Orman Yangınları Kereste Fiyatını Etkiliyor

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU), Sheffield Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nin yeni araştırmaları, şiddetli orman yangınlarının küresel kereste üretimini riske attığını gösteriyor.

Araştırma ekibi 2001’den 2021’e kadar olan verileri analiz etti ve son yirmi yılda dünya çapında büyük Britanya’nın büyüklüğüne eşdeğer olan 18,5 ila 24,7 milyon hektarlık kereste üreten ormanın orman yangınları yüzünden kaybolduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, orman yangınlarının, 2021 küresel ihracat fiyatlarına göre 45 ila 77 milyar dolar değerinde yaklaşık 393 ila 667 milyon metreküp endüstriyel kereste kaybına neden olduğu konusunda uyarıyor.

Sheffield Üniversitesi’nden baş yazar Dr. Chris Bousfield’a göre, en ciddi şekilde etkilenen bölgeler arasında Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı ve Kanada, Sibirya Rusya ve Brezilya yer alıyor.

Dr Bousfiled: Bu yüzyılda toplam kereste üreten ormanlarının büyük bir kısmını kaybetmiş olan Avustralya gibi ülkelerin artık yerel kereste tedariklerinde önemli eksiklikler görmeleri muhtemeldir. Bu, talebi karşılamak için gereken ek kerestenin nereden temin edileceği ve çevreye maliyetinin ne olacağı sorusunu akla getiriyor.

ANU ve Biyoçeşitlilik Konseyi’nden ortak yazar Profesör David Lindenmayer şunları söyledi: “Özellikle endişe verici olan, yıllık yanan alanlardaki fark edilebilir ve aralıksız yukarı doğru gidişattır. Bu, şiddetli iklim değişikliği nedeniyle beklenen orman yangını kaynaklı kayıpların arttığının açık bir işaretidir. Keresteye yönelik giderek artan talebi karşılamaya çalışırken, kereste üreticilerinin, orman yangınlarının oluşturduğu artan tehdide karşı koymak için yenilikçi yönetim stratejilerini ve yeni teknolojiyi benimseyerek acilen uyum sağlamaları gerektiği açıktır.”

Araştırmacılar, hükümetlerin ve endüstrinin gelecekteki kereste üretimini güvence altına almak için dört şey yapması gerektiğini savunuyor.

  • İlk olarak, daha az yanıcı ağaç türlerinin hızlı büyüyen plantasyonları yoluyla kereste üretimini genişletin.
  • İkincisi, yanma ihtimalinin daha az olduğu bölgelerde plantasyonlar kurun.
  • Üçüncüsü, yangının arazilere yayılmasını ve insan topluluklarına verdiği zararı ve riski azaltmak için plantasyonların daha iyi tasarlanması.
  • Dördüncüsü, orman yangınlarının tespitini ve bastırılmasını geliştirmek için kızılötesi algılamalı dronlar ve otonom yangın söndürme sistemleri gibi yeni gelişen teknolojileri benimseyin.

Cambridge Üniversitesi’nden kıdemli yazar Profesör David Edwards, “Bu yaklaşımların uygulanmaması, gelecekte önemli kereste kayıplarına yol açabilir ve bu da potansiyel olarak daha yüksek kereste fiyatlarına yol açabilir. Bu da bazı tropikal ormanlarda yoğun ağaç kesiminin ekonomik çekiciliğini artırabilir ve biyolojik çeşitliliğin sıcak noktalarındaki koruma çabalarına tehdit oluşturabilir.”

Kaynak: The Australian National University

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here