Penn State, 136 Yaşındaki Öğrenci Gazetesine Finansmanı Kesti

Penn Eyalet Üniversitesi, 136 yıllık kampüs gazetesi olan Daily Collegian’a fon sağlamayı bırakacak. TribLive.com’un bildirdiğine göre okul yetkilileri, yayının 2023-2024 mali yılında genel fondan bir önceki yıla göre %50 kesintiyle 200.000 dolar alacağını ve ardından 2024-2025 mali yılı için hiçbir şey alamayacağını söyledi.

Raporda, yönetim ve mütevelli heyetinin önümüzdeki iki yıl için planlanan okul bütçesini bu ayın başlarında imzaladığı belirtildi.

Penn Eyalet Başkanı Neeli Bendapudi, bütçe kesintilerinin kurumun borcunu geçen yıl öngörülen 143 milyon dolardan 63 milyon dolara düşürmek için gerekli olduğunu söyledi.

Bendapudi 20 Temmuz’da yaptığı bir basın açıklamasında, “Bütçe zorluklarına yanıt vermeye çalışırken gösterdiği çabalardan dolayı tüm Penn State topluluğuna teşekkür etmek istiyorum.” demişti.

“Bugünkü açığımız geçen yılın bu zamanına göre daha düşük ve önümüzdeki iki mali yılın her biri için aşamalı olarak daha az açık öngörüyoruz. Bu çalışma henüz bitmedi, ancak şimdiye kadar başardıklarımızdan cesaret alıyorum ve 2025-26 mali yılına kadar dengeli bir bütçe yolunda ilerlediğimizi bildirmekten memnuniyet duyuyorum.”

Penn State sözcüsü Lisa Powers, okulun öğrenciler tarafından bağımsız olarak yayınlanan Daily Collegian’ı hâlâ desteklediğini söyledi.

“Üniversite, kampüsün kalbindeki Willard Building’de yakın zamanda yenilenmiş bir eve sahip olan The Collegian’ı gururla desteklemektedir – stüdyolar, kayıt kabinleri, haber odaları ve öğrencilere sağlanan en son teknoloji ile son teknoloji bir tesis gerçek hayat deneyimleri-.”

Gazetenin editörü Nick Stonesifer, gazetenin internet sitesinde yayınlanan bir mektupta Daily Collegian’ın faaliyetlerini finanse etmek için bir bağış, öğrenci harçları ve hibeler oluşturmayı araştırdığını söyledi.

Gazetenin “hayatta kalacağını ve yaptığımız gazetecilik işinin asla durmayacağını” söyledi.

“Bu yılki operasyonlar etkilenmeyecek ve öğrenciler yine de geçmiş yıllarda sağladıkları kapsam düzeyini koruyabilecekler” dedi.

Web sitelerine bir “bağış” sekmesi ekledi.

Yayın, “Daily Collegian kısa süre önce bütçesinde önemli bir kesinti yaptı ve şimdi sizden yardım istiyoruz” dedi.

Öğrenci gazeteciliğinin demokrasi için “temel” olduğunu ve “gelecek nesil profesyonel muhabirler için bir kendini kanıtlama alanı olarak hizmet ettiğini” söyledi ve ekledi:

“Öğrencilerin yönettiği bağımsız bir haber kaynağı olmadan öğrenciler gelişemez ve bu alanda ihtiyaç duyulan becerileri öğrenemez.”

02

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here