Müziğin Mutluluğu, Açık Hava Konserleri

Günümüzde bilim insanları, yalnızca laboratuvar ortamında çeşitli kimyasallar üzerinde değil; birçok farklı alanda da araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların bazıları da insanlar üzerinde yapılıyor. Bunlardan sadece bir tanesi olan Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nin Psikoloji okulunun araştırması, birkaç ay önce sosyal medyada dolaşıp, insanların yoğun ilgisini çekti. Araştırtmayı yapan bilim insanları, düzenli olarak konsere giden insanların, diğerlerine göre daha mutlu ve huzurlu bir hayatı olduğu sonucuna ulaşmışlardı.

Bilim insanları, tesadüfi örnekleme yöntemiyle, 1000 kişi üzerinde yapılan bu araştırmada müzikal etkinliklere gidip orada dans eden insanların, diğer insanlara göre yaptıkları günlük işlerde daha fazla keyif aldıklarını gözlemlemişler. Bende bu bağlama dayanarak dünyadaki en büyük açık hava konserlerini, festivallerini burada inceleyeceğim.  

kk

WOODSTOCK FESTİVALİ

Festival ilk defa  15-18 Ağustos 1969 tarihleri arasında New Yorkta bir mandırada yapıldı. Organizasyon en başından beri sıkıntılı bir süreç içerisinde gerçekleşti. Sanatçılar 1960’lı yıllarda Woodstock kasabasını yaşamaya değer bir yer olarak adlandırmaya başlamışlardı. Hatta 1969’da festival gerçekleşmeden önce Woodstock kasabasını evleri olarak telaffuz eden sanatçılar ve gruplar arasında; Janis Joplin, Bob Dylan, Jimi Hendrix, The Band vardı. Festivali John Roberts, Joel Rosenman, Michael Lang ve Artie Kornfeld düzenledi. Organizatörlerin amacı 50000-100000 genci Woodstock Festivalinde toplamaktı. Fakat bu kadar kişiyi bir arada tutabilecek bir alan yoktu. Bunun üzerine son anda yapılan bir değişiklik ile festivalin Bethel yakınlarında kurulan bir mandıranın arazisinde yapılmasına karar verildi. 49 yaşındaki mandıra çiftçisi Max Yasgur 50 bin dolar karşılığında arazisinin iki buçuk kilometre karelik alanını festival için kiraya vermeye razı oldu. Festivalin duyurulması “Woodstock Music and Art Fair” şeklinde uzunca bir süredir yapıldığından, yer değişikliğine rağmen organizatörler festivalin ismini değiştirmemeye karar verdiler. Ancak festivale 50-100 bin arasında bir katılım olması beklenirken, bu beklentinin üç katı fazla bir katılım olmuş ve 450 bin kişi festival için toplanmıştı. O kadar fazla katılım olmuştu ki insanlar yol kenarlarına arabalarını park etmiş, kasabada üç gün boyunca olağanüstü hal ilan edilmiş, kasabadaki tüm yemek stokları tükenmişti. İnsanlar tüm bunlara rağmen yağmurun altında çılgınlarca eğlenmişti. Hatta Woodstock Festivali film bile olmuş, Michael Wadleigh’in yönetmeni olduğu ‘Woodstock 1970’ festivalde çekilen görüntüler yapılan röportajlar belgesel niteliği taşımaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here