Nestlé ve Starbucks’tan 7.15 Milyar Dolarlık Anlaşma

İsviçreli gıda şirketi Nestlé ile ABD’nin ünlü kahve zinciri Starbucks 7.15 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre Nestlé, Starbucks’ın paketli ürünlerinin uluslararası piyasada satış, dağıtım ve pazarlama hakkına sahip oldu.

Açıklamada paketli ürünlerinin geçen yıl 2 milyar dolar satış getiren Starbucks’ın 500’e yakın çalışanının Nestlé’ye katılacağı da belirtildi.

Starbucks tarafından yapılan açıklamaya göre Nestlé ile yapılan 7.15 milyar dolarlık bu anlaşma sayesinde elde edilen kazanç şirketin hisselerinin geri alımlarının hızlandırılmasında kullanılacağı belirtildi. Aynı zaman da şirket 2020 yılının sonunda bu anlaşma sayesinde 20 milyar dolar civarında bir kazanç bekliyor. Starbucks CEO’su Kevin Johnson, Nestlé ile yapılan anlaşma sonucunda Starbucks ürünlerinin dünyada milyonlarca eve ulaşacağından bahsetti.

Nestlé tarafından yapılan açıklamaya göre Starbucks ile gerçekleşen bu anlaşma sayesinde şirketin hisse başına karının artması ve büyüme hedeflerinin gerçekleşmesi adına olumlu bir anlaşma olarak görüldüğü söyleniyor. Nestlé CEO’su Mark Schneider, anlaşmanın Nestlé’nin en büyük büyüme kategorisi olan kahve alanı için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

NESTLÉ

Nestlé anne sütü alamayan bebeklerin beslenebilmesi için 19. yüzyılda Henri Nestlé tarafından İsviçre’de kurulan bir gıda şirketidir. Şirket ”Nestlé” adını kurucusunun soyadından almaktadır. Aynı zaman da bu kelime Almanca’da ”küçük kuş yuvası” anlamına gelmektedir.

Dünya’da Nestlé

 • Nestlé 1866’da kurulmuştur. Nestlé bugün, 500’e yakın fabrikası 330,000 çalışanı ile dünyanın hemen hemen her ülkesinde faaliyet gösteriyor.
 • Nestlé’nin dünya genelindeki 10.000‘e yakın ürünü, her gün 1 milyar tüketici tarafından tercih ediliyor.
 • Nestlé bugün, 4 kıtada 34 merkezde 5000 kişilik bir ekiple AR-GE çalışmalarını sürdürmektedir.
 • AR-GE’ye her yıl yaptığı 1,5 milyar doların üzerindeki yatırım ve yayınladığı 200’ü aşkın bilimsel yayınla, araştırma geliştirme konusunda da gıda firmaları arasında lider konumdadır.

Türkiye ve Nestlé

 • 1875  ilk hazır bebek maması
 • 1933  ilk fıstıklı çikolata, Damak
 • 1968  ilk sürme çikolata, Chokella 
 • 1984  ilk hazır kahve, Nescafé
 • 1986  ilk çikolatalı toz içeceği, Nesquik
 • 1989  ilk kahve kreması, Coffee-mate
 • 1996  ilk büyüme sütü, Nestlé Çocuk Devam Sütü
 • 2002  ilk kahve karışımı, Nescafé 3ü1 Arada

Forbes Mayıs 2017 verilerine göre Nestlé’nin piyasa değeri 229.5 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

STARBUCKS

Starbucks ilk mağazasını iki öğretmen (Jerry Baldwin ve Gordon Bowker) ve bir yazar (Zev Siegel) tarafından 1971 yılında Washington’da Pike Place Market‘te açtı. Fakat bu 3 ortağın asıl amacı ticari gelir elde etmek veya bir kafetarya açmak değildi. Asıl amaç herkesin iyi kahve içmesini sağlamaktı. Zaten Starbucks ilk açıldığı zaman kahve tohumları satılıyor, kahvelerin evde içilmesi üzere hazırlanması sağlanılıyor ve kahve hakkında bilgi almak isteyenlere bilgi veriliyordu.

Starbucks’ın 3 ortağı

Starbucks için dönüm noktası ise pazarlama müdürü Schultz sayesinde gerçekleşti. Schultz mutfak araç gereçleri pazarlayan İsveçli Hammerplast şirketinde çalışırken sürekli aynı tür filtre kahve gereci siparişi veren bir şirketi  ziyaret etmek için Washington’a gelmişti. Yani Shultz, Starbucks’ı ziyaret etmeye gelmişti. Bu ziyaret Schultz’un Starbucks ile tanışması olmuştu. Kendi işini bırakarak Starbucks’ta işe girmek isteyen Schultz, 3 ortak tarafından reddedilse de ilerleyen zamanlarda şirketin pazarlama müdürlüğüne gelmeyi başarmıştı.

Bir süre sonra Starbucks’tan ayrılarak 1986 yılında kendi kahve dükkanı II Giornale’yi açmıştır. 1987 yılında Starbucks’ın 3 ortağının şirketi satılığa çıkardığını öğrenen Schultz hissedarlarından topladığı 4 milyon dolar ile eski çalıştığı şirketi satın alır.

Schultz şirketi satın aldıktan sonra şirket Kuzey Amerika dışında ilk mağazasını 1996 yılında Tokyo’da açtı. Bundan sonra şirket dünyaya açılmaya devam etti. Şuan 65 ülkede toplam 21.000 mağazası bulunmaktadır.

Forbes Mayıs 2017 verilerine göre Starbucks’ın piyasa değeri 84.6 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Ayrıca yine Forbes Mayıs 2017 verilerine göre Starbucks’ın şuan toplam 254.000 çalışanı vardır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here