Bilek Sıcaklığımız Sağlık Durumumuz Hakkında Önemli Bilgiler Veriyor

Sürekli bir şekilde bilek sıcaklığının takip edilmesi, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği ve daha fazlası gibi rahatsızlıklar için gelecekteki hastalık riski potansiyeline ilişkin öngörüleri ortaya çıkarabilir. Perelman Tıp Fakültesi araştırmacılarının Nature Communications’da yayınlanan bu yeni bulguları, cilt sıcaklığının doğru ve sürekli dijital izlenmesinin daha derin tıbbi bilgiler sağlayabileceğini gösteriyor.

Önceden, bozulan sıcaklık ritimleri yalnızca metabolik sendrom ve diyabet gibi birkaç durumla ilişkilendiriliyordu. Şimdi, bu araştırma geniş bir popülasyondan bilgiler sağlıyor ve bilek sıcaklığı genliğiyle (24 saat boyunca minimum ve maksimum sıcaklık arasındaki fark) ölçülen zayıf sıcaklık ritimleriyle ilişkili daha geniş bir yelpazedeki koşulları gösteriyor.

Araştırmanın kıdemli yazarı, translasyonel tıp ve terapötik alanında yardımcı doçent olan Carsten Skarke: “Bu bulgular, yeni ortaya çıkan teknoloji ile sağlık izlemenin güçlü ve yeni bir yolla birleşme potansiyeline işaret ediyor. Örneğin, bileklerinde halihazırda cilt sıcaklığı sensörleri bulunan akıllı saatler taşıyan pek çok kişi var. Gelecekte bu bilgiler, belirli hastalıklara yakalanma risklerini anlamak ve tedavi veya önleyici bakım seçeneklerini yönlendirmek için bakım ekipleriyle dijital bir biyobelirteç olarak kullanılabilir.”

Bulgular, kişinin bilek sıcaklığı eğrisinde gözlemlenen günlük zirve ve inişlerin sağlık açısından önemli olabileceğini gösteriyor. Bu manzara düzleştikçe kronik hastalık riski de artıyor.

 

Kaynak: UPENN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here