TEB GENEL MÜDÜRÜ ÜMİT LEBLEBİCİ: FİNANSAL SİSTEMİMİZ SAĞLIKLI İŞLİYOR

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, Bloomberg HT’de yayınlanan Yatırım Bülteni programında Zeynep Erataman’ın sorularını yanıtladı.

Kamuoyunun topluma katkı sağlayan birçok sosyal sorumluluk projesine verdiği desteklerle hatırladığı Türk Ekonomi Bankası’nın Genel Müdürü Ümit Leblebici, başarısız darbe girişimi ve sonrasında OHAL ilan edilmesi gibi gelişmelerin yaşandığı bu dönemde finansal sistemin çok sağlıklı işlediğini söyledi.

Leblebici, konuya dair “bankacılık sektörü ve finans sektörü olarak herkes iyi organize olmuştu. Türkiye bu tür dalgalanmaları birkaç kez yaşamıştı, o nedenle finansal sistem hemen eski haline döndü. Banka özelinde ise cuma günü ATM’lerden para çekildi ama bu normal. Cumartesi-Pazar zaten tekrar normale döndük. İyi organize olmuş finansal sistem hızlı cevap üretmiş oldu.

“Önemli bir badire atlattık, demokrasinin olmadığı yerde ne bankacılık ne iş olur. Diğerleri teknik işler…”

“MB’NİN MANEVRA ALANI VAR”

MB’nin bundan sonra faiz indiriminin temkinli biçimde süreceğini öngören Leblebici, hala bir manevra alanı olduğunu söyledi. Leblebici, “Bence Merkez Bankası doğru yaptı. Önemli olan ekonomik aktivitenin canlanabilmesine yardımcı olmak. Yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekiyor. Merkez Bankası ve bankacılık sistemi buna yardım edecektir. Merkez Bankası’nın yeterli araçları, yatırım ortamını iyileştirmek için yeterli öngörüleri var. Hala manevra alanımız var diye bakmak lazım” değerlendirmesini yaptı.

Bankaların borçlanma maliyetlerinde büyük artış öngörmediğini belirten Leblebici, “Dünyada negatif faiz ortamında hareket eden bir finansal sistem var. Türk bankacılık sistemi dünyadaki en sağlam sistemlerinden birini oluşturuyor, sistem kendine fonlama sağlamakta problem yaşamadı. Küçük maliyet artışları her zaman olabilir ama uzun vadede Türk bankacılık sisteminin üzerinde büyük yükler oluşturacak fonlama maliyetinde artış beklemek gerçekçi durmuyor” yorumunu yaptı.

“KREDİ FAİZLERİNDE DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK”

Kredi faizlerinin düşüş trendinde olduğunu, son olaylardan sonra kredi faizlerinde düşüşün hızlanarak devam edeceğini söyleyen Leblebici, “yatırım ortamının hızla iyileşmesi için bankalar üzerine düşeni yapıyor” dedi.

Türkiye’nin S&P tarafından kredi notunun indirilmesine dair ise Leblebici, kararın çok hızlı olduğunu ve soru işaretlerine açık olduğunu, Moody’s’in yorumunu da sert bulduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Bloomberg HT