Üniversite Kütüphaneleri Bomboş: 105 Üniversitede Öğrenci Başına 5 Kitap Düşmüyor

YÖK’ün hazırladığı rapora göre, Türkiye’deki 105 üniversitede öğrenci başına düşen kitap sayısı 5’in altında. Akdeniz, İzmir Demokrasi, Giresun ve Celal Bayar üniversitelerinde ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyor.

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş’ün haberine göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanan 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları üniversitelerin durumunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi. Rapora göre, üniversitelerde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı oldukça düşük. 105 üniversitede öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5’in altında. 4 üniversitede ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyor.

Bu sayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’inde (ODTÜ) 18, Boğaziçi Üniveristesi’nde ise 31,9. Ayrıca son yıllarda uluslararası kuruluşların üniversitelere verdikleri puanlarda üst sıralarda yer alan Koç Üniversitesi’nde öğrenci başına 34,7, Sabancı Üniversitesi’nde ise 22 kitap düşüyor.

Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler

Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler👇

Öğrenci başına 0,8 kitabın düştüğü Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Yunus Yanık kütüphanenin oldukça yetersiz olduğunu belirterek yaşadıkları sorunu şu şekilde aktardı:

“Ödevlerimiz için araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz. Herhangi bir konuyu merak edip kütüphaneye bakmak istesek bile yetersiz kalıyor. Vize ve final zamanlarında yaşanan kalabalık dolayısıyla çalışacak masa bulamadığımız oluyor.”

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here