Homo Sapiens Geçmişine Dair Yeni Bulgular Edinildi

Homo Sapiens’in kökeni, evrimi ve yayılımına ilişkin araştırmalar uzun zamandır paleoantropoloji alanında popüler bir konu olmuştur. Çinli bilim adamlarının liderliğinde, uluslararası bir araştırma ekibinin Çin’in kuzeyindeki Shanxi Eyaletindeki bir bölgede yakın zamanda yaptığı çalışma, Homo Sapiens’in 45.000 yıl öncesine dayanan özelliklerine dair yeni bilgiler ortaya çıkardı.

Nihewan Havzası’nın güneybatı kenarında yer alan Shanxi’nin Shuozhou Şehrindeki Shiyu Bölgesi, 1963 yılında keşfedildi.  2012 yılından bu yana, Çin Bilimler Akademisi, Pekin Üniversitesi’ne bağlı Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden (IVPP) arkeologlar ve Çin, Avustralya, Fransa, İngiltere, Japonya, İspanya ve Almanya’daki çeşitli üniversiteler ve araştırma kurumları, kapsamlı, çok yönlü çalışmalar gerçekleştirdi.

Bölgede bulunan kalıntılar, Shiyu Homo sapiens’in nehirlerin yanındaki düz teraslarda yaşadığını ve ana bitki örtüsünün otlak olduğunu gösteriyor. Arkeologlar, doğrudan kanıt elde etmek ve bölgedeki insan faaliyetinin doğru bir zaman çizelgesini oluşturmak için çizikli üç hayvan kemiği parçası üzerinde karbon-14 tarihlemesi gerçekleştirdi.

Bayes modelini kullanarak verileri analiz ettiler ve sitenin yaşını yaklaşık 35.000 yıl öncesinden 45.000 yıl öncesine kadar genişlettiler. Araştırmanın yazarlarından IVPP’den Yang Shixia, çalışmanın Shiyu Homo Sapiens’in avcılık ve kaynak kullanımı konusunda yetenekli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yang, tek tırnaklıları avlamak için kompozit aletler yapıp kullandıklarını, et ve kemik iliği yediklerini ve hayvan derileri kullandıklarını ekledi. Arkeologlar ayrıca bölgede ortaya çıkarılan taş aletlerin, süs eşyalarının ve kemik aletlerin hem Doğu hem de Batı özellikleri sergilediğini ve o dönemde Doğu Asya’daki karmaşık insan iletişiminin kanıtını sağladığını buldu.

Yang, çalışmanın Doğu Asya’da Homo Sapiens’in yayılması ve kültürel gelişimine ilişkin geleneksel anlayışı güncellediğini söyledi. Yang, bu çalışmanın Homo Sapiens’in evrimi ve yayılmasına ilişkin anlayışı küresel bir perspektiften geliştirmek açısından büyük önem taşıdığını da ekledi.

 

Kaynak: Peking University

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here