Uludağ Üniversitesi’nden Mezun Olan Ünlüler

1970’te İstanbul Üniversitesi’ne bağlı kurulan Bursa Tıp Fakültesi ve 1974’te kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, üniversitenin temelini oluşturmuştur. 11 Nisan 1975 tarihinde Bursa Üniversitesi adıyla kurulmuş ve 20 Temmuz 1982 tarihinde “Uludağ Üniversitesi” adını almıştır. 18 Mayıs 2018 tarihinde “Bursa Uludağ Üniversitesi” adını almıştır. 15 fakülte, 2 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu, 1 konservatuar, 4 enstitü ve 27 uygulama ve araştırma merkezini barındırmaktadır kapsamında.

Bekir Bozdağ

Dört dönem milletvekilliği yapan Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı yapmıştır. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur.

Özcan Purçu

Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın üçüncü Roman kökenli milletvekilidir. Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur.

Nazım Ekren

İki dönem milletvekilliği yapan Nazım Ekren, Başbakan Yardımcılığı yapmıştır. Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlüğü de yapmıştır.

Faruk Çelik

Beş dönem milletvekilliği ve 10 yıl süreyle bakanlık yapmıştır. Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapmıştır.

İbrahim Büyükak

Oyuncu ve yazar İbrahim Büyükak Uludağ Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur. BKM Mutfak ekibinden olan Büyükak, 3 Adam programıyla uzun yıllar seyircilerinin karşısına çıktı.

Kıvanç Kasabalı

Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu oyuncu ve model Kıvanç Kasabalı özellikle Yaprak Dökümü dizisindeki Cem rolüyle hatırlanmaktadır.

Ebru Cündübeyoğlu

Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve şarkıcı Ebru Cündübeyoğlu Uludağ Üniversitesi İktisat mezunudur. Annesi Türkiye güzel olan oyuncu 1993 yılında Türkiye 4. güzeli seçilmiştir. 20’ye yakın film ve dizi de önemli roller oynamıştır ve iki albümü vardır.

Mert Altınışık

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Mert Altınışık, Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunudur. Beş televizyon dizisinde oynamıştır.

Kartal Balaban

Uludağ Üniversitesi Çalışmak Ekonomisi VE Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu olan Kartal Balaban Çemberimde Gül Oya dizisindeki oynadığı Hasan karakteri ile tanınmıştır. 

Neslihan Yiğit

Badminton sporunda olimpiyatlara katılan ilk Türk sporcudur. Uludağ Üniversitesi Badminton erkek ve kadın takımları ülkemizi başarıyla teslim etmektedir, Neslihan Yiğit de üniversitenin başarılı sporcularından biridir.

PAYLAŞ
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here