Mobil Uygulamalar Kötü Alışkanlıkları Engelleyebilir Mi?

eClinicalMedicine dergisinde yayınlanan ve Ulusal Sağlık ve Bakım Araştırma Enstitüsü (NIHR) tarafından finanse edilen çalışma, Drink Less uygulamasının katılımcılar arasında alkol tüketimini azaltmadaki başarısını gösteriyor. UCL Epidemiyoloji ve Sağlık Hizmetleri Enstitüsü’nden Dr. Melissa Oldham liderliğindeki araştırma, alkol alımını azaltmakla ilgilenen, artan veya yüksek riskli içici olarak sınıflandırılan 5.602 kişiyi kapsıyor.

Katılımcılar, NHS (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi) alkol bırakma web sayfasına bir bağlantı veya Drink Less uygulamasını indirecek bir bağlantı almak üzere rastgele seçildiler. Sonuçlar, Drink Less uygulamasını kullananların alkol kullanım durumlarını altı aylık bir süreçte haftada ortalama 39 birim azalttığını, standart NHS’nin alkol bırakma tavsiyesine yönlendirilen kontrol grubunun ise aynı sürede haftada 37 birim azalttığını ortaya çıkardı. Bu iki birimlik fark küçük görünebilir ancak olası sağlık zararlarının önlenmesi ve NHS’nin maliyetlerinin azaltılması açısından oldukça önemlidir.

Araştırmanın yazarı Dr. Claire Garnett, kanıta dayalı uygulamaların önemini vurguladı ve bireylerin etkili bir uygulama kullanmaları halinde içki tüketimini azaltma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtti. Drink Less uygulaması, kullanıcıların hedef belirlemesine, alkol alımlarını takip etmesine, geri bildirim ve destek almasına olanak tanıyor ve bu da onu içkiyi azaltmak isteyenler için değerli bir araç haline getiriyor.

Daha ileri analizler, Drink Less uygulamasının yaygın olarak benimsenmesinin, NHS’ye 20 yıl içinde yüz milyonlarca sterlin tasarruf etme potansiyeline sahip olabileceğini öne sürdü. Ayrıca uygulamanın, NHS alkol bırakma web sayfasına yönlendirilen kadınlara kıyasla alkol tüketimini haftada 2,5 birim daha azalttığı görüldü.

Drink Less uygulaması gibi dijital müdahaleler nispeten düşük maliyetle çok sayıda insana ulaşma potansiyeline sahipken Dr. Oldham, alkol tüketimini ve buna bağlı zararları azaltmak için kapsamlı hükümet stratejilerine duyulan ihtiyacı vurguladı. Alkol Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Sadie Boniface, Drink Less uygulamasının etkinliğini memnuniyetle karşıladı ancak dijital müdahalelerin daha geniş alkol zararını azaltma politikalarına entegre edilmesinin önemini vurguladı.

Alkol Sağlığı İttifakından Profesör Sir Ian Gilmore, uygulamanın alkol alımını azaltmadaki başarısını övdü ve alkole bağlı zararları ele almak için nüfus düzeyinde önlemlerin yanı sıra kanıta dayalı araçlara duyulan ihtiyacı vurguladı. NIHR Halk Sağlığı Araştırma Programı Direktörü Profesör Brian Ferguson, halk sağlığını iyileştirmek için teknolojiden yararlanmanın öneminin altını çizerek, Drink Less uygulamasının bireylerin alkol tüketimini izlemesine ve azaltmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Ancak uygulamanın daha geniş bir nüfusa ulaşmasını sağlamak için uyarlamalara ihtiyaç duyabileceğini öne sürdü.

Kaynak: UCL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here