İstanbul’da Hangi Semtte Ne Yiyelim-1 (Öğrenci Mönüsü)

BEYOĞLU ÇİKOLATACISI

Ben Beyoğlu Çikolatası’nı çok severim. Yukarıdaki fotoğrafta da gözüktüğü gibi Taksim’de küçük küçük dükkanların içinde bu şekilde çikolatalar var. Her çeşitten çikolata mevcut. Bademlisi, fıstıklısı, fındıklısı, sütlüsü… Ne kadar isterseniz o kadar alabilirsiniz, ister bir lokmalık alın isterseniz de kiloyla alın. Pakette yediğiniz çikolatalara benzemiyor çünkü hepsi el yapımı oluyor. Öğrencilerin cebine birazcık tuzlu gelebilir ama tadımlık alıp da yiyebilirsiniz.

BEBEK – BADEM EZMESİ

Meşhur Bebek Badem Ezmesi dükkanının sahibi Sevim İşgüder, badem ezmesinin yüzde 75’inin hâlâ elle yapıldığını, bu yüzden kaliteden ödün vermemek adına şube açmadığını söylüyor. Dükkana gelen badem ezmeleri bir gün önceden yapılıyor ve taptaze olarak müşterilere sunuluyor. Fiyatlar biraz pahalı, ama illa da yemek istiyorum diyorsanız tadımlık alabilirsiniz.

TAKSİM – ISLAK HAMBURGER

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde yürürken karşınıza sıra sıra bunları satan ıslak hamburgerciler çıkacaktır. En meşhuru Kızılkayalar. Sevmeyenin yanında yemeyin derim, çünkü yedikten sonra ağızda ağır bir koku bırakıyor. Ben tadını seviyorum, ayrıca normal hamburgerden daha ucuz. Bir oturuşta en az 2-3 tane yiyebilirsiniz bence. İçinde sadece köftesi oluyor ekmeği ise salçayla ve sarımsak sosuyla harmanlanmış bir hamburger. Evde de yapabilirsiniz bence yapması kolay. Ama tabi ki Taksim’de yediğiniz hamburgerle bir olmaz. Ayrıca artık cheddar peynirli, double gibi seçenekleri de çıktı. Fiyatları 2020 yılı itibari ile 5.5-6 TL sularında.

KANLICA YOĞURDU

Kanlıca denilince akla ilk meşhur yoğurdu gelir. Yoğurdu balla reçelle pekmezle süsleyerek, pudra şekeri dökerek ya da sade biçimde yiyebilirsiniz. Meşhur Kanlıca Yoğurdu adında bile yemek yenilecek mekanlar Kanlıca’da var. Gittiğinizde vapurlarda dahi sattıklarını göreceksiniz. Fiyatı makul. 5 ile 10 tl arasında değişiyor. Evde de yapmak isterseniz tarif videolarını izleyebilirsiniz.

Yiyebileceğiniz bazı mekanlar ve adresleri:

Asırlık Kanlıca Yoğurdu

Kanlıca Mahallesi, Barış Manço Cd. İskele Meydanı No: 2 Beykoz, İstanbul 34810 Türkiye-Kız Kulesi noktasına 2,7 km mesafede bulunuyor.

Kanlıca Doğa Yoğurdu

Kanlıca Mahallesi, Barış Manço Caddesi, No 7/A, Beykoz, İstanbul

ORTAKÖY – KUMPİR – WAFFLE

Ortaköy’de yürürken yol boyunca hep kumpirciler ve waffle satan mini dükkanlar bulunuyor. Hepsi de aynı şeyi satıyor ve adeta müşteriler en çok bana gelsin diye yarışıyorlar. Kumpir büyük patatesleri oyarak içine de aklınıza ne gelirse koyularak yapılıyor. Tabii siz neyi seçerseniz ve severseniz kendi zevklerinizi satıcıya söylüyorsunuz onlar da sizin istediğiniz gibi yapıyorlar. 20 TL ortalama fiyat ama tabi ki mekanlara göre değişiyor. Waffle için de öyle, ayrıca açık ya da kapalı olarak yiyebilirsiniz. Mutlaka gidip yemenizi tavsiye ederim.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here