Cornell Üniversitesi 20 Milyon Dolarlık Işın Hattı Tesisi Kuruyor

ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF), XLEAP (Yaşam, Çevre, Tarım ve Bitki bilimleri için X-ışınları) adı verilen yeni bir hassas X-ışını ışın hattı oluşturmak için Cornell Yüksek Enerji Senkrotron Kaynağına (CHESS) 20 milyon dolar ayırdı. Bu girişim, X-ışını floresans tabanlı teknolojiyi kullanarak biyolojik ve çevresel sistemler üzerine araştırmaları geliştirmeyi amaçlamaktadır.

XLEAP, biyolojik ve biyojeokimyasal çalışmalarda X-ışını floresans bazlı araştırma araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak ABD bilim topluluğu için çok önemli bir kaynak olarak hizmet edecek. XLEAP, araştırmacılara gelişmiş yetenekler sağlayarak karbon döngüsü gibi alanlardaki araştırmaları kolaylaştıracak ve daha güvenli, sağlıklı, besleyici mahsullerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere tarım ve bitki bilimlerinde potansiyel ilerlemelere yol açmış olacak.

XLEAP ışın hattı bilimcisi Louisa Smieska, XLEAP’in benzersiz yeteneklerinin, özellikle de kontrollü büyüme koşulları altında canlı toprak ve bitki sistemlerini inceleme yeteneğinin altını çizdi. Işın hattı, araştırmacıların karmaşık yapıların kimyasal bileşimini keşfetmesine ve çevresel değişikliklerin biyolojik sistemler üzerindeki etkilerini araştırmasına olanak tanıyacak.

XLEAP’in disiplinler arası yaklaşımı, biyoloji, biyomedikal bilimler, jeoloji, çevre bilimi ve malzeme bilimi dahil olmak üzere birçok araştırma alanındaki uzmanlıktan yararlanıyor. Texas Üniversitesi El Paso (UTEP) ile olan işbirliği, lisansüstü öğrencilerini çeşitli proje yönleriyle çalışma imkanı vericek ve onlara bilimsel ve proje yönetimi eğitimi sağlayacak.

CHESS direktörü Joel Brock, projenin eğitim bileşenini vurguladı ve yeni nesil ışın hattı bilim adamlarının eğitiminin önemini vurguladı. CHESS’in 2025’te tamamlanması planlanan yeni deney salonu Wilson West’e XLEAP kurulumu, araştırma altyapısının ve STEM eğitiminin ilerletilmesinde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here