Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir

Demet Mutlu Kimdir?

Demet Mutlu, 22 Ağustos 1981 doğumludur. New York Üniversitesi ekonomi bölümü mezunudur ve Harvard Business School’dan işletme yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi almıştır.

Türkiyenin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol’un kurucusu ve CEO’su olan iş kadınıdır. Liseyi İtalya’da okuduktan sonra New York Üniversitesi Ekonomi bölümünü birincilikle bitiren Mutlu, daha sonra ise Harvard’da işletme yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı.

Demet Mutlu, master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma fikri ağır basınca Harvard’ı yarım bırakmıştır. Kendi hayalini kurduğu işi yapmak isteyen Mutlu, 300 bin dolar sermaye ile Bebek’teki evinin salonunda kuruduğu Trendyol’u 2010 yılı mart ayında yayına geçirerek, siteyi ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket haline getirmiştir.

Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli sitenin ilk yatırımcısı olmakla birlikte, daha sonra e-ticaret alanında ünlenen Sidar Şahin de sitenin ortakları arasında yer almıştır.

Kleiner Perkins Caufield & Byers şirketinden yatırım alan Trendyol 2010 yılında cirosunu 34,033.478 dolara ulaştırmayı başarmıştır. Facebook adresi üzerinde de e-mağaza olanakları bulunan marka 2013 yılında Maslak’taki yeni ofisine taşınmış, daha sonra bu binaya Trend Store’u açmıştır. Ayrıca Demet Mutlu Trendyol’u kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışıp, kendini geliştirmiştir.

Trendyol Grup, Türkiye’de moda e-ticaret sektöründeki alışveriş sitesidir. Trendyol Grup markaları arasında Modagram.com ve Milla by trendyol yer alır. Bugün Trendyol grup şirketleri arasında Trendyol Tech, Dolap ve Trendyol Express yer almaktadır.

Trendyol, Türk tasarımcıların ürünlerini internet ortamında satışa sunan ilk sitedir. Trendyol, farklı giyim mağazalarından alışveriş yapabilmenize olanak sağlar. T-29 adını verdikleri kalite kontrol testi ile birlikte çalışacakları firmaları belirlemekteler. Demet Mutlu geçmişte bir röportajında siparişlerinin çoğunu İstanbul, Ankara ve İzmir’den aldığını söylüyor, ancak siparişlerin yüzde ellisi ise Anadoludan geliyor.

Demet Mutlu’nun girişimci kadınlara mesajı var.  “Hata yapmaktan korkmayın, bazen başarısız olabilirsiniz ve hatalarınızdan öğrenirsiniz.”

Young Global Leaders tarafından Avrupa’nın göze çarpan genç liderlerinden biri olarak aday gösterilip, seçilmiş. 2016 yılında Türkiyeden seçilen tek lider kendisi olmuş. Business of Fashion tarafından moda dünyasının En Etkili 500 listesine ikinci kez seçilmiştir. Demet Mutlu’nun kurucusu olduğu Trendyol 2021 yılında Türkiye’nin ilk decacorn’u olmuştur.

Demet Mutlu’nun öne çıkan başarıları arasında (Kaynak: Wikipedia)

  • 2011 yılında ABD’li Fortune Dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” seçildi
  • 2011 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Global Shaper” seçildi ve Türkiye’de Global Shapers’ın kurucu üyesi oldu
  • 2012 yılında da Davos Zirvesi’ne katıldı
  • 2013 yılında “Business of Fashion” tarafından hazırlanan ve günümüz moda dünyasına yön veren 500 ismin yer aldığı BOF 500 listesinde tek Türk olarak yer aldı.
  • 2016 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Genç Küresel Liderler listesinde Türkiye’den aday gösterilen ve seçilen tek lider oldu.
  • 2016 yılında The Hundert ve Forbes dergileri tarafından Avrupalı girişimci kadınlara örnek isim olarak gösterildi.
  • 2017 yılında dünyaca ünlü lifestyle platformu Refinery29’un “İlham Veren Kadınlar” projesinin Türkiye temsilcisi oldu.
  • 2019 yılında Ekonomist Dergisi tarafından Yılın İş İnsanları Ödülleri’nde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçildi.
  • 2021 yılında Demet Mutlu’nın girişimi Trendyol, Türkiye’de Decacorn unvanını alan ilk teknoloji şirketi oldu.

Kapak Resmi: Demet Mutlu Linkedin Profili

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here