Huawei “Gelecek İçin Tohumlar Projesi” Öğrencileri Seçmeleri Başlıyor

Huawei’nin bugüne kadar dünya çapında 60’tan fazla üniversiteden, 10 binden fazla öğrencinin katıldığı “Gelecek İçin Tohumlar – Seeds For the Future” küresel sosyal sorumluluk projesinin 2016 takvimi açıklandı. Bu yıl Türkiye’nin önemli üniversitelerinden 12 öğrencinin yer alacağı proje, 1-14 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Projenin temel amaçları arasında; genç nüfusa farklı bir kültürel bakış açısı kazandırmak, iş odaklı bir eğitim programının uygulanması, gençlerin kariyer hedeflerine katkı sağlamak, Türkiye’de Huawei’nin teknoloji ve Ar-Ge’deki gücünün farkında olan marka elçileri yaratmak ve bunun yanında bilişim alanında nitelikli insan kaynakları profili oluşturulmasına destek olmak yer alıyor. Gelecek İçin Tohumlar projesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’den üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında dünyanın farklı üniversitelerinden özel olarak seçilecek olan öğrenciler, farklı bir eğitim ve bilişim deneyimi yaşamak için Huawei tarafından bu yıl da Çin’e davet edilecek. Geçen yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden toplam 12 öğrencinin dâhil olduğu proje için bu sene de yine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı- ile birlikte ilerlenmesi planlanıyor.

1 Ağustos 2016’da, Çin’in Pekin şehrindeki açılış töreni ile başlayacak olan etkinlikler, katılımcıların dört günlük temel Çin dili ve kültürü programının ardından, 4 Ağustos’ta Shenzhen’e transferleri ile devam edecek. Öğrenciler burada Huawei genel merkezini ziyaret ederek, bir hafta boyunca şirketin sunacağı temel bilgi ve iletişim teknolojileri içerikli eğitimlerden faydalanma imkânı bulacaklar. Program, 14 Ağustos’ta gerçekleştirilecek kapanış töreni ile sona erecek.

Projenin hedef kitlesi; Mühendislik Fakültelerinin Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümleri ile Fen Edebiyat Fakültelerinin Fizik, Matematik ve İstatistik bölümleri olarak belirlendi. İletişim ve başvurular üniversitelerde işbirliği için seçilen öğrenci toplulukları üzerinden gerçekleştirilecek. İlgili duyuruların tamamen öğrenci toplulukları üzerinden yapılması nedeniyle, ilgilenen öğrencilerin duyuruları takip etmeleri gerektiği açıklandı.

Program ayrıca, Huawei Türkiye’nin istihdam süreçleri açısından da somut sonuçlar doğuruyor. Gelecek İçin Tohumlar projesine geçtiğimiz yıl Türkiye’den katılan Gazi Üniversitesi öğrencilerinden Meryem Göçmen ve Mehmet Emre Aktaş Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde yardımcı yazılım mühendisi olarak görev yapmaya başlamıştı.