Medyanın Gözü O Üniversitede

Medya Takip Merkezi’nin 2015 yılı (1 Ocak-31 Aralık 2015) tarihleri arasında 4 bini aşkın gazete ve dergi, 47 televizyon kanalı ve 10 bini aşkın haber sitesi üzerinden yaptığı takip sonuçlarından derlenen verilere göre, İstanbul Üniversitesi 2015 yılında en çok haberi yapılan üniversite oldu. İstanbul Üniversitesi yazılı, görsel ve internet haberleri dâhil olmak üzere toplamda 118 bin 204 habere konu oldu.

 

Görsel medyada 6 bin 41 ile birinci sırada yer alan İstanbul Üniversitesi’ni Ege ve Marmara Üniversiteleri takip etti.

 

İstanbul Üniversitesi İnternet haberlerinde 88 bin 726 haber ile yine ilk sırada yer alırken ikinci sırada Çukurova, üçüncü sırada ise Ankara Üniversitesi yer aldı.

 

İstanbul Üniversitesi, yazılı basında toplamda 23 bin 437 habere konu olurken ulusal basında 8 bin 921 ile ilk sırada yer aldı. Sıralamada Boğaziçi ikinci, İstanbul Teknik Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı.

 

İstanbul Üniversitesi yazılı basında reklam eşdeğerliliği ise 273.687.862 TL oldu. Reklam eşdeğerliliğinde de ilk sırada yer alan İstanbul Üniversitesi tiraj olarak da ilk sırada yer aldı. İstanbul Üniversitesi ile ilgili haberlere günlük 2 milyon 874 bin 143 kişi ulaştı. Yıllık kişiye ulaşım oranı ise 1 milyar 049 milyon 062 bin 463.

 

İstanbul Üniversitesi haberleri internetten en çok erişilen üniversite haberleri oldu. Günlük 8 milyon 716 bin 462 erişim ortalaması ile birinci sıraya yerleşen İstanbul Üniversitesi önemli bir başarıya da imza attı. Yıllık olarak ise İstanbul haberlerine 3 milyar 181 milyon 508 bin 659 kişi erişti.

 

İstanbul Üniversitesi basında bilim, eğitim, patent, inovasyon çalışmaları ve mezunlarının başarıları ile yenilikçi projeleriyle ön plana çıktı. Üniversite, bilimsel ve akademik başarılarının yanı sıra uluslararası çalışmalarıyla da medyada adından söz ettirdi.

 

İstanbul Üniversitesi’nin Kurumsal İletişim Planlaması, medyada her yıl değişen ve gelişen koşullar çerçevesinde İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Yazılı, görsel ve internet medya çalışmaları ve medya ilişkileri,  stratejik bir iletişim planı çerçevesinde yürütülüyor. İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi’nin medya ilişkilerini yöneterek sosyal medya hesaplarını ve web sitesini güncel tutuyor. İstanbul Üniversitesi ile ilgili olarak 2015 yılında çıkan 118 bin 204 haberi analiz eden İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, haberlerin %97’sinin olumlu olduğunu saptadı.