Erken Kalkmanın Başarılı Olmamızdaki Rolü

Hayal etmek nasıl başarılı olmanın yarısı ise erken kalkmak da başarılı olma yolundaki temel adımlardan birisidir. Yazıma başlamadan önce sizlere iki aydır erken uyanmamın hedeflerime ulaşmamdaki katkısından bahsetmek istiyorum. İki ay önce hedeflerimi; ayda en az dört kitap bitirmek, sınavlar için not çıkarmak, İngilizce seviyemi artırmak olarak belirlemiştim. İki ay sonunda on iki kitap okudum, tüm derslerin notlarını çıkardım, İngilizce seviyemi eskiye nazaran artırdım. Erken kalkmam, hedeflerimi gerçekleştirmemin yanında zihnimi daha verimli kullanmamı sağladı. Şimdi de erken kalkmanın bilimsel yararlarını ve dünyaca tanınmış başarılı insanlarının saat kaçta güne başladıklarını okuyalım.

Sağlığa Faydaları

  1. Düşük depresyon riski

Sabahları erken kalkan bireyler kendilerini daha enerjik ve yaşam dolu hissettiklerinden dolayı erken kalkamayanlara nazaran depresyona girme riski düşüktür.

  • Beslenme

Uzmanlara göre sindirim sisteminin en verimli saati 8.00’ den önce başlıyor olması nedeniyle kahvaltıyı bu saat öncesi veya bu saatte yapmak en sağlıklı olandır.

  • Melatonin hormonu

Sabah erken kalkamamamızın nedeni geç uyumamız bu da melatonin hormonunun az salgılanması demek oluyor. Melatonin hormonu saat 23.00 – 05.00 arasında kanda en yüksek seviyede bulunur; uzmanlar bu saat aralıklarında uykuda olmayı tavsiye ederler. Ayrıca Melatonin hormonunun bağışıklık sistemini düzenleme, vücuttaki iltihabı azaltma, antioksidan olması gibi birçok faydası vardır.

Başarılı İnsanlar Saat Kaçta Uyanıyor

Apple CEO’su Tim Cook:  Gece 03:45’te uyanıyor ve ilk iş olarak e-postasını kontrol ediyor.

Time’ın haberine göre : “Her sabah 03:45’te uyanıyor, 1 saatini e-postasını kontrol etmeye ayırıyor, sonra da spor salonuna gidiyor. Bir duş sonrasında sıradaki durağı Starbucks biraz daha e -posta kontrolünden sonra kendini iş yerinde buluyor.

Flowcode CEO’su Tim Armstrong: Sabah 05:00-05:15 arası uyanıyor, sonrasında kitap okuyor ardından internet sitesiyle ilgileniyor. Ardından kendisi gibi erkenci olan ortanca kızının uyanmasıyla kızıyla vakit geçirmeye başlıyor ve saat 07:00’ye kadar da kimseye e-posta göndermemeye çalışıyormuş.

Xerox CEO’su Ursula Burns: Sabah saat 05:15’te uyanıyor ilk işi e-postalarını kontrol ettikten sonra egzersiz yapıyor.

GE (General Electric) CEO’su Jeff Immelt: 05:30’da uyanıp, kardiyo ağırlıklı egzersiz yapıyor ki bu süreçte bir yandan gazeteleri okuyup CNBC takip ediyor. 24 yıl boyunca, haftada 100 saat çalışmış olduğunu iddia ediyor.

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi: Sabah saat 04:00’te uyanıyor.  “Derler ki uyku, Tanrı’nın bir lütfu. İşte bu bana bahşedilmemiş bir şey.” diye kendisinin çok söylediği bir sözü de vardır

Pepsi’nin bir konferans serisinde, saat 07:00’den geç olmamak kaydıyla mutlaka işe varmış olduğunu belirtiyor kendileri.

Birçok başarılı insanın ortak özelliği güneşten önce uyanmak; kimileri e-postasını kontrol ediyor, kimileri spor yapıyor, kimileri piyasaları inceliyor ve hepsinin ortak erken kalkma nedenleri zamanı daha iyi ve verimli kullanabilmek. Başarılı insanların bu kadar erken kalkmaya özen göstermelerinin nedeni nedir inceleyelim.

 Erken kalkan, Geç kalkan

 ‘’Erken kalkan işine, geç kalkan düşüne’’ bu yazıyı en iyi şekilde açıklayan atasözümüz bu olsa gerek. Erken kalkanın yapması gerekenleri geniş zamanda rahatça halledebileceğini, geç kalkanın zaman daraldığı için kara kara düşüneceğini ve yapması gerekeni yetiştirmeyeceğini, eleştiri alacağını anlatan atasözüdür. Şimdi bir takım istatistikleri inceleyelim. İngiltere’deki bir araştırmaya göre dünyada;

Erken kalkanların oranı %41

Geç kalkanların oranı %21

Ortada olanların oranı %38

İngiltere de 6.5 yıllık takip sonucunda geç kalkanlarda ölüm oranı %10 daha yüksek olduğunu tespit etmişler bu da sağlık bakımdan erken kalkmanın ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Bir de beyin MR’larını incelemişler; geç kalkanlarda beyindeki beyaz madde daha az, peki ne işe yarıyor beyaz madde? Entegrasyon ve düzenlemeye yarıyor; beyaz madde az ise kişinin depresyona girme olasılığı daha yüksek

Kişilik özelliklerini inceleyelim

Erken Kalkan Geç Kalkan
Daha mükemmeliyetçi Daha rahat
Güne daha olumlu başlama Olumsuz
Sabahları daha yaratıcı Geceleri daha yaratıcı
Çay ve kahve daha fazla tüketiliyor Alkol daha fazla
Daha sadık Daha çapkın

Erken uyanmanın vücudumuza ve zamanı daha verimli kullanarak hedeflerimize ulaşmamız da büyük katkısı olduğunu gördük.

Peki Nasıl Güneşten Önce Uyanabiliriz

  1. Teknolojik cihazlardan uzak durun

Birçoğumuz günün yoğunluğu sebebiyle az da olsa dinlenmemiz de yardımcı olsunlar diye akşamları televizyon, telefonda, bilgisayar vb. gibi birçok teknolojik alette vakit geçiriyoruz. Bu teknolojik cihazların yaydığı mavi ışık yüzünden uyku hormonu salgılanmıyor ve uykumuz gelmiyor bu yüzden dinlenmek için direkt yatın ya da biraz daha vakit geçireyim diyenlerdenseniz kitap okuyun, yarın yapacaklarınızı planlayın; bu alışkanlıkları edinirseniz uyumanızı engelleyecek teknolojik cihazlardan bir nebze de olsa uzak durursunuz.

  • Alarm

Hemen hemen hepimiz alarmı elimizin uzanacağı yere koyuyoruz. Bunu yapmak yerine alarmın sesini duyabileceğimiz elimizin uzanamayacağı bir yere koyarsak alarmı durdurabilmek için yataktan kalkmak zorunda oluruz. Bu şekilde kalkmamızı engelleyen en büyük engellerden biri olan yatağın sıcaklığından uzaklaşmama duygusundan kurtulmuş oluruz.

  • Hedefe odaklanma

Hepimizin hedefleri var ve bu yazıyı okuyorsanız hedefleriniz için erken kalkmanın gerekliliği fikrini benimsemiş olmalısınız. Başarılı insanların başarılı olmalarını, belirledikleri hedeflere ulaşmalarını sağlayan en büyük faktörlerden biri odaklanmadır. Bu insanlar o kadar odaklanmışlardır ki alarmın sesini duyduktan sonra veya yataktan çıktıktan sonra akıllarında tek bir şey var; belirledikleri hedefleri. Bu yüzden bir hedef belirleyin ona odaklanın, belirlediğiniz hedef sizi yataktan kaldıracaktır.

  • Alışkanlık

Uzmanlara göre bir davranışı alışkanlık edinmek istiyorsak 21 gün boyunca yapmamız lazım eğer erken kalkma işini 21 gün boyunca yaparak alışkanlığını kazanırsak alarma bile gerek kalmadan uyanırız.

  • Manevi

Çoğu dinde erken kalkıp ibadet etmek dini emirlerdir, bereket getirdiğine inanılır. Bu yüzden bu dinlerden birine inanan insanlar erken kalkıp ibadet etmeye özen gösterir, bu da sabahın erken saatinde uyanmalarını sağlıyor. Bu bereket algısı atasözlerini de vurmuştur “Aş sabahın iş sabahın.” Bu atasözlerinden biridir.

Erken kalkmanın yararlarını anlat anlat bitiremeyiz. O halde ne duruyoruz bu yazıyı okuduktan sonra artık erken kalkmayı amaç edinmeliyiz.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here