İletişim Tasarımı Bölümü Nedir? İletişim Tasarımcısı Olmak İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

İletişim Tasarımı Bölümü Nedir?

İletişim Tasarımı, görsel iletişimin yaygın hale geldiği platformlar hakkında, multidisipliner bir anlayış ile teknolojik yükselişe ayak uydurarak, estetik duygusu barındıran tasarımların gerçekleştirilmesini amaçlayan bir bölümdür.

Başarıyı sağlayan en önemli unsurlardan biri kişinin kendini tanımasıdır. Hayata ve insanlara karşı empati duygusunu güçlendirerek değerlendirmelerde ve gözlemlerde bulunabilmesi, doğru bilgiyle hareket etmesi, kendisine ve başkalarına saygı duyması gerekir.

Farklı disiplinlerden başka yaratıcı beyinlerle iş birliği yaparak çalışmalarınızı sürdürün!

Bir insan mesleğini doğru seçebilmesi için öncelikle kişilerin kendisini ne yaparken daha iyi ve daha mutlu olduğunu fark etmesi, kendini tanıması ve o alanla ilgili yoğun öğrenme girişiminde bulunması gerekir. Genç yaratıcı beyinlerin öncelikle üzerinde çalıştıkları alana severek katkıda bulunmaları için gerekli birikime ve heyecana sahip olmaları gerekmekte. Portfolyolarını uluslararası alanlarda sunmaya önem vermeliler. Toplumsal sorumluluk anlayışıyla, farklı disiplinlerden başka yaratıcı beyinlerle iş birliği yaparak çalışmaları da çok önemli. Diğer yandan markaların gelişiminde pay sahibi olmanın ne kadar kıymetli olduğunu da bilmek gerekir.

Vizyon ve misyon kavramlarını açık ve belirgin tutun!

Bir iletişim tasarımcısının yapması gereken zihindeki soyut kavramların anlamlarını değiştirmek ve farklılaştırmaktır. Doğru pazarlama ilk olarak kişinin kendi algısını değiştirmesi ve farklı açılardan bakıyor olması önemli detaylardan biridir. Markanın ve toplumun üzerindeki algısını yenilemek, değiştirmek için yeni bir algı yaratmak gerekir. Stratejik olarak vizyonun ve misyonun toplumun zihninde ve kendi zihninde geçerli kılacak stratejiyi yaratmak misyondur. Vizyonu saptadıktan sonra yapacağınız strateji vizyonuna hizmet eden hareket planıdır. Vizyon ve misyon kavramları açık ve belirgin olmalıdır.

Portfolyolarınızı güncel tutun, networklerinizi doğru kullanın ve cesur olun!

Geleceğin iletişim tasarımcıları yani bu mesleği seçecek olan kişilerin sektöre ilk adım attıkları andan itibaren bu kavramları deneyimlemeleri ve doğru şekilde benimsemeleri gerekir. İletişim tasarımcıları, farklı endüstri ve sektörlerden insanlarla çalışma fırsatına sahiptir. Bu, yalnızca dünyamızın ve toplumumuzun nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi birçok etkili kişi ve şirketle tanıştıracak ve gelecekteki profesyonel büyüme için değerli ağlar oluşturmanıza olanak tanıyacaktır. Bu yolda ilk adımınızdan itibaren portfolyolarınızı güncel tutun, networklerinizi doğru kullanın ve cesur olun…

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here