Realities and the Tasks of the Critical Educator” (Eğitimin Gerçekleri ve Eleştirel Eğitimcinin Görevleri) başlıklı bir konferans veren Apple, öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

ODTÜ’nün 60. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Davetli Konuşmalar Dizisi” dünyaca ünlü eğitimci Prof. Micheal W. Apple’ı ağırladı. “Eğitimin Gerçekleri ve Eleştirel Eğitimcinin Görevleri” başlıklı bir konuşma yapan Profesör Apple’ın konuşmasına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Konuşmasına ODTÜ’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ve ODTÜ’nün uluslararası alanda da hatırı sayılır bir yere sahip olduğunu belirterek başlayan Apple, eğitimin siyaset, ekonomi ve toplumsal alanlarla ilişkisi üzerinde durdu. Konuşmasında “eğitimin toplumu değiştirme gücü var mıdır” gibi temel bir soruyu ele alan Profesör Apple, eğitimin toplumsal değişimin bir aracı değil alanı olduğunu vurguladı.

Eğitimin demokratikleşmesi üzerinde de duran ve bunun eğitimin hem amacı hem de metodu olduğunu anlatan Apple, “Eğitim ilkokuldan itibaren herkesin hakkıdır. Burada, eğitimcilerin de üzerine düşen görevler var. İster ilkokul öğretmeni olsun, ister üniversite akademisyeni olsun eğitimciler, eğitimin demokratik bir hak olduğunu bilerek hareket etmelidir. Eğitimciler, öğrencilerine müfredattan ziyade hakikatleri aktarmalı, demokratik eğitim hakkının savunucusu olmalı ve öğrencileri için bir rol model olmalıdır” şeklinde konuştu.

Alanında 300’den fazla bilimsel makalesi bulunan Profesör Apple, okulların ekonominin bir parçası olduğunu belirterek, “Okullar, ülkelerin resmi bilgi aktarımını sağlayan, öğrencilerin kimliklerini oluşturan, sosyal gelişimin bir parçası olan ve öğrenmenin sürekli geliştirildiği alanlardır. Okulların, toplumdan ayrı düşünülmesi ve bundan bağımsız eğitim sistemi oluşturulması mümkün değildir” dedi.

Prof. Micheal W. Apple kimdir?

Meslek yaşamının başında ilkokul ve ortaokul öğretmeni olan ve öğretmenler sendikası başkanlığı yapan Michael W. Apple, eğitim araştırma, politika ve uygulamalarını demokratikleştirmek için dünya genelinde eğitmenler, hükümetler, üniversiteler, sendikalar ile aktivist ve muhalif gruplarla çalışmıştır. Profesör Apple, “eğitim reformu politikası”, “eğitim ve iktidar arasındaki bağlantı” ve “sosyal adalet için eğitim” üzerine kapsamlı yazılar yazmıştır. Eleştirel pedagojinin en önde gelen temsilcilerindendir.

Profesör Apple, 20. yüzyılın en önemli 50 eğitimcisinden biri seçilmiştir. Ideology and Curriculum (Eğitim ve İktidar adı ile Türkçe’ye de çevrilmiştir) ile Official Knowledge: Democratic Education in a Conservative Age(Resmi Bilgi: Muhafazakar Çağda Demokratik Bir Eğitim) kitapları 20. yüzyılın eğitim alanında en önemli kitapları arasında gösterilmektedir. Profesör Apple, Routledge tarafından yayınlanan uluslararası kitap dizisi Critical Social Thought’un da editörüdür.

Prof. Michael W. Apple’a Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği tarafından “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”, UCLA tarafından “Üstün Akademik Başarı” madalyası ve dünya genelinde birkaç üniversite tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir. Eğitim reformu üzerine çalışmış, konferanslar vermiş olan Prof. Apple, dünya genelinde sosyal yönden eleştirel ve demokratik eğitim politikaları ve uygulamalarının geliştirilmesi konularında çok sayıda ülkede dersler vermiştir.

Prof. Apple, Wisconsin Üniversitesi’nde profesörlük görevine devam ederken, Manchester Üniversitesi ve Çin’de bulunan Northeast Normal Üniversitesi tarafından da “Seçkin Profesör” unvanına layık görülmüştür.