Kanada Quebec Kış Karnavalı

Her yıl binlerce ziyaretçinin, ziyaret etmek için akın ettiği Quebec Kış Karnavalı, Kanada’da düzenlenen kış festivallerinin en eskisidir.

1894 yılında düzenlenen ilk festival Quebec Daily Telepraph‘ın sahibi Frank Carrel‘in fikriydi. Festival devam eden yıllarda da düzenlendi fakat 2 Dünya Savaş’ı ve Büyük Buhran, Quebec Kış Karnavalı’nın düzenli şekilde yapılmasını engelledi. 1954 yılında, Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City’nin ekonomisini canlandırmak amacıyla tekrar düzenli bir şekilde yapılmaya başlanıldı.

Ocak ayının sonunda başlayıp şubat ayının ortasında biten Quebec Kış Karnaval’ı Kanada’nın en büyük eyaleti olan Quebec City‘de düzenleniyor. Karnaval, bu yıl ise 7 Şubat – 16 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek.

Karnaval denilince akla gelen sıcak hava algısının dışında kalan Quebec Kış Karnavalı, buna rağmen Dünya’da düzenlenen en ünlü karnavallar arasındadır.

Quebec Kış Karnavalı’nın simgesi, adı Bonhomme olan kırmızı şapkaya ve renkli kemere sahip bir kardan adamdır. Bonhomme ”iyi adam” anlamına gelmektedir.

1955 yılında ilk kez Bonhomme için saray yaptırıldı. Her yıl sarayda düzenlenen baloda ışık gösterileri yapılır ve Dj’lerle insanlar eğlenir. Kış sporları ile eğlencenin harmanlandığı bu karnavalda kayak, kar raftingi, buzdan heykel yapma, kızak kayma, kano yarışları ve buz sarayındaki dans partileri gibi çeşitli aktiviteler yer alır. Saray her yıl ağırlığı 9.000 tona ulaşan kardan, devasa tuğlalarla tamamen kardan yapılır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-27.jpeg

Katılımcılar karla kaplı sokaklara çıkarak toplanıp geçit törenlerine katılır. Bu törenlerde multimedya projeksiyon gösterileri, ışık gösterileri, büyük kuklalar, yüzlerce farklı kostüm ve çeşitli sürprizler yer almaktadır. Geçite katılmak için can atan insanların birçoğu kırmızı şapka ve Bonhomme’un geleneksel kemerinden takarlar.

quebec winter carnival ile ilgili görsel sonucu

Umarım bir gün siz de Quebec Kış Karnavalı’na katılarak kırmızı bir şapka ile Bonhomme’nin size şans getirmesini dileyebilirsiniz.

Quebec’e nasıl gidilir?

Türkiye’den Quebec’e Amsterdam, New York, Atina, Frankfurt, Lizbon, Madrid, Münih, Paris ve Roma gibi şehirler üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 12 saattir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here