Kadın Yönetici mi Erkek Yönetici mi Daha Başarılı ?

Kadın yönetici ile mi çalışmak isterseniz erkek yönetici ile mi? ABD’de yapılan araştırmada çalışanlar genelde kadın yönetici tercih ediyorlar. Bakıldığında ise çalışanların aslında %33 kadın yöneticiye sahip.

 

Gallup firmasının yaptığı bu araştırmada kadın yöneticisi olan çalışanların %41’i , erkek yöneticisi olan çalışanların %35’i yöneticilerine karşı oldukça bağlı. Bakıldığında sadece bu durumu iş hayatında değil kadının genel yaşamında da bu şekilde görünmektedir. Sonuçta kadının, sürekli ilgilenmek zorunda olduğu çocuklar gibi annelik duygusunun yer aldığı fazlaca etkileyecek unsurları vardır. Haliyle bu şekilde sürekli çalışan bir kadın kuracağı ekiple de erkek yöneticilere bakarak daha katkı sağlamakta ve çalışanların sadakatini kazanmakta.

 

Yapılan Amerika’daki bu araştırmada çalışanların cinsiyetine göre bağlılık oranları şu şekilde analiz

edilmiş.

 

Erkek Çalışan – Erkek Yönetici ile %25

Erkek Çalışan – Kadın Yönetici ile %31

Kadın Çalışan – Erkek Yönetici ile %29

Kadın Çalışan – Kadın Yönetici ile %35

 

Gallup’un yaptığı bu araştırmaya birçok farklı sektör ve departmandan binlerce insan katılmış ve onlara aşağıda yer alan 12 durum üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

 

 1. İş yerinin benden ne beklediğini biliyorum.
 2. Çalıştığım yerde benim için gerekli malzeme ve alete sahibim.
 3. Yapabileceğimin en iyisini yapmam için fırsata sahibim.
 4. Son 7 gün içinde onay veya taktir aldım.
 5. Danışmanım yada buna benzer herhangi biri bana birey olarak değer veriyor.
 6. İş yerimde benim gelişimim için teşvik sağlıyor.
 7. İş yerimde benim görüşüm dikkate alınıyor.
 8. Benim şirketteki görevim veya amacım yaptığım işte önemli olduğumu hissettiriyor.
 9. Birlikte çalıştığım arkadaşım işimizi kaliteli yapmaya kararlıyızdır.
 10. En iyi arkadaşım iş yerimde.
 11. 6 ay içerisinde iş yerinde benim ilerlemem hakkında herhangi biri ile konuştum.
 12. Geçen yıl benim gelişmem ve öğrenmem için iş yerimde fırsatlar oldu.

 

Buna göre  yapılan değerlendirmelerde kadın yöneticilerin çalışanlarını hem kariyer hayatında desteklediklerini hem de onların gelişmelerini yakından takip ettikleri gözlenmiştir. Kadın yöneticilere sahip olanların erkek yöneticilere oranla bakıldığında “6 ay içerisinde iş yerinde benim ilerlemem hakkında herhangi biri ile konuştum.” maddesi 1.29 kat daha fazla görülmüş.  Bu aslında kadınların erkeklere göre insanların kariyer hayatına destekler sunarken geri bildirim almayı daha önem verdiğini gösteriyor. Aynı şekilde  “Son 7 gün içinde onay veya taktir aldım.” maddesi kadın yöneticilerde 1.17 kat daha fazla görülmüş. Bu da kadın yöneticilerin erkeklere göre insanları teşvik konusunda daha iyi olabileceğini gösteriyor.

 

Yapılan bu araştırmada “İş yerimde benim görüşüm dikkate alınıyor.” maddesi hariç hepsinde kadın yöneticilerin üstünlüğü bulunmaktadır. Hal böyle olunca kadın olarak dünyada birçok zorluğu yaşarken birde erkeklerden daha iyi yöneticilik yapmalarına ben çokta şaşırmıyorum. Nede olsa gördükleri bir çok zorluk karşısında inanılmaz sabır ve dirayet gösterirlerken birkaç kişilik grubu mu yönetemeyecekler 🙂

PAYLAŞ
Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı masterı yapmıştır.