Toronto Üniversitesi’nde Küresel Isınma Hackathonu

Toronto’da kaydedilen en sıcak kışa tepki olarak Toronto Üniversitesi ilk İklim Etkileri Hackathon’una ev sahipliği yaptı. Etkinlik, öğrencileri Ottawa’da kar temizleme stratejilerinin uyarlanması, Sudan’daki sulama uygulamalarının gözden geçirilmesi ve giderek sıcaklaşan yaz aylarında savunmasız nüfusa daha iyi hizmet verebilmek için Toronto’daki soğutma istasyonlarının konumlarının optimize edilmesi gibi gerçek dünyadaki iklim sorunlarına değinmeye yöneltti. 13

Hackathon’a doğa bilimleri, mühendislik, beşeri bilimler ve sosyal bilimler dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerden çok çeşitli lisans ve yüksek lisans öğrencileri katıldı. Takımca yarışan öğrencilerden bu acil sorunlara çözüm bulmaları istendi.

Etkinliğe Profesör Paul Kushner ve Doçent Karen Smith öncülük ederken, doktora adayı Michael Morris ve yüksek lisans öğrencisi Francisco Camacho da ek organizasyonlar gerçekleştirdi.

Hackathon, iklim uzmanlarının yer aldığı bir panel tartışmasıyla başladı:

– Çevre Okulu Müdürü Steve Easterbrook, iklim modellerinin işlevselliğini ve güvenilirliğini anlattı.

– Toronto Şehri’nin iklim direnci politikası lideri Lisa MacTavish, şehrin altyapı yönetimi ve kriz planlaması için iklim projeksiyonlarını nasıl kullandığına dair bilgiler paylaştı.

– İnşaat ve maden mühendisliği alanında doçent olan Daniel Posen, iklim değişikliği ile mühendisliğin kesişimini ele aldı.

 

Öğrenciler çözümlerini geliştirmek için Toronto Üniversitesi İklim Küçültme İş Akışını (UTCDW) kullandılar. CSE, CPE ve Veri Bilimleri Enstitüsü tarafından desteklenen UTCDW, araştırmacıların küresel iklim modellerini yerel bağlamlara uyarlamalarına yardımcı olarak şehir veya bölge düzeyinde daha kesin tahminler ve bilinçli karar alma süreçlerine olanak tanıyor

Kazanan takım Toronto’daki soğutma merkezi konumlarını optimize etme mücadelesine odaklandı. Ölçeği küçültülmüş sıcaklık ve nem projeksiyonları kullanarak, yetersiz hizmet verilen alanları belirlediler ve çocuklar, yaşlılar, mülteciler ve yetersiz konut sahibi kişiler gibi hassas grupların ihtiyaçlarını, aynı zamanda eğitim ve gelir düzeylerini de göz önünde bulundurarak altı yeni soğutma merkezi önerdiler.

Profesör Kushner, öğrencilerin başarılarından gurur duyduğunu ifade ederek, önemli iklim sorunlarıyla boğuşmalarına rağmen yaratıcı problem çözme, teknik zeka ve olumlu tutumlarına dikkat çekti. Kushner hackathonun temel amacının, iklim değişikliğinin etkilerinin daha iyi anlaşılmasını teşvik etmeyi ve bu zorluklarla mücadele etmeye hazır, ilgili, bilgili bireylerden oluşan bir topluluk oluşturmayı amaçladığını belirtti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here