Gana’dan MIT’ye – Kwesi Afrifa’nın Hikayesi

Kwesi Afrifa, 2020 yılında memleketi Accra, Gana’dan kentsel planlama ve bilgisayar bilimleri alanında disiplinlerarası bir anadal yapmak üzere MIT’ye geldi. Büyük, yoğun nüfuslu bir şehrin birçok hareketli bölümünün ortasında büyüdüğünden, şehir yaşamının daha verimli hale getirilebilecek yönlerini sıklıkla gözlemlemişti. Şehir planlamacıları için yazılım araçları oluşturarak bu sorunları çözmek için bilgi işlem ve kodlamaya olan ilgisini kullanmaya karar verdi.

Şu anda son sınıf öğrencisi olan Afrifa, Andres Sevstuk liderliğindeki City Form Lab’da çalışıyor ve araştırmacıların ve politikacıların yaya davranışlarını analiz etmesine olanak tanıyan açık kaynaklı, Python tabanlı bir araç üzerinde işbirliği yapıyor. Gelecek ay piyasaya sürülecek olan paket, araştırmacıların ve şehir plancılarının bir şehrin yapısal özelliklerinde yapılan değişikliklerin yürünebilirliği ve yaya deneyimini nasıl etkilediğini araştırmasını daha mümkün hale getirecek.

MIT’deki ilk iki yılında Afrifa, Doçent Sarah Williams liderliğindeki Sivil Veri Tasarım Laboratuvarı’nda çalıştı; burada algılama araçlarının geliştirilmesine yardımcı oldu ve Kibera, Nairobi’de yaşayan insanların internete erişmesi ve ankete katılması için çevrimiçi bir portal oluşturdu.

Mezun olduktan sonra New York’ta bir startup’ta yazılım mühendisi olarak çalışmaya devam etmeyi amaçlıyan Afrifa, birkaç yıl sonra, haritalama ve konum tabanlı yazılım uygulamalarına entegrasyon için kentsel veri araçları geliştirerek kendi şirketini kurmayı umuyor.

Afrifa: Şehir sistemlerini daha verimli hale getirmeyi, bölge sakinleri ve toplulukları arasındaki bağı derinleştirmeyi ve çoğu zaman dışlanan gruplar da dahil olmak üzere herkes için bu sistemlerde var olmayı daha iyi hale getirmeyi görevim olarak görüyorum.

Afrifa, kentsel ortamlarda teknolojinin hem kalkınmayı hızlandırma hem de vatandaşları güçlendirme konusunda benzersiz bir güce sahip olduğuna inanıyor.

Lisedeyken, Gana’daki parlamento yasa tasarılarını bir araya getiren, bu bilgilere kolay erişim sağlayan ve aynı zamanda insanların yasa tasarıları üzerinde tartışabilecekleri bir yer sağlayan ghanabills.com web sitesini oluşturduğunda böyle birleştirici güce tanık oldu. Bu teknolojinin etkisini “demokratikleştirici bir güç” olarak tanımlıyor.

Afrifa ayrıca, yazılımla ilgilenen MIT öğrencilerini Boston bölgesindeki kar amacı gütmeyen kuruluşlarla buluşturan bir program olan Code for Good’un yönetici üyesi olarak şehirler ve topluluk arasındaki bağlantıyı da araştırdı. Öğrencilere mentörlük yaptı ve onlarla eşleşecek kar amacı gütmeyen kuruluşlar bulmaya çalıştı.

Dil ve görünürlük

Afrika dillerini ve kültürlerini paylaşmak Afrifa için de oldukça önemli. MIT’deki ilk iki yılında kendisi ve ülke genelindeki diğer Afrikalı öğrenciler, Afrika dilleri için Duolingo olarak tanımladığı Mandla uygulamasını başlattı. Öğrenmeye yönelik oyunlaştırılmış dersler, sesli çeviriler ve diğer etkileşimli özellikler vardı. “Dilin yeniden canlandırılması sorununu çözmek ve Afrika dillerini daha geniş diasporaya ulaştırmak istedik” diyor. Bir yıl önce zirveye ulaşan uygulamanın günlük 50.000 aktif kullanıcısı vardı.

Her ne kadar Mandla Uygulaması finansman eksikliği nedeniyle durdurulmuş olsa da Afrifa, MIT’de Afrika kültürünü tanıtmanın başka yollarını buldu. Halen mimarlık yüksek lisans öğrencileri TJ Bayowa ve Courage Kpodo ile birlikte, Atlantik Okyanusu’nun iki kıyısını kapsayan Afrika sanatı ve kimlik algıları arasındaki karmaşık bağlantıları inceleyen, yakında çıkacak bir kısa film ve multimedya enstalasyonu olan “İki Sahilin Hikayesi” üzerinde işbirliği yapıyor. Afrifa’nın hala şekillenmekte olduğunu söylediği bu devam eden işbirliği, MIT’nin ötesine geçmeyi umduğu bir şey.

Sanatı keşfetmek

Afrifa çocukluğunda şiir yazmayı sevdiğini söylüyor. Edebiyatı seven bir ebeveynle büyüyen Afrifa, Akra’nın tiyatro ve sanat ortamına dahil olmaya teşvik edildi. MIT’de bu ilgisinin devam edeceğini beklemiyordu ancak daha sonra Black Theatre Guild’i (BTG) keşfetti.

Tiyatro grubu 1990’lardan 2005’e kadar MIT’de aktifti. MIT’de Müzik ve Tiyatro Sanatları başkanı Profesör Jay Scheib’in onu daha fazlasını yazmaya, yönetmeye ve üretmeye teşvik etmesiyle Afrifa, ikinci yılında yeniden canlandırıldı. Scheib tarafından verilen dramaturji dersi 21M.710 (Senaryo Analizi) için final projesinin ardından çalışıyor.

O tarihten bu yana BTG, son iki yılda iki yapım gerçekleştirdi: 2022 baharında “Nkrumah’s Last Day” ve 2023 baharında “Shooting the Sheriff”, her ikisi de Afrifa tarafından yazıp yönetildi. “Fikirleri kavramsallaştırmak, hikayeler yazmak ve bu muhteşem insan topluluğunun bir araya gelip bunları üretmesini sağlamak çok faydalı oldu” diyor.

Afrifa, mezuniyet sonrası tiyatroya devam edip etmeyeceği sorulduğunda ise şöyle cevapladı: ”Hedefim tam olarak bu.”

Kaynak: Massachusetts Institute of Technology

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here