Odak Probleminin Çözümü Basılı Yayınlar mı?

Teacher Colloge Sosyoloji ve Eğitim programı öğrencisi Kelsey Russell, özellikle Z kuşağı tarafından sosyal medyadaki “içerik tüketim çılgınlığına” karşı basılı yayın tüketimine olan ilgiyi canlandırmak istiyor. Russell, TikTok platformu aracılığıyla izleyicilerine, yalnızca algoritma odaklı dijital platformlara paylaşılan bilgilere güvenmek yerine yazılı medyaya geri dönmeleri ve bilgi tüketim alışkanlıklarında yeniden söz sahibi olmaları konusunda ilham vermeyi amaçlıyor.

Russel basılı yayınların, yoğun dijital içerik barajına karşı bir soluklanma olanağı sağladığına ve haberlerle daha derin bir etkileşimi teşvik ettiğine inanıyor. Russell, fiziksel gazeteleri okumaya zaman ayırarak bilgiyi daha etkili bir şekilde işleyebildiğini ve okuduklarına daha sağlıklı bir şekilde tepki verdiğini ve haberlere karşı kaygısını azaltabildiğini keşfettiğini ifade ediyor.

Russell, medya okuryazarlığını ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmede, özellikle de olgusal habercilik ile siyasi retorik arasında ayrım yapmada yazılı medyanın önemini vurguluyor. Gerçek merakı beslemede ve anlamlı konuşmaları teşvik etmede basılı yayınların değerinin altını çiziyor. Basılı materyallerde organik olarak bilgiyle karşılaşmanın, algoritma odaklı dijital platformlara kıyasla daha özgün bir merak duygusu uyandırdığına inanıyor. Ek olarak, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek ve bilinçli karar almayı teşvik etmek için siyasi konular hakkında daha fazla kişisel tartışma yapılmasını savunuyor.

Russell geleceğe bakarken yazılı medyayı savunmaya devam etmeyi ve okuyucuları ve seçmenleri eylemlerinin ardında yatan nedenleri sorgulamaya teşvik etmeyi umuyor. Eleştirel araştırma ve medya okuryazarlığı kültürünü teşvik ederek, bireylerin bilinçli seçimler yapmalarını ve çevrelerindeki dünyayla anlamlı bir şekilde etkileşime geçmelerini sağlamayı amaçlıyor.

 

Kaynak: columbia.edu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here