Denizin Üzerindeki Şehir: Şanghay

Birkaç asır öncesine kadar küçük bir balıkçı kasabası olan bugün ise 24,24 milyonluk nüfusu ve kozmopolit yapısıyla dikkati çeken Şanghay, tarihi boyunca geçirdiği isyan ve işgaller gibi büyük sorunların ardından 1990’da Şanghay borsasının kuruluşu ve 1992’de merkezi hükümetin pazar ekonomisinin geliştirilmesi için verdiği yetkiyle şu an da Çin’in modern ekonomi kalesi olarak görülmektedir.”Denizin üzerindeki şehir” olarak bilinen Şanghay, ülkenin doğusunda “bereket havzası” olarak adlandırılan Yangzte Nehri deltasının üzerine kurulmuştur. Çin’in en büyük Dünya’nın ise 8.büyük şehri olup Çin’in hem modern yüzünü hem de geleneksel yüzünü yansıtmaktadır.

Şanghay’ın Ekonomosi 

Çin’in resmi başkenti Pekin olsa da ekonomik başkenti Şanghay’dır. Altı bin yıl önce yerleşim yeri haline gelmiş köklü tarihi olan Şanghay, başlangıçta küçük bir köyken 1930 yıllarından sonra liman şehri haline gelmiştir. Şu anda Puxi Bölgesinde bulunan The Bund’da ilk bankalar açılmaya başlamıştır. Çin’in en geniş endüstriyel teknolojiye sahip şehri olan Şanghay, Çin’in en büyük ticari ve finansal merkezi haline gelmiştir. 2008 yılında Şanghay Dünya Finans Merkezi hizmete açılmıştır. Şanghay, depolama ve su, kömür ve petrol üretimi ile diğer şehirlere katkı sağlıyor. Doğu Çin Denizi ile bağlantısı olan bu şehirde balık ticareti ekonomide önemli bir pay sahibidir. Ve ufak bir ayrıntı bu sularda 108’den fazla balık türü vardır. Şehirde denizcilikten nakliyeye birçok alanda ticari faaliyetler yürütülmektedir. Son yıllarda ise 300’den fazla dünyanın en iyi şirketleri Şanghay’da ofislerini açtılar. Şanghay, ülke nüfusunun sadece yüzde 1,81’i ve ülke topraklarının yüzde 0,06’sıyla ülkenin finansal gelirine yüzde 8 katkı da bulunuyor. 2018 verilerine göre,kişi başına milli gelir yaklaşık olarak 19 bin 662 dolar olup Çin’in göz bebeği olarak nitelendirilir.

Şanghay’da Gezilecek Yerler

The Bund

Huangpu Nehri kenarındaki yürüyüş yolu olarak bilinir. Neoklasik, Rönesans mimarilerinden etkilenmiş bölgede restaurantlar, cafe ve alışveriş merkezleri yer alıyor. Bölgedeki en ünlü binalar ise HSBC genel merkezi, Hong Kong ve Shangahi Bankaları, Peace Hotel ve Bank of China’dır. Aynı zamanda bu bölge Şangay’ın eski finans merkezi bu nedenle New York Wall Street’teki boğa heykelinden bir tane de buraya dikilmiştir.

Yu Yuan Bahçeleri

Tarihi 1559 Ming Hanedanlığı’na kadar dayanan bu yer kozmopolit ve modern bir şehrin içinde apayrı bir dünya olarak göz kamaştırıyor. Yu Bahçesi’ne ulaşmak için önce zikzak bir köprü yoldan geçmek gerekiyor. Bu köprünün zikzak modelinde yapılmış olmasının nedeni kötü ruhların sadece düz yollardan ilerleyebildiği yönündeki inanıştan dolayıdır. 20.000 metrekare alana yayılmış olan bu bahçe Inner Garden ve Outer Garden olarak da ikiye ayrılıyor. Inner Garden 1700’lerde yapımına başlandığı için daha yenidir. İçerisinde küçük göletler, tarihi binalar, geleneksel ürünler satan dükkanlar ve dinlenme terasları bulunan Yu Bahçeleri’nin etrafı da hediyelik eşyalarla dolu dükkanlarla doludur. Diğer bir ifadeyle tam bir alışveriş cennetidir.

The Oriental Pearl Tv Kulesi

1991 yılında yapılan ve şehrin Pudong Bölgesi’nde hemen göze çarpan küresi ile meşhur televizyon kulesi 468 metredir. Kulenin farklı boyutlarda ve üç sütunla birbirine bağlı 11 çelik küresi mevcuttur hatta insanlar bu küreleri inciye benzetmektedir. Kule tabandan üç çapraz sütunla desteklenmektedir. Geceleri, bölgenin ünlü silüetine karşı 3 boyutlu bir ışık gösterisi kuleyi aydınlatmaktadır. Space City ve gözlem katı isimli yerlerin yanında restoran, alışveriş merkezi ve uzay temalı bir otel de bulunduruyor.

Jade Buddha Tapınağı

 Bu tapınak Çinlilerin çok önem verdiği beyaz yeşim taşından yapılan devasa 2 Buddha heykeline ev sahipliği yapıyor. Çinliler bu taşın insanda negatif enerjiyi yok ettiğine inanıyorlar. İçeride foto çekmek yasak. Tapınak şehir merkezinin biraz dışında kalıyor. Bu nedenle en başta bahsettiğim turist otobüslerine binerseniz buraya da kolayca gidebilirsiniz. Jade Buddha Tapınağı, Şanghay’ın en önemli Budist tapınaklarından. Tapınakta yer alan iki büyük Buda heykeli Burma’dan deniz yoluyla Şanghay’a getirilmiş. Bunlardan biri 1,95 metre ve üç ton ağırlığında. 1882’de kurulan tapınak özel törenler dışında ziyarete açık.

Shanghai World Financial Center (Şangay Finans Merkezi)     

 Ticari ve finansal yüzünü temsil eden 101 katlı 492 metre uzunluğundaki bina şehrin ikonik yapılarına bir başka örnektir. Binada alışveriş merkezi, otel, ofis ve seyir terası alanları da yer alıyor. Bu merkezin dikkat çekici diğer özelliği ise mimarisidir. KPF tarafından tasarlanan Şangay Finans Merkezi kulesinin fiziksel şeklini ve yapısını iki merkez arasındaki etkileşim oluşturuyor. Eski Çinliler tarafından dünyayı temsil etmek üzere kullanılmış kare prizma “kozmik kemerlerle” kesişir ve “binanın dikey konumunu” vurguluyor. Bu geometri binanın üst katlarına geniş gökyüzü kapısı oyulması ile daha da çarpıcı hale getirilmiş. Binanın temel geometrisini güçlendiren gökyüzü kapısı yükseldikçe genişler ve üzerinde kulenin karşılıklı köşelerini tek bir noktada birleştiren bir gökyüzü köprüsü yer alıyor.  

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here