P&G Avrupa Yönetiminde Türk Kadın Liderler

P&G Türkiye’den yetişen P&G Global Bulaşık Deterjanı ve Avrupa Ev Bakım Kategorisi’ den Sorumlu Başkan Yardımcısı Elvan Önal, Avrupa Kumaş Bakım Kategorisi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı olurken; kendisinden boşalan P&G Avrupa Ev Bakım Kategorisi’nden Sorumlu Başkan Yardımcılığı’na da yine bir Türk kadın yönetici Oya Öngör atandı.

Bu atamalarla; P&G’nin dünya çapındaki en büyük kategorilerinden ikisinin liderliğinden şirketin ABD’den sonraki en büyük pazarı olan Avrupa’da Türk kadın liderler sorumlu olacak.

Yaklaşık 2 asra yaklaşan tarihiyle dünyanın en önemli hızlı tüketim sektörü şirketlerinden biri olan P&G; her gün yaklaşık 5 milyar insanın hayatına dokunuyor ve markalarıyla günlük hayatın bir parçası oluyor. P&G Avrupa pazarı ise, ABD’den sonraki en büyük ticari pazar konumunda. P&G Avrupa’da yapılan son atamalarla artık şirketin dünya çapındaki en büyük kategorilerinden ikisini Avrupa bölgesinde Türkiye’den yetişmiş kadın liderler yönetecek. P&G Global Bulaşık Deterjanı ve Avrupa Ev Bakım Kategorisi’ den Sorumlu Başkan Yardımcısı Elvan Önal, Avrupa Kumaş Bakım Kategorisi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı olurken; kendisinden boşalan P&G Avrupa Ev Bakım Kategorisi’nden Sorumlu Başkan Yardımcılığı’na da yine bir Türk kadın yönetici Oya Öngör atandı. Önal ve Öngör’ün Avrupa’da yöneteceği bu iki iş kolu, aynı zamanda P&G’nin dünyadaki en büyük iki kategorisini oluşturuyor.

Gençlere örnek olacak

Atamalar, Türkiye’den yetişen yeteneklerin global başarısı anlamında da büyük bir örnek teşkil ediyor. Çalışma ortamında çeşitliliğe çok önem veren P&G ‘de, Türkiye organizasyonunun yüzde 60’ı, genişletilmiş icra kurulunun ise yüzde 52’si kadınlardan oluşuyor. Ayrıca yurt dışına gönderilen kadın yönetici oranı da yüzde 52. Bu bakış açısıyla; 4 yıldır hızlı tüketim sektörünün satış departmanlarında daha fazla kadın liderin yer alması için “Geleceğin P&G’li Kadın Liderleri Programı”nı sürdüren kurumun; önümüzdeki dönemde de global pozisyonlara pek çok çalışan göndermesi bekleniyor. P&G ve markaları aynı zamanda kadınların ve genç kızların öz güvenlerini ve yaşam kalitelerini artırmayı amaçlayan programları ve kampanyalarıyla, toplumsal cinsiyet alanında da topluma katkıda bulunmaya devam ediyor.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here