İstanbul’un dijital arşivi büyük ilgi görüyor!

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin başlattığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Kişisel Arşivlerde İstanbul Belleği” projesi kapsamında dijital ortama aktarılan ünlü araştırmacı, biyografi yazarı ve tarihçi Taha Toros‘un arşivi, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden büyük ilgi görüyor. İçinde 3 bin insan hakkında bilgi ve toplamda 400 bin belgenin yer aldığı arşivin İstanbul ile ilgili yaklaşık 25 bin belge ve 60 bin sayfalık bölümü, tüm araştırmacılara ve halka “bellek.sehir.edu.tr” adresinden ücretsiz olarak sunuluyor. Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin sayfa gösterimi yapılan arşiv, Türkiye’nin ardından en çok ABD, Almanya ve İngiltere’den ziyaret edildi.

 

İstanbul Şehir Üniversitesi, 2012 hayatını kaybeden Taha Toros’un Bebek’teki evinde bulunan arşivi alarak Şehir Üniversitesi Kütüphanesi’ne getirdi. 7 bini aşkın dosyadan oluşan arşivde, Toros’un Türkiye’nin dört bir yanını gezerek topladığı, Venedik, Paris ve Vatikan’dan getirdiği 400 bin yazılı, basılı ve görsel malzeme; fotoğraflar, kartpostallar, çizimler, milli mücadeleyle ilgili kayıtlar, Türkçe ve Osmanlıca kitaplar, broşürler, gazete ve dergi haberleri, mektuplar, el yazmaları bulunuyor. Arşivin en önemli özelliklerinden biri de İstanbul’la ilgili, bazıları daha önce bilinmeyen belgeleri de ihtiva etmesi. İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bugüne kadar İstanbul ile ilgili yaklaşık 25 bin belge ve 60 bin sayfalık bölümü dijital platforma aktardı. İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphanesi önümüzdeki dönemde aynı altyapıyı kullanarak sahip olduğu M. Fuad Köprülü ve Kemal Karpat arşivlerindeki belgeleri de kademeli olarak kullanıma açacak. İsteyen herkes, dijital ortama aktarılması için şahsi arşivlerini üniversiteye teslim edebilecek. Çalışmaların ardından arşivler sahiplerine geri verilecek.

 

Arşiv sürprizleri saklıyor

İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphane Direktörü Ayhan Kaygusuz, 400 bin parçadan oluşan Taha Toros arşivinin çok önemli isimlerle ilgili belgeleri barındırdığını söyledi. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin açık erişim sistemlerine entegre edilen belge sayısı bakımından Türkiye’de 3’üncü sırada olduğunu belirten Kaygusuz, “5 yıllık kısa sürede bu noktaya geldik. Elimizdeki dijitalleştirme çalışmalarına devam ettiğimiz sürece tüm dünyadaki araştırmacılara daha çok destek olacağız” diye konuştu. Arşivde, Abdülhak Hamid Tarhan, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, İbnülemin Mahmut Kemal, Refik Halit, Mithat Cemal bu isimlerin bulunduğunu belirten Kaygusuz, Atatürk’ün 1930 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine yaptığı ziyaretle ilgili meşhur fotoğrafta Atatürk’ün sırasına oturduğu öğrencilerden birinin de Taha Toros olduğunu söyledi.