Pazarlama Gözlüklerinizi Takmaya Hazır Mısınız?

Deneyimsel Pazarlamayı Marka Gözlükleriniz ile İrdeleyeceğiz

Deneyim yıllardır her kulvarda bizim peşimizi bırakmayan bir oluşum.

Deneyimsel pazarlama nedir sorusuna verilebilecek en klasik ama en güzel örnek ‘‘Şile Bezi’’ dir. Normal kullanılan kumaşlardan farkı, dokusu ve yapısı ile müşterileri her zaman kendine hayran bırakır. Buna benzer viral örneklerden diğeri ise salatalık – Çengelköy Salatalığıdır. Bilinen diğer salatalıkların dışında kokusu, tadı, boyutu ile müşterileri her zaman etkileyip satın alma eğilimini sunuyor.

Peki, neden Şile Bezi ve neden Çengelköy Salatalığı?

Deneyim ..

Deneyim sizi her zaman etkileyen ve satın alma eğiliminizi körükleyen bir unsurdur. Müşteri kitlesi tüketim toplumunda deneyim ile popülerliğini arttırıyor.  Aynı segmentte olan diğer ürünler hem isimleşmediği hem de aynı deneyimi sağlayıp memnuniyet düzeyini arttırmadığı için isim yapmıyor.

Deneyim pazarlaması aslında tam olarak bu işte.

Ün kazanmak, satış marjını arttırmak aslında sanıldığı kadar kolay olmayan bir unsur. Satın alma eğilimi öncesi müşteriyi etkilemek önemliyken satın alma davranışı ve sonrasında ise müşteri memnuniyeti ve geri bildirim diğer bütün unsurların önünde duruyor. Domino taşı edasıyla birinde yapılan yanlışlık ve hata sizin bütün çalışmanızı etkiliyor.

Marka değeri aslında sonradan yaratılan ve onaylanan müşteri deneyimi ile ölçülür. Elbette diğer dış etmenlerin etkisi çoktur ancak burada önemli olan markanın müşteri deneyimi ile paralel artışıdır.

Deneyimsel Pazarlama ile ilgili en güzel açıklamayı yıllar önce Benjamin Franklin bir söyleşide ve hiç haberi yokken yapmış.

‘‘ Anlatırsan, unuturum. Gösterirsen, anımsayabilirim. Beni de katarsan, o zaman anlarım.’’

İşte durum tam anlamıyla burada başlıyor ve burada son buluyor. Deneyim ve deneyimin beraberinde gelen marka sadakati size potansiyel ve kitlesel müşteri olarak geri dönüş sağlıyor.

Bilinen pazarlama anlayışı Kotler’in 4P’si ile başlayan ve yaşamını idame ettiren bir unsur iken günümüzde bu özelliklerle devam edebilmek ve hatta hayatta kalabilmek bir marka için mümkün değildir.

Deneyimsel pazarlama yaşamımıza daha sonraki dönemlerde girse bile aslında Benjamin Franklin’in sözlerinde var olan nitelik gibi yıllardır bir köşede fark edilmeyi bekliyordu. Biliyorsunuz Çengelköy salatalığı ve Şile bezi daha Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllardan beri vardı. Bunun gibi yıllardır tüketiciye mal olmuş birçok ürün aslında deneyimsel pazarlamanın veli nimetlerinden yararlanılamadığı için unutulmaya yüz tutmuş. Birçok ürün günümüzde tekrardan eski marka kimliğine getirilmeye çalışılıyor. Durum tekrarlamak için kolay olmasa da bu durumun popülerliğini ve getirisini bilen markalar ve özellikle pazarlama departmanları için oldukça önem taşıyor.

Markalar, kendilerini gönlünde taşıyan bir müşteri kitlesi yaratmış ve marka deneyimini gündelik hayata taşımış olmayı hedefliyor.

Deneyimsel pazarlama ile marka tüketici toplum için bir kimlik taşımayı amaçlıyor. Bununla birlikte markayı müşteriler farklı görmeye başlıyor. Markalar tüm bu sebepler ile gözümüzde ve gönlümüzde farklı yere taşınıyor.

Magnum’un kendi magnumunu tasarlamanız için açtığı Magnum Store’da aslında bizler bir deneyimin içerisinde kendimizi buluyoruz. Öte yandan Apple Store’da bütün elektornik aletleri kullanabiliyor olmamız da bunun  bir diğer örneği olarak karşımıza çıkıyor. Ünlü çikolata markalarının açtığı etkinlikler ile kendi çikolatanızı tasarlayabiliyorsunuz. İşte bunların hepsi biz müşterilerin deneyim kazanması ve ‘‘ dahil’’ olması için hazırlanmış küçük dokunuşlar J

Lovemark olma yolunda ilerleyen markalar müşteri memnuniyeti konusu üzerinde durmayı ihmal etmiyor. Müşteri memnuniyeti sağlamanın yolunu deneyimsellikten geçtiğine inanan markalar 1-0 önde devam ediyor. Son yıllarda tüketim toplumu eğlendiren, keyif veren, önemli kılan markaları tercih ediyorlar. Çünkü ‘‘ dahil’’ olmak istiyorlar. Dijitalleşmeyle birlikte değişen toplum yapısı kültür, yaşayış biçimindeki değişiklikler ile müşteriler kendilerini önemli ve özel görmek istiyor. İşte tüm bu dış etmenleri deneyimsellik ilkesi ile yakalamayı tercih eden markalar başarıyı da beraberinde getiriyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here