TATİLE DÜŞKÜNÜZ AMA NEREYE GİDECEĞİMİZİ BİLMİYORUZ

Araştırmalara göre tatile çıkmak istesek de nereye gideceğimize karar vermekte oldukça zorlanıyoruz. Hatta gezginlerin yüzde 9’u, belirli bir şehre yönelik uçuş aramak yerine dünyanın tüm noktalarına yönelik arama yapıp, tercihini bu şekilde yapıyor. Bu sonuçtan yola çıkan momondo ise yeni özelliği ‘Herhangi bir yere götür’ ile tatilcilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor

Seyahat sitesi momondo’nun yeni araştırmasına[1] göre dünya genelinde her 10 kişiden biri nereye seyahat etmek istediğini bilmiyor ya da “Tatil olsun da nereye olsa giderim” diyor.

Türkiye dahil 18 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın diğer dikkat çekici sonuçlarıysa şöyle: Tatilcilerin yüzde 9’u, belirli bir şehirdeki havalimanına yönelik uçuş aramak yerine, gitmek istedikleri ülke ya da bölgenin genelindeki tüm havalimanlarını aramayı tercih ediyor. Bu oran, yalnızca doğrudan uçuşları tercih edenlerin oranına eşit.

YÜZDE 79’UMUZ YENİ YERLER KEŞFETMEK İSTİYOR

Daha da ilginci, dünya genelinde katılımcıların yüzde 79’u, yeni yerler keşfetmek için seyahat ettiklerini ve her seferinde daha önceden gitmedikleri bir yeri ziyaret etmek istediklerini söylüyor.

Sonuçları yorumlayan momondo sözcüsü Serpil Öztürk, “Tatilin başlıca amaçlarından biri rahatlamak olsa da, araştırmamız yeni yerler keşfetme isteğinin de son derece ön planda olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüde 79’u, daha önce ziyaret etmedikleri yerlere gitmek, başka bir deyişle dünyayı keşfetmek istiyor. Kısa süre önce hizmete sunduğumuz ‘Herhangi bir yere götür’ özelliği ile yeni keşiflere aracı olmayı ve gezginlerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz”

YENİ ÖZELLİK İLE BİRDEN FAZLA NOKTAYA ARAMA YAPILABİLİYOR

Peki, momondo’nun yeni özelliği nasıl kullanılıyor?

  • ‘Herhangi bir yere götür’ özelliği sayesinde, gezginler artık tek bir havalimanı yerinde bir bölge/eyalet (örn: Kaliforniya), ülke (örn: İspanya) veya kıtada (örn: Avrupa) yer alan tüm havalimanları için uçuş arayabiliyor. Örneğin İstanbul’dan İspanya’ya yönelik bir arama yapıldığında, ilgili ülkedeki tüm şehirlere yönelik uçuşlar bir arada görülebiliyor, fiyatlar karşılaştırılabiliyor.
  • Diğer yandan yola çıkmak isteyen ama nereye gideceği konusunda hiçbir planı olmayanlar da “Herhangi bir yere götür” seçeneğini tercih ediyor. Bu seçenek, belirlenen tarih aralığında, dünyanın farklı noktalarına yapılacak uçuşları, fiyatlarıyla birlikte listeliyor. Elbette fiyat seçeneğinin yanı sıra listelenen destinasyonları popülariteye göre sıralamayarak son trendleri yakalamak da mümkün.
PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.