Sosyal Medya Uygulamaları Çocuklar Üzerinden 11 Milyar Dolar Kazandı

Harvard T.H. tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, X (eski adıyla Twitter) ve YouTube, 2022 yılında ABD merkezli 18 yaşın altındaki kullanıcılardan yaklaşık 11 milyar dolar reklam geliri elde etti. Çalışma, bu platformlardaki genç kullanıcı sayısına ve bunlara atfedilebilecek yıllık reklam gelirinin ne kadar olduğuna ilişkin tahminler sunan ilk çalışma olma özelliği taşıyor. Çalışma PLOS ONE’da yayınlandı.

Araştırmanın yazarlarından Bryn Austin: Gençlerin ruh sağlığına ilişkin endişeler arttıkça, gittikçe daha fazla politikacı gençlerde depresyona, kaygıya ve düzensiz beslenmeye yol açabilecek sosyal medya platformu uygulamalarını azaltmak için yasa çıkarmaya çalışıyor. Sosyal medya platformları, gençlere verilen zararları azaltmak için uygulamalarını kendi kendilerine düzenleyebileceklerini iddia etse de henüz bunu yapmadılar ve araştırmamız, çocukları korumak için anlamlı adımlar atmayı geciktirmeye devam etmek için çok büyük mali teşviklere sahip olduklarını gösteriyor.

Araştırmacılar, Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, X ve YouTube’un genç kullanıcı sayısını ve ilgili reklam gelirini kapsamlı bir şekilde tahmin etmek için 2021 ve 2022 yıllarına ait çeşitli kamu anketi ve pazar araştırması verilerini kullandı. ABD Nüfus Sayımından elde edilen nüfus verileri ve Common Sense Media ile Pew Research’ten elde edilen anket verileri, ABD’de bu platformları kullanan 18 yaşından küçük kişilerin sayısını tahmin etmek için kullanıldı. Veriler, bir pazar araştırma şirketi olan eMarketer ve bir ebeveyn kontrolü uygulaması olan Qustodio’dan alınmıştır. Her platformun 2022’deki tahmini brüt reklam gelirine ve kullanıcıların her platformda günlük ortalama dakikalarına ilişkin tahminler ele alınıp hesaplamalar yapıldı. Araştırmacılar bu tahminleri, platformların ABD’li genç kullanıcılardan ne kadar reklam geliri elde ettiğini tahmin eden bir simülasyon modeli oluşturmak için kullandı.

Araştırma, 2022’de YouTube’un 18 yaşın altında 49,7 milyon ABD merkezli kullanıcıya sahip olduğunu ortaya çıkardı; TikTok, 18,9 milyon; Snapchat, 18 milyon; Instagram, 16,7 milyon; Facebook, 9,9 milyon; ve X, 7 milyon. Platformlar toplu olarak bu kullanıcılardan yaklaşık 11 milyar dolar reklam geliri elde etti: 2,1 milyar doları 12 yaş ve altı kullanıcılardan, 8,6 milyar doları ise 13-17 yaş arası kullanıcılardan elde edildi.

YouTube, 12 yaş ve altı kullanıcılardan en büyük reklam gelirini elde etti (959,1 milyon dolar), onu Instagram (801,1 milyon dolar) ve Facebook (137,2 milyon dolar) izledi. Instagram, en büyük reklam gelirini 13-17 yaş arası kullanıcılardan (4 milyar dolar) elde ederken, onu TikTok (2 milyar dolar) ve YouTube (1,2 milyar dolar) takip etti. Araştırmacılar ayrıca Snapchat’in 2022’deki toplam reklam gelirinin en büyük payını 18 yaşın altındaki kullanıcılardan (yüzde 41) aldığını, onu TikTok’un (yüzde 35), YouTube’un (yüzde 27) ve Instagram’ın (yüzde 16) takip ettiğini hesapladı.

Araştırmacılar, sosyal medya platformlarının kullanıcı yaşı verilerini veya yaş grubuna göre reklam geliri verilerini açıklamaması nedeniyle, araştırmanın kamu anketi ve pazar araştırması kaynaklarından elde edilen tahminlere ve tahminlere dayanılması da dahil olmak üzere sınırlamaları olduğunu belirtti.

Harvard Tıp Fakültesi’nde pediatri eğitmeni olan baş yazar Amanda Raffoul, “Sosyal medya platformlarının gençlerden önemli miktarda reklam geliri elde ettiği yönündeki bulgumuz, halk sağlığı müdahaleleri ve hükümet düzenlemelerinin yanı sıra daha fazla veri şeffaflığına olan ihtiyacın altını çiziyor” dedi.

 

Kaynak: https://news.harvard.edu/gazette/story/2024/01/social-media-platforms-make-11b-in-ad-revenue-from-u-s-teens/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here