Girişimlerde Marka Adı Nasıl Bulunur?

İnsanlar çocukları doğmadan önce isim bulma telaşına başlar. Girişimciler için de durum bundan farksız diyebilirim. Bir hevesle attığı ilk adımla birlikte kafalarda soru işaretleri oluşmaya başlar. Acaba marka ismim ne olsa ? Belki de kendine sorduğu en kritik soru budur. Çünkü marka ismi iyi seçildiğinde işletmeyi rakiplerine göre bir adım öne taşır.

Marka ismi belirlemek gün geçtikçe zorlaşıyor. Malum iletişimin güçlenmesi, rekabetin artması ve küreselleşmenin etkisiyle marka sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Markalar bu kadar fazla sayıda iken markaların içinden ayrışmak da kolay olmuyor. Tam da bu noktada diğerlerinden farklı olabilmek oldukça önemli. Peki marka adı belirlerken nelere dikkat edilmeli ?

İyi bir marka adı oluştururken akılda kalıcı olmaya özen gösterilmeli. Aksi takdirde unutulmaya yüz tutan, geri planda kalmış bir marka olmak kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Hatırlanması kolay, anlaşılır kelimeler tercih edilmeli. Okunuşu zor olan markalar hatırlanması zor olurken basit kelimeler daha kolay hatırlanır. Şöyle ki seçeceğiniz marka isminin telaffuzunun zor olması durumunda insanlar yanlış telaffuz ederim ve gülünç olurum çekincesiyle söylemekten kaçınabilir, bu da tanınmanızı olumsuz anlamda etkileyebilir ya da olması gerektiğinden farklı şekilde anılmanıza sebep olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise marka isminin yazılışının okunduğu gibi kolay yazılır olmasıdır. Bizzat yaşadığım ufak bir anıdan bahsedeyim; ” YVES ROCHER ” markasını arkadaşlarımla birlikte sohbet ederken duymuştum. Ürünlerini öyle beğenmişler ki denemem için bana da tavsiye ettiler. Ben de o günün akşamı eve gittiğimde internette araştırmak istedim. Duyduğum gibi yazılmadığını tahmin etmiştim ama yazılışının bu kadar farklı olmasını beklemiyordum. Elbette farklı bir dilde olması okunduğu gibi yazılmaması konusunda önemli bir etken fakat yine de ben internette aratırken bu konuda yalnız olmadığımı gördüm. Tabi bir de marka adı söylendiğinde kulağa güzel gelmesinin marka için avantaj sağlayacağını unutmamak gerekir. Düşünsenize hem okunuşu zor hem uzun bir kelimeden oluşan bir marka olsun; ne akılda kalır ne de dile getirilebilir. Bu sebeple de markaya olan bakış açısında kötü bir izlenim bırakır.

Sizin hoşunuza giden bir isim başkasının hoşuna gitmeyebilir. Bence bu noktada çevrenize danışmakta fayda var. Mümkünse anket yapabilir farklı insanların marka ismi konusunda ne düşündüğü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarında yer almak istiyorsanız marka adına tam olarak karar vermeden önce bu hesaplardaki isim müsaitliğine bakmak da önemlidir. Çünkü sizinle aynı isimde hesabı olan başka bir kullanıcı olabilir bu durumda zaten sosyal medya uygulaması hesap açmanıza izin vermeyecektir. Hesap açmanıza izin verse bile sizi harf değişikliğine itebilir. Fakat çok benzerlik göstermesi de doğru olmaz. Müşterilerin sizi ararken isim benzerliğinden dolayı benzer hesaba girerek potansiyel müşteri kaybına yol açabilir.

Yumuşak harflerden oluşan kelimeler genellikle daha sakin bir profil yaratabilirken sert harfler daha maskülen algı yaratır. Mesela (çoğunlukla) erkek giyim markalarında K. P, T gibi harflerinin kullanıldığını daha sık görürken kadın giyim markalarında M, D, N gibi harfler kullanılmaktadır. Yazılışı, okunuşu önemli olduğu kadar görünüşü de büyük önem taşır. Yazı biçimi, rengi markaların akılda kalıcılığını artıran özelliklerdendir. Marka ismi oluştururken bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Dışarıda yemek yediğinizi düşünün menü önünüzde olsun ismini telaffuz edemediğiniz yemeği yemek ister misiniz? Sizi bilmem ama ben bildiğim, duyduğum, tanıdığım yemeği yemeyi tercih ederdim. Eğer yeni bir şeyler tatmak istemiyorsanız bence siz de benim gibi yapardınız. Ben markayı bu duruma benzetiyorum. Yeni bir markaya alışmak zordur, zaman ister ; bunu kolaylaştırmanın yolunun marka ismini doğru oluşturabilmekte ve pazarlamasını iyi yapabilmekte olduğunu düşünüyorum.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 4. sınıf öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here